REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nuo ketvirtadienio visi vyresni nei 18 metų asmenys galės vėl skiepytis vakcina nuo koronaviruso. Kuo ši adaptuota vakcina skiriasi nuo ankstesniųjų ir kam skiepytis nėra būtina, TV3 žinių „Dienos komentare“ atsakė sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė Motiejūnienė.

Nuo ketvirtadienio visi vyresni nei 18 metų asmenys galės vėl skiepytis vakcina nuo koronaviruso. Kuo ši adaptuota vakcina skiriasi nuo ankstesniųjų ir kam skiepytis nėra būtina, TV3 žinių „Dienos komentare“ atsakė sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė Motiejūnienė.

REKLAMA

Nuo šiandien visi suaugę gyventojai gali registruotis sustiprinančiai vakcinos nuo koronaviruso dozei, tačiau esminis klausimas – ar reikia vakcinuotis visiems?

Reikia sau atsakyti, kada mes paskutinį kartą vakcinavomės arba buvome persirgę COVID-19 liga. Matyt, viena situacija, jeigu asmenys serga lėtinėmis ligomis, imunosupresinėmis ligomis, ir visiškai kita situacija, jeigu suaugę – 18 metų ir vyresni – asmenys, pasitinkant rudenį, kaip ir su gripu, įsivertina, kada yra turėję imunitetą – arba yra prasirgę, arba vakcinuoti trečiąja doze.

Jeigu praėjusių metų rudenį, tai natūralu, kad artėjant žiemos sezonui tikrai reikėtų, kaip ir su gripu, priimti sprendimą dėl ketvirtos dozės. Tačiau jeigu sirgome dar šį pavasarį, turime šiek tiek laiko, tai galime įsivertinti ir truputį luktelėti. Jeigu asmuo yra persirgęs, yra numatytos 270 dienų – kitaip tariant, 9 mėnesiai – ir pusė metų, jeigu po vakcinacijos.

REKLAMA
REKLAMA

Bet kuriuo atveju, jeigu planuojame rudenį skiepytis dėl gripo, ir turime mintyje, kad tai irgi yra virusas, kaip ir COVID-19, tai galima pasinaudoti galimybe skiepytis ir viena, ir kita vakcina. Tačiau priimti sprendimus pirmiausia reikėtų lėtinių ir imunosupresinių ligų pacientams.

REKLAMA

Imunologai sako, kad sveikiems, jauniems žmonėms turėtų pakakti to imuniteto, kurį jie gavo arba po paskutinio skiepo, arba persirgę. Ar jūs sutinkate su tuo, kad jauniems žmonėms nebūtina vakcinuotis?

Tikriausiai yra visokių nuomonių – ne tik pas mus, bet ir Europoje, ir pasaulyje. Akcentas yra pagyvenusio amžiaus, sergantys lėtinėmis ligomis ir tik tada jauni žmonės. Nėra taip, kad nesivakcinuokime, nes ano pakanka, bet yra laikotarpis, per kurį imunitetas sumažėja. Kaip praėjusių metų vakcina nuo gripo netinka šiems metams, taip analogiškai ir COVID-19 vakcina.

REKLAMA
REKLAMA

Bet kaip pačiam žmogui žinoti, ar jam reikia skiepytis, ar ne? Adaptuotos vakcinos yra dviejų rūšių, tai kaip žinoti, kurią jam rinktis?

Visada turime šeimos gydytoją, kurio galima paklausti. Čia turbūt būtų pats paprasčiausias dalykas, kadangi bet kuriuo atveju jie žino mūsų istoriją, žino apie mus ir žino apie vakcinas. Jeigu mes kalbame apie adaptuotas, tai ir viena, ir kita pritaikyta omikron atmainai.

Tačiau pagal labai paprastą ekspertų išaiškinimą, kadangi žinome, kad omikron BA.1 dominavo iki balandžio mėnesio, o sirgome būtent iki jo, tai mums reikia atitinkamai nuo BA.4 ir atvirkščiai. Bet kuriuo atveju mes turime galimybę pasiteirauti ir pasitarti su šeimos gydytoju.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O kokią vakciną reikėtų rinktis tiems, kas dar išvis nesiskiepijo?

Tada tikriausiai didelio skirtumo nėra, tačiau kadangi dabar yra BA.4 atmaina, tai be abejonės šitą adaptuotą vakciną.

Koronavirusu kasdien suserga apie tūkstantį žmonių, po keletą miršta, tačiau kokia situacija ligoninėse? Ar gali būti taip, kad šį sezoną turėsime kažkokių ribojimų?

Kol kas situacija yra stabili. Pagal paskutinius duomenis matome, kad situacija bus šiek tiek kitokia negu praėjusiais metais, bet be abejonės, jeigu atsirastų nauja atmaina, gali būti visaip. Bet bet kuriuo atveju, nemažai gyventojų turi imuninį atsaką, tad labai tikimės, kad susirgimų sunkiomis formomis daug nebus.

REKLAMA

O lengvomis, tai kaip ir kitomis virusinėmis ligomis, be abejonės, kad turėsime pakilimą, ypač atšalus orams. Bet kol kas situacija yra stabili, turime apie 10 žmonių reanimacijose ir apie 150 stacionare, tai visoje Lietuvoje tai yra pakankamai nedideli rodikliai.

Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.

2 kartus , sirgau 3. tegu susikisa tuos skiepus
o gal butum numires, taip kad zinksiuok, ir susiscipuok dar karta
Viceministre medicinos zurnalu neskaito. Is kavos tirsciu burimo zinias semiasi.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų