REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Turbūt daugelis mano, kad utėlės – tai tik asocialių šeimų problema, kas tikrai negali pasireikšti įprastose šeimose. Deja... Vilnietei Živilei teko savaitei izoliuoti savo antroką sūnų, dėtis pirštines ir trinti vaistais galvą tiek jam, tiek visai šeimai, nes berniukas, einantis į Vilniaus Simono Stanevičiaus progimnaziją, namo parsinešė utėlių.

Turbūt daugelis mano, kad utėlės – tai tik asocialių šeimų problema, kas tikrai negali pasireikšti įprastose šeimose. Deja... Vilnietei Živilei teko savaitei izoliuoti savo antroką sūnų, dėtis pirštines ir trinti vaistais galvą tiek jam, tiek visai šeimai, nes berniukas, einantis į Vilniaus Simono Stanevičiaus progimnaziją, namo parsinešė utėlių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai jau antras kartas, kai pas sūnų randame utėles. Pirmas sykis buvo lapkričio mėnesį – tada paskambino seselė, kad jų rado. Mes puolėme žiūrėti, naikinti, tai radome vieną utėlę. Mes ėmėme labai žiūrėti šitą reikalą, neseniai buvome paprašę kirpėjos, kad visų šeimos narių galvas apžiūrėtų, tai viskas buvo gerai Dabar, po atostogų praėjus maždaug savaitei, vaikas pradėjo kasytis, tai apžiūrėjome galvą ir radome daugiau nei vieną utėlę. Manom, kad parsinešė jas iš mokyklos“, – pasakoja Živilė.

REKLAMA

Tad, mamos nuomone, utėles vaikas galėjo pasigauti arba klasėje arba prailgintoje grupėje.

Živilė pasakoja, kad lapkričio mėnesį mokykloje buvo rasta utėlių pas vieną vaiką, tada su sesele buvo visos kitos vaikų galvos tikrinamos – taip utėlių rasta ir pas Živilės sūnų. Šįkart viskas vyko kitaip:

„Dabar, nuo Naujų metų, seselės mokykloje nėra ir tų vaikų niekas nei tikrina, nei ką. Aš elektroniniu paštu pranešiau tėveliams, prašiau mokytojos, kad padėtų, bet ji pasakė, kad to daryti negali, kad čia pačių tėvelių reikalas ir kada tai turėtų daryti seselė. Na, nežinau, kas čia apsižiūrėjo, kas neapsižiūrėjo“, – sako mama, visą savaitę laikiusi vaiką namie, kad kiti vaikai neapsikrėstų.

REKLAMA
REKLAMA

Šukavosi su ašaromis

Živilė sako, kad vienintelis efektyvus būdas išnaikinti utėles yra vaistas iš vaistinės, uždusinantis utėles. Plaukai, pasakoja moteris, ištepami tuo riebu balzamu, išplaunama galva ir iššukuojamos negyvos utėlės.

„Aš ir pati, ir visa mano šeima tą procedūrą atlikinėjome, ir tai tikrai nėra malonu, tai yra siaubinga. Tai tikrai yra tragiška, ir aš nepavydžiu mergaičių tėvams, kurios turi su plonomis šukomis iššukuoti tuos storus plaukus. Tai yra tragedija – ir verkiau, visko buvo“, – pasakoja mama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Živilė neketina dėl to imtis kažkokių priemonių prieš mokyklą – moteris supranta, kad utėlių galima pasigauti ir autobuse, ir kitur. Visgi ji atkreipia dėmesį, kad šioje mokykloje ir pernai būdavo vis aptinkamos utėlės pas vaikus, dažniausiai rudenį ar po kitų ilgesnių atostogų.

„Iš esmės viskas būtų gerai, jei ta seselė būtų mokykloje. Jeigu ji būtų, būtų ir profilaktika, ir viskas mokykloje veiktų, na, o dabar jos nėra“, – kalba Živilė.

Laimei, jos sūnaus bendramoksliai dėl buvusių utėlių, bent jau taip teigia berniukas, nesišaipo.

REKLAMA

Mokykla neabejinga

Vilniaus Simono Stanevičiaus progimnazijos direktoriaus pavaduotoja Onutė Sabaitienė tv3.lt sakė, kad jai visi gandai dėl utėlių protrūkio jau įgrisę. Pasak jos, jokio protrūkio nėra, o mokykla iškart reaguoja į kiekvieną atvejį:

„Nebuvo taip, kad abejingai į tai žiūrėtume. Taip, viena mama paskambino prieš kelias savaites ir pasakė, kad pasižiūrėtume vaikų galvas, nes jos vaiko nešvari galva. Tuoj pat paskambinau į Visuomenės sveikatos biurą, išsikviečiau specialistę, patikrino visos tos klasės, iš kurios buvo besiskundžiančios mamytės vaikas, ir dar vienos klasės vaikų galvas – ir visos švarios, neskaitant tos mergaitės, kurios nebuvo mokykloje. Mes tikrai nesame tam abejingi: jeigu tik gauname mažiausią signalą, imamės priemonių“, – kalbėjo O. Sabaitienė.

REKLAMA

Direktoriaus pavaduotoja taip pat nurodė, kad, nors mokykla šiuo metu mokykla ir neturi seselės, aptikus utėlių, iškart skambina pagalbos Visuomenės sveikatos biurui, kurių specialistai atvyksta padėti. O. Sabaiteinė taip pat nurodė, kad nauja seselė pradės dirbti nuo vasario pirmos dienos.

„Kiekvienoje mokykloje yra ta pati situacija, tai yra šalies problema, o padaryta tokia antireklama mums – esame labai nuliūdę, mokytojai šokiruoti“, – apie siužetą vienoje televizijoje dėl utėlių jų mokykloje kalbėjo O. Sabaitienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji neginčijo, kad per šiuos metus atliktus 16 patikrinimų, pas septynis vaikus buvo rasta utėlių, tačiau situacijos nedramatizavo:

„Mes turime 573 vaikus. Per vieną patikrinimų praeina mažiausiai 15 klasių – tai jeigu ten rado utėles ar tuos mažesnius gyvius, tai nereiškia, kad čia yra židinys“, – kalbėjo O. Sabaitienė.

Mokykla, sako direktoriaus pavaduotoja, jau yra išsiuntusi tėveliams informaciją per elektroninį dienyną apie utėlių prevenciją bei patarusi problemas aptikusiems tėvams nuvesti vaikus pas gydytojus.

O. Sabaitienės teigimu, pačios šeimos taip pat turi būti atidesnės, o mamos nepatingėti kaskart pasižiūrėti į vaikų plaukus.

REKLAMA

Atsakingos mokyklos

Vilniaus visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėja Giedrė Aleksienė tv3.lt raštu pateiktame atsakyme nurodė, kad dėl to, kad mokykloje būtų užkirstas kelias utėlėtumo plitimui, atsakinga mokyklos administracija. Mokyklose, sako ji, dirba visuomenės sveikatos specialistai (jie yra Vilniaus visuomenės sveikatos biuro darbuotojai), kuriems ir pavesta organizuoti su mokinių sveikatos apsauga susijusius darbus.

„Vaikus dėl pedikuliozės ugdymo įstaigose rekomenduojama tikrinti po vasaros, rudens, žiemos ir pavasario atostogų bei pastebėjus užsikrėtimo požymių.

REKLAMA

Jeigu mokyklos atstovai pastebi užsikrėtimo utėlėmis atvejų, jie privalo nedelsdami imtis priemonių, kad būtų užkirstas kelias plitimui. Baigę patikrinimą, jie turi tuoj pat informuoti mokinio, kurio galvoje rasta utėlių, tėvus ar globėjus telefonu ar tiesiogiai. Mokinys, kurio galvos plaukuose rasta utėlių, nebūtinai turi būti atskirtas nuo kitų mokinių, jis gali likti mokykloje iki dienos pabaigos.

Mokyklos administracija turi informuoti mokyklos bendruomenę (tėvus, globėjus) apie nustatytą pedikuliozę bei rekomenduoti tėvams patikrinti savo vaikų galvas dėl galimo užsikrėtimo utėlėmis“, – sako G. Aleksienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji taip pat pažymi, kad labai svarbu, kad ugdymo įstaigose būtų laikomasi higienos reikalavimų:

• vaikai neturėtų dalintis šukomis, plaukų šepečiais, kitais galvos priežiūros reikmenimis, galvos apdangalais ir drabužiais; • galvos apdangalai turėtų būti laikomi palto, kuris kabykloje saugomas atskirai, rankovėje; • naudojami sportiniai čiužiniai, galvą saugantys įrenginiai turi būti valomi (siurbiami dulkių siurbliu) po kiekvieno panaudojimo; • kilimai turi būti siurbiami kasdien.

Tėvėliai savo ruožtu, pastebi specialistė, vaikus turi mokyti higienos, nesidalinti šukomis su kitais ir pan.

REKLAMA

„Vaiko galvoje aptikus utėlių, reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris gali paskirti medikamentinį gydymą. Visgi vaikams paprastai nerekomenduojama naudoti medikamentų, kadangi pasitaiko vis daugiau utėlių atsparumo šiems medikamentams atvejų. Naikinti utėles efektyvu ir mechaniniu būdu, t.y. šukuojant. Utėlės šukuojamos tankiomis šukomis, kad lengviau būtų iššukuoti kiaušinėlius (glindas), plaukus reikia sudrėkinti 5-10% acto tirpalu, plaukai tampa slidūs, jie šukuojami kol pašalinamos utėlės ir glindos. Šis metodas taikomas kelias savaites. Iššukuotos utėlės sunaikinamos, šukos gerai išplaunamos karštu vandeniu ir muilu“, – teigia specialist.

REKLAMA

G. Aleksienė taip pat pažymi, kad, radus utėlių savo vaiko galvoje, reikia informuoti ugdymo įstaigą, kurią lanko vaikas, kad mokykla galėtų imtis priemonių ir užkirsti kelią pedikuliozės plitimui.

Ji taip pat nurodė, kad Visuomenės sveikatos centras neturintis duomenų, kiek ir kokiose mokyklose nustatyta pedikuliozės atvejų, tačiau dėl to jau buvo kreiptasi į Vilniaus visuomenės sveikatos biurą ir šią informaciją jie turėtų gauti iki sausio pabaigos.

Pagal iš gydymo įstaigų gautus pranešimus apie nustatytą pedikuliozę, 2015 m. iš viso užregistruota 350 šios ligoss atvejų: iš jų 123 benamiai, 20 mokyklinio amžiaus vaikų, 22 ikimokyklinio amžiaus vaikų

2014 metais tokių atvejų buvo 423: iš jų 128 benamiai, 47 mokyklinio amžiaus vaika ir 15 ikimokyklinio amžiaus vaikų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų