Darbo rinkos puslapio „CV-Online“ marketingo vadovė Rita Karavaitienė išskyrė kelias dažniausiai minėtame portale sutinkamas darbdavių siūlomas naudas. Dažniausiai siūlomi priedai yra:
- Asmeninio tobulėjimo galimybės
- Papildomas sveikatos draudimas
- Nuotolinis darbas
- Mokymai, apmokymai
- Geras mikroklimatas ir draugiškas kolektyvas
Portalo manoalga.lt duomenimis, darbuotojams dažniausiai suteikiami šie priedai:
- Įmonės renginiai
- Nemokami gėrimai (arbata, kava, mineralinis vanduo, ...)
- Darbas namuose
- Lanksčios darbo valandos
- Mobilus telefonas asmeniniam naudojimui
Apibendrinant – tiek siūlomose, tiek ir gaunamose populiariausiose naudose randame nuotolinį darbą ir lanksčias darbo valandas, papildomą sveikatos draudimą, užkandžius, renginius.
Pasak R. Karavaitienės, renkantis darbą nefinansiniai priedai yra mažiau svarbesni nei siūlomas atlyginimas, be to, daugelis įmonių suteikiamų priedų nenurodo darbo skelbimuose, arba juos įvardina bendrais bruožais.
„Ieškantiems darbo kandidatams siūlomų naudų krepšelis yra svarbus, bet gerokai svarbiau – siūlomas atlygis. Todėl keičiant darbą pirmiausia ieškoma tokių pasiūlymų, kuriuose yra didesnis atlyginimas. Tik paskui pasidomima papildomomis naudomis. Neretai įmonės apie papildomas naudas darbo skelbimuose kalba gan abstrakčiai arba parašo bendrines naudas, neatsižvelgiant į pareigas, todėl būna sudėtinga įvertinti, ką papildomo bus galima iš tikro gauti“, – teigė R. Karavaitienė.
Tokias įžvalgas patvirtina ir kiti atlikti tyrimai. Kasmet atliekamas „CV-online“ darbuotojų pasitenkinimo darbu tyrimas parodė, jog pasitenkinimas darbu jau du metus laiko mažėja, o labiausiai tuo laikotarpiu sumažėjęs rodiklis – galimybė užsidirbti papildomai, nors didelė dalis darbuotojų buvo nepatenkinti ir įmonių teikiamomis motyvacinėmis priemonėmis.
10 balų sistemoje darbuotojai galimybę papildomai užsidirbti įvertino vidutiniškai 3,62 balo, o įmonių teikiamus priedus – 4,43 balo.
Darbuotojams svarbiausia darbas nuotoliu, kvalifikacijos kėlimas
„CV-Online“ atliktų apklausų metų taip pat paaiškėjo, kokios naudos darbuotojams yra pačios svarbiausios. Tyrimo metu darbuotojai įvardijo šias naudas:
- Mokymai / apmokymai / kvalifikacijos kėlimas
- Lankstus darbo grafikas
- Draugiškas kolektyvas / geras mikroklimatas
- Priedai (pvz. priklausantys nuo rezultatų)
- Asmeninio / profesinio tobulėjimo galimybės
Verta pastebėti, jog tarp 18-29 amžiaus respondentų svarbiausia buvo galimybė dirbti nuotoliu (hibridinis darbo modelis), tarp 30-50 metų amžiaus respondentų – mokymai ir kvalifikacijos kėlimas, o galimybė dirbti nuotoliu – tik ketvirtoje vietoje. Vis dėlto, kiti prioritetai išliko panašūs.
Tyrime dalyvavę respondentai taip pat įvardijo ir nefinansinius priedus, kurie jiems atrodė mažiausiai reikalingi:
- Rekomendacijų programa
- Dinamiškas darbas
- Priedai jubiliejų įmonėje progomis
- Atsakingas darbas
- Tarptautinė komanda
Motyvacinių priedų lūkesčiai skyrėsi pagal vietovę: Vilniuje darbuotojai pirmenybę teikia papildomam sveikatos draudimui, galimybei dirbti nuotoliu bei geram mikroklimatui. Palyginimui, Utenos darbuotojai norėtų draugiško kolektyvo, lankstaus darbo grafiko ir finansinių priedų.
Kokius priedus siūlo įmonės?
Naujienų portalas tv3.lt susisiekė su keliomis skirtingomis įmonėmis, siekiant sužinoti, kokius nefinansinius priedus jos teikia įmonės darbuotojams.
„Maxima“ pakomentavo
„Maxima LT“. Komentuoja personalo departamento vadovė Tatsiana Ihnatovich. T. Ihnatovich teigimu, įmonėje trečius metus iš eilės visi darbuotojai yra draudžiami papildomu sveikatos ir kritinių ligų draudimu, be to numatomi ir kiti, su sveikata susiję priedai.
„Taip pat kasmet skiriame 100 eurų vertės vaistinės dovanų kortelę neįgalius vaikus iki 18 m. auginantiems darbuotojams. Visiems darbuotojams yra sudarytos sąlygos nemokamai anonimiškai konsultuotis su profesionaliais psichologais“, – sakė T.Ihnatovich.
Kiti suteikiami priedai priklauso nuo užimamos darbo pozicijos įmonėje, pavyzdžiui, prekybos ir gamybos darbuotojams yra suteikiamas nemokamas maitinimas.
„Prekybos, gamybos ir logistikos kolegos kiekvieną dieną yra aprūpinami šiltu maistu. Pagal poreikį – suteikiame pervežimą į/iš darbo pagal turimus maršrutus ir apgyvendinimą. Šiuo metu nemaža dalis darbuotojų naudojasi galimybe gyventi bendrabutyje Vilniuje, Kaune, o vasaros periodu – Palangoje “, – komentavo T.Ihnatovich.
Pasak „Maxima LT“ personalo departamento vadovės, dalis priedų yra naudingi ne tik darbuotojams, bet ir jų vaikams.
„Įmonės viduje jau daug metų vykdome Maksimalistų programą, kurios metu suteikiame stipendijas geriausiai besimokantiems darbuotojų vaikams. Taip pat geriausiai besimokinančias darbuotojų atžalas kviečiame į specialiai jiems organizuojamas nemokamas vasaros stovyklas ir kt.“, – teigė T.Ihnatovich.
T.Ihnatovich teigimu, taip pat kartą per metus organizuojama įmonės šventė.
„Vieną kartą per metus organizuojame ir įmonės šventę, kurioje turime galimybę susitikti ir susipažinti su kolegomis iš kitų padalinių. Dalyvauja ir ofiso darbuotojai, ir kolegos iš parduotuvių, gamybos, logistikos“, – pasakojo T.Ihnatovich.
„Swedbank“ pakomentavo
Komentuoja Simona Leverienė, „Swedbank AB“ karjeros centro vadovė. Pasak „Swedbank“ karjeros centro vadovės, visiems darbuotojams siūlomas nemokamas sveikatos stiprinimo paketas.
„Siūlome įvairias paskaitas emocinės sveikatos stiprinimo tema, emocinę paramą bei psichologų konsultacijas. Norintys stiprinti savo fizinę sveikatą darbuotojai gali sportuoti „Swedbank“ sporto klube Vilniuje. Suteikiame galimybę pasinaudoti 3 sveikatingumo dienomis“, – teigė S. Leverienė.
Tarp kitų suteikiamų naudų – lankstus darbo grafikas, daugeliui darbuotojų sudaroma galimybė dirbti nuotoliu.
„Siekdami pasirūpinti darbuotojų darbo ir asmeninio gyvenimo balansu, atsižvelgiant į darbo specifiką, siūlome lankstaus darbo laiko ir vietos galimybes bei formas (pvz., galimybė dirbti ne pilną etatą, palaipsniui grįžti į darbą, individualus darbo valandų išdėstymas), dauguma darbuotojų gali dirbti nuotoliniu būdu. Taip pat skiriame papildomas laisvas dienas svarbiems asmeninio gyvenimo įvykiams paminėti“, – komentavo S. Leverienė.
Pasak S. Leverienės, darbuotojams taip pat siūlomi mokymai – dalis jų pritaikomi individualiai.
„Darbuotojams, kurie nori auginti savo profesinį meistriškumą užimamoje pozicijoje, domėtis ir įgyti kompetencijų, kurios bus reikalingos ateityje, siūlome įvairius mokymus, ugdymo programas bei mentorystę. Didelė dalis ugdymo veiklų yra parengtos taip, kad darbuotojas pats pasirinktų tai, kas jam aktualiausia“, – pasakojo S. Leverienė.
S. Leverienės teigimu, apie papildomas nefinansines suteikiamas naudas informuojama darbo pokalbio metu, esą darbo skelbimų tikslas – suteikti pagrindinę informaciją apie darbo poziciją. Swedbank atstovė taip pat teigė, jog įmonės suteikiami priedai dažnai peržiūrimi ir pateikė neseniai pradėto siūlyti priedo pavyzdį.
„Visai neseniai pradėjome taikyti papildomas naudas vaikus auginantiems darbuotojams, kurie nėra įteisinę savo santykių ir kartu su partneriu (-e) augina vaikus, nepriklausomai nuo partnerių lyties“, – teigė S. Leverienė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!