Rinkliavos įvedimas siūlomas atsižvelgus į daugelio Europos miestų gerąją praktiką, taip pat po susitikimų ir konsultacijų su Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos nariais, viešbučių, turizmo, verslo partneriais.
„Mums labai svarbu, kad miesto komanda įtraukia Lietuvos viešbučių ir turizmo asociaciją kaip socialinę partnerę, ruošdama pasiūlymus pokyčiams, kurie neabejoju bus naudingi miesto turizmo infrastruktūrai stiprinti. Turime didinti sostinės konkurencingumą – paskelbti kitoms šalims kas esame, nes žinia apie Lietuvą sklinda pirmiausiai per Vilnių. Savireklama, konferencinis turizmas, sezoniškumo mažinimas ir miesto turizmo infrastruktūros stiprinimas šiuo metu yra prioritetiniai dalykai," - sako Lietuvos viešbučių ir turizmo asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė.
Savivaldybės Tarybai pritarus, rinkliava būtų skaičiuojama nuo nakvynių, apgyvendinimo įstaigų suteiktų miesto svečiams ir turistams, skaičiaus. Projekte nuo 2016 m. siūlomas rinkliavos dydis – 0,5 eurų už naktį, nuo 2017 m. ketinama rinkliavos sumą didinti iki 1 euro už naktį.
„Rinkliava neabejotinai miesto biudžetą papildytų pajamomis, dėl kurių atsirastų didesnės galimybės gerokai aktyviau kurti ir vystyti miesto tarptautinę rinkodarą, bendrą miesto turizmo infrastruktūrą, ir, kas labai svarbu, pritrauktume į Vilnių daugiau svečių. Taip būtų skatinamas Vilniaus konkurencingumas – jam didėjant, augtų ir vilniečių gyvenimo kokybė“, – sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius.
Kol kas pirmais metais nuo rinkliavos numatyta atleisti turistų grupes, užsakančias ne mažiau kaip 10 kambarių, mokesčių lengvatos taip pat numatomos ligoniams, vaikams iki 18 metų, neįgaliesiems ir tiems, kas ketina apsistoti Vilniuje 1 mėnesį ir ilgiau.
Siekiant palengvinti partneriams darbą ir užtikrinti rinkliavos panaudojimo skaidrumą, Savivaldybė siūlo kuo paprastesnį rinkliavos administravimo būdą – elektroniniu būdu pildyti deklaraciją, internetinėje erdvėje nuolat pateikiant išsamias, kiekvienam vilniečiui prieinamas ataskaitas apie rinkliavos panaudojimą. Socialinius partnerius numatoma ir toliau įtraukti sprendžiant, kur bus panaudotos rinkliavos metu surinktos lėšos.
„Džiugu, kad vis didėjanti Airbnb bendruomenė įsitrauks, tobulinant miesto tarptautinę rinkodarą. Turistinė rinkliava, skirta poilsio ir verslo turizmo infrastruktūrai gerinti, jau seniai taikoma Amsterdame, Berlyne, Portlande, San Franciske bei daugelyje kitų miestų," – sako Airbnb bendruomenės atstovas Lietuvoje Tomas Grižas.
Finansininkai skaičiavimais, įvedus miesto svečių rinkliavą, į miesto biudžetą 2016 m. tikimasi surinkti 0,5 mln. eurų, 2017 m. – 1,5 mln., o 2018 m. – 2 mln. eurų pajamų. Statistikos departamento duomenimis, 2014 m. Vilniaus apgyvendinimo įstaigose turistų skaičius Vilniuje siekė 928 403, nakvynių skaičius per 5 metus išaugo beveik 500 tūkst. Rinkliava įsigaliotų nuo 2016 Sausio 1d.