Dažnam gydymo įstaigų duris varstančiam piliečiui tenka susidurti su keistu reiškiniu - skirtingomis, atrodytų, tokių pačių tyrimų kainomis.
Į redakciją kreipęsis pensininkas Vaitiekus Bujienauskas pasakojo, jog Klaipėdos miesto universitetinėje ligoninėje (KUL) už specialų kraujo tyrimą sumokėjęs kiek daugiau nei 55 litus sužinojo, jog Klaipėdos miesto pirminės sveikatos priežiūros centre (buvusi Klaipėdos 3-ioji poliklinika) tokia procedūra kainuoja beveik dvidešimt litų pigiau.
Kai mokėti nereikia
Klaipėdos miesto pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausiojo gydytojo pavaduotojas medicinai Vladimiras Popovas sakė, jog apdraustiems bei įstaigoje prisirašiusiems pacientams įprasti tyrimai atliekami nemokamai, o šių paslaugų išlaidas finansuoja Teritorinė ligonių kasa.
Už paprastus kraujo bei šlapimo, cholesterolio, gliukozės kiekio kraujyje ir dar keletą kitų pirmojo lygio tyrimų šiuos du reikalavimus atitinkantiems pacientams mokėti nereikia.
Jei išvardinti tyrimai atliekami nedraustiems ar įstaigoje neprisirašiusiems ligoniams, jiems teks sumokėti pagal sveikatos ministro patvirtintus įkainius, tačiau sumos, pasak gydytojo, nėra didelės: dauguma tokių paslaugų kainuoja iki 10 litų.
"Šie tyrimai atliekami paskyrus šeimos gydytojui. Jei pastarojo būsite nukreiptas pas specialistą, o jis jus siųs tirtis, tokios paslaugos taip pat bus nemokamos", - sistemą aiškino V. Popovas.
Pasak gydytojo, mokami yra tie tyrimai, kurie žmogui yra nebūtini, tačiau jis pats nori išsitirti. Praverti piniginę tenka ir tuo atveju, jei pacientas gauna nukreipimą pas specialistą (kuris galėtų paskirti nemokamus tyrimus) ar į kitą gydymo įstaigą, bet nenori laukti eilėje. Tokiu atveju žmogus pasirašo dokumentus, jog už suteiktas paslaugas sutinka susimokėti pats.
Skiriasi kokybė
Tiek Klaipėdos miesto pirminės sveikatos priežiūros centre, tiek Klaipėdos miesto universitetinėje ligoninėje yra skelbiama informacija apie tyrimų įkainius. V. Popovas pasakojo, jog gydymo, tyrimų ir kitų paslaugų įkainiai yra reglamentuoti sveikatos ministro įsakymu.
"Kiekviena gydymo įstaiga juos gali nustatyti pagal savo sąnaudas. Visur kainos neturi būti vienodos, tačiau jos neturi viršyti nustatytųjų ministerijos", - teigė pokalbininkas.
Tuo tarpu KUL vyriausiasis gydytojas Vinsas Janušonis skirtingus įkainius aiškino pačia tyrimų kokybe.
"Tyrimai - kaip ir bet kuri prekė. Sakykime, batų yra įvairių: tiek pigių, tiek brangių, bet jų kokybė bus kitokia", - samprotavo gydytojas.
Ligoninėje tyrimai brangesni dėl juose esančių papildomų parametrų, platesnio atsakymų spektro. Kaina kyla ir dėl to, jog platesniam tyrimui atlikti automatiškai reikia daugiau žmonių, o už jų darbą taip pat mokama.
"Tie patys tyrimai gali būti atliekami skirtingais aparatais (ypač moderniais ir jau kiek atgyvenusiais), skirtingomis metodikomis, todėl skiriasi ir jų savikaina", - teigė V. Janušonis, kaip pavyzdį pateikęs KUL atliekamą kompiuterinę tomografiją, kurios metu daromi net 64 skerspjūviai, o kitose įstaigose yra užsilikusios įrangos, darančios tik tris.
Gydytojas pastebėjo, jog žmogus pats turi teisę rinktis, kur ir už kiek tirtis, tačiau norintys papildomų tyrimų dažniausiai už kokybę yra pasiryžę mokėti daugiau.
"Dažnai savo iniciatyva tiriasi ir patys mūsų gydytojai. Pavyzdžiui, jei man skiriamas kraujo tyrimas, o aš noriu išsitirti visą biochemiją, tuomet tokio tyrimo išlaidas teks padengti pačiam", - sakė V. Janušonis, kaip brangiausius tyrimus nurodęs imunologinius bei histocheminius, kurių kaina gali siekti net kelis šimtus litų.
Mokami tyrimai - ne ligonių kasų reikalas
Klaipėdos teritorinės ligonių kasos Sveikatos paslaugų planavimo ir analizės skyriaus vedėja Romualda Gylienė sakė, jog žmogus, kuriam atliekami tyrimai, turi žinoti, kas įeina į šios paslaugos kainą ir kodėl jam reikia mokėti.
Ligonių kasa į pilnai mokamų paslaugų, suteikiamų gydymo įstaigoje, įkainių dydį nesikiša - jų žinioje yra tik iš dalies ar pilnai finansuojamos privalomos sveikatos priežiūros paslaugos.
Dėl skirtingų mokamų tyrimų kainų, pasak R. Gylienės, ligonių kasa niekuo dėta, nes gydymo įstaigos jas nusistato pačios, todėl jos gali būti įvairios. Vienodi įkainiai yra tik tų paslaugų, kurios finansuojamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo.
"Mes tiriame tik tokius atvejus, kai pacientui kyla abejonė, ar pagrįstai už paslaugas imama priemoka, ar tikrai į tyrimus įeina tos procedūros, kurios nurodytos", - sakė Sveikatos paslaugų planavimo ir analizės skyriaus vedėja.
"Pasitaiko atvejų, kai žmogus po kokios nors atliktos paslaugos, sakykim - operacijos, susizgrimba, jog jam tai kainuoja per daug, ir parašo mums skundą. Dažniausiai tokie atvejai baigiasi vienodai - jie jau anksčiau būna pasirašę dokumentus, jog sutinka viską apmokėti, todėl toliau reikšti pretenzijas nėra prasmės", - pasakojo R. Gylienė, pabrėžusi, kad mokami tyrimai ar kitos sveikatos priežiūros paslaugos atliekamos tik ligoniui parašu patvirtinus sutikimą pačiam padengti išlaidas.
Eglė Kirliauskaitė