• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kauno merui Visvaldui Matijošaičiui ginant išmokų skandale įsipainiojusius miesto politikus, profesorius Vytautas Sinkevičius ir visuomenininkas Andrius Tapinas sako, kad toks jo elgesys yra aukščiausio lygio cinizmas. Anot A. Tapino, „šitą žmogų gali sustabdyti prokurorai ir pasėdėjimas valstybinėje įstaigoje ir ne savivaldybėje“.

Kauno merui Visvaldui Matijošaičiui ginant išmokų skandale įsipainiojusius miesto politikus, profesorius Vytautas Sinkevičius ir visuomenininkas Andrius Tapinas sako, kad toks jo elgesys yra aukščiausio lygio cinizmas. Anot A. Tapino, „šitą žmogų gali sustabdyti prokurorai ir pasėdėjimas valstybinėje įstaigoje ir ne savivaldybėje“.

REKLAMA

Savivaldybių lėšų grobstymo istorija iš pareigų jau privertė pasitraukti prezidento patarėją, švietimo, mokslo ir sporto ministrę. Panašu, kad situacija veda, jei ne prie išankstinių Seimo rinkimų, tai prie naujos vyriausybės. Lėšų grobstymo schema Kaune kelia klausimų dėl grėsmės konstitucinei santvarkai.

Apie tai A. Tapinas ir V. Sinkevičius diskutavo laidoje „Dėmesio centre su Edmundu Jakilaičiu“.

Palygino Šiugždinienės ir Skaistės sprendimus

Kauno miesto savivaldybėje – dvi panašios istorijos su skirtingais sprendimo būdais. Tai lėšų grobstymu kaltinamų ministrių Jurgitos Šiugždinienės ir Gintarės Skaistės atvejai.

REKLAMA
REKLAMA

Finansų ministrė G. Skaistė savaitgalį peržiūrėjo savo banko išrašus ir suskaičiavo, kiek išlaidų galėtų pagrįsti. Tas išlaidas, kurių negalėtų pagrįsti (beveik 14 tūkst. eurų), ji pervedė Kauno miesto savivaldybei.

REKLAMA

Tačiau švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė tiesiog pasitraukė iš posto.

Anot teisės profesoriaus Vytauto Sinkevičiaus, abu atvejai atrodo prastai.

Jis pabrėžia, kad J. Šiugždinienei trauktis reikėjo pačią pirmą dieną ir grąžinti pinigus, kurių išlaidų negali pagrįsti.

G. Skaistės atveju pinigai grąžinti, tačiau klausimų vis tiek lieka.

„Šešėlis lieka, ar buvo sąžiningai deklaruota? Reikia įrodyti, kad viskas, ką deklaravai, buvo sąžiningai padaryta, bet štai dabar negaliu pagrįsti, tai grąžinu. Vis tiek lieka tam tikras dalykas“, – komentuoja V. Sinkevičius.

REKLAMA
REKLAMA

Anot jo, ministrams taikomi skaidrumo reikalavimai negali būti tokie patys kaip eiliniams Seimo nariams – ministras yra aukšto lygio vadovas, vienu įsakymu galintis daryti rimtus pokyčius.

„Kai išgirstu, kad negalima kelti tokių aukštų reikalavimų ar Šiugždinienei ar kitiems, kad kažkas kažką suvalgė, kad galima naudoti savivaldybių biudžetų lėšas nepagrindžiant išlaidų – apima šiurpas“, – teigia profesorius.

V. Sinkevičius sako, kad tai, jog lėšos buvo grobstomos, ilgus metus buvo vieša paslaptis, tačiau A. Tapino tyrimas parodė, kokiu neįtikėtinai dideliu mastu tai yra daroma.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Matijošaičio žodžiai – aukščiausio lygio cinizmas

Kauno miesto savivaldybės atvejis sulaukė bene didžiausio visuomenės pasipiktinimo. Anot visuomenininko Andriaus Tapino, dauguma tarybos narių ataskaitas pildė identiškai, ant dokumentų sudėti tobulai vienodi parašai. Tai leidžia daryti prielaidą, kad dokumentai buvo klastojami, juos „pasirašydavo“ tarybos narių padėjėjai.

„Kai Matijošaitis išpūtęs kiaulės akis aiškina, kad Kaune viskas tvarkoje ir kiti miestai turėtų elgtis kaip Kaunas, aš tikrai suprantu, kad šitą žmogų gali sustabdyti prokurorai ir pasėdėjimas valstybinėje įstaigoje ir ne savivaldybėje“, – sako A. Tapinas.

REKLAMA

Profesorius V. Sinkevičius mano, kad V. Matijošaitis yra „sovietinio mentaliteto žmogus, kuriam visiškai nesvarbu, kieno tai pinigai, svarbu, kad jie patektų į tinkamas kišenes“.

„Kam galėjo šauti į reglamentą įrašyti tokias nuostatas? Juk Seimo nariai, savivaldybių tarybų nariai duoda priesaikas elgtis sąžiningai, garbingai. Turime paklausti, ar sąžiningai buvo elgtasi? Matome – nesąžiningai. Tai kaip galima pateisinti nesąžiningą elgesį? Pasirodo, galima. Ir tai padaro vieno didžiausių miesto meras. Aukščiausio lygio cinizmas“, – sako profesorius.

REKLAMA

Anot A. Tapino, Kauno miesto savivaldybės tarybos nariai yra profesoriai, advokatai, verslininkai, žmonės, iš esmės suprantantys, kaip veikia apskaita.

„Jis supranta, kad klastoja dokumentus ir čia yra bėda“, – priduria A. Tapinas.

Profesorius įvertino pirmalaikių rinkimų idėją: tie, kas tai siūlo, rūpinasi savimi

Įsisiūbavus skandalui konservatoriai pareiškė siūlysiantys pirmalaikius Seimo rinkimus. Anot profesoriaus V. Sinkevičiaus, tai yra absoliučiai nesusiję su bėdomis savivaldoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Noras perkrauti. Ką perkrauti? Savivaldos pirmalaikiai Seimo rinkimai neperkraus, ji liks tokia pati, kol nebus pakeisti teisės aktai, įvesta griežta kontrolė ir nebus pareikalauta tikrai atsiskaityti už tai, ką išleidai. Seimas, net jei yra savivaldybių tarybos narių, tie patys žmonės kandidatuos į kitą Seimą ir vėl ateis. Jeigu nesąžiningas elgesys kažkada buvo, jis neišnyks“, – svarsto jis.

Anot pašnekovo, pirmalaikiai Seimo rinkimai yra reikalingi tada, kai Seimas nebegali atlikti savo pareigų – leisti įstatymus. Vis dėlto šiuo metu aptariamoms problemoms spręsti reikia ne to.

REKLAMA

„Seimo nariai ir iniciatoriai pamiršta, kad Konstitucijoje yra įtvirtintas atsakingo valdymo principas. Tai jeigu laimėjai rinkimus, gavai pasitikėjimą, turi dirbti. <...> Ko jūs ėjote į rinkimus? Ko formavote vyriausybę? Ko dabar dėl nejaukios, prastos situacijos, kur jūs patys niekuo dėti turite skelbti pirmalaikius rinkimus?“ – klausia jis.

„Tas, kas kelia tokias idėjas, pirmalaikių Seimo rinkimų ir panašiai, visada paklauskime – kam tai reikalinga, koks yra interesas? Visuomenei ir valstybei tai tikrai nenaudinga. Vadinasi, naudinga arba tam tikrai partijai, asmenų grupei, kuri rūpinasi ne visuomenės ir valstybės interesais, nors davė priesaiką rūpintis, <...> o rūpinasi savo ateitimi ir panašiai“, – pastebi V. Sinkevičius.

Laidą „Dėmesio centre su Edmundu Jakilaičiu“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį–ketvirtadienį 19:30 per TV3 televiziją ir naujienų portale tv3.lt!

tv3.lt

Ar nera taip, kad kuo spaudi daugiau vasko, tuo daugiau shudo gaunasi. Kaunas verzlus miestas, po kupcinsko lietarginio valdymo, tai Kaunas alsuoja naujovem ir proverziu, statosi tiltai, taip statosi, o ne kosmetiskai renovuojasi. Matijosaitis supranta nauda verslui =nauda miestui. Simasius ir bekunskas 8metai vln proverzio ant vietos, trulikai geldos, valakampiu tiltas susiaurintas del avarines bukles pridengiant A juostu reikalingumu, gatviu bukle apgailetina, seskineje narkomanu irstva, saligatviai kai kur nauji kai kur dar 30metu senumo, naujamiestis sutankintas, tipo naujas standartas, stadionas nepastatytas. O papasakok kaip laikosi Kaunas? Tik be pavydo scenu...atsok nuo Kauno, Kaunas kaunieciams. Beje Panevezys irgi merdejo prie konsevatoriu, dabar naujas meras antrai kadencijai tvarkosi toliau ir grazu ziureti kaip keiciasi visa infrastruktura keliu, parku ir t.t. Zmonems reikia mero, o ne statytinio atbuti kadencija, kai sita konservai suvoks, tuomet politika transformuosis i kita lygmeni. Gero spaudimo toliau, svarbu nepatruk. Laukia NATO skaidrumo tyrimas, tikiuosi imsies pats pirmas :)
Gediminas (Siauliai)
Gediminas (Siauliai)
Matijosaitis, neziurint turimo verslo Rusijoje bei siek tiek nuvagiamu biudzeto lesu, jis vistiek tarnauja savo miestui. Palyginkite koks buvo Kaunas iki Matijosaicio tapimo meru ir koks Kaunas yra siandien. Uztet kaunieciai ir atleidzia smulkias nuodemes jam.

O dabar palyginkit su Vilniumi. Nurodykit nors viena buvusio mero (gatviu siaurintojo) arba dabartinio (LGBTQ puoseletojo) gera darba Vilniaus miestui. Bijau, kad tegalesite patyleti idant protingiau atrodytumete...
Vilniuje sukurta ištisa industrija visokių UAB , kurie maitinasi iš Europos fondų ir biudžeto, nieko naudingo nekurdami. Sisteminė vagystės šiandien vadinasi "projektai" ir "konsultacijos".Šitų išlaikytinių armija darosi grėsmingai didelė, bet jie visada balsuos už valdančiuosius. Tai ir yra sisteminė Vilniaus atsilikimo priežastis
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų