• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Suveržtais diržais valstybės kišenės nepripildysi

Marius Eidukonis

Lietuvoje darbą baigusi Tarptautino valiutos fondo (TVF) misija, kas pusmetį inspektuojanti mūsų šalies finansus, pareiškė, kad Lietuva turėtų keisti fiskalinės politikos reguliavimą ir pradėti svarstyti, kaip gerinti šalies finansinę padėtį ne tik veržiantis diržus.

Ragina mažiau taupyti 

„Lietuva dabar mokesčių politiką reguliuoja daugiausia susikoncentruodama į išlaidų mažinimą, tačiau ateityje mes norėtume matyti, kad finansiniai pokyčiai vyksta ne dėl taupymo, o dėl to, kad didinamos biudžeto pajamos. „Kaip ir praeityje, mes turime požiūrį į fiskalinės politikos reguliavimą. Dabar matome, kad Lietuva fiskalinę politiką daugiausia reguliuoja, susikoncentruodama į išlaidų mažinimą. Ateityje norėtume pamatyti pasikeitimų, didinant biudžeto pajamas“, – pirmadienį po susitikimo su premjeru ir finansų ministru spaudos konferencijoje sakė TVF atstovė Julija Kozack. Ji teigė, kad TVF kalba apie tai, kad būtų galima didinti turto mokesčius, konkrečiai nekilnojamojo turto ir automobilių. „Šie mokesčiai garantuoja stabilesnes pajamas ekonomikai neramiais laikais“, – teigė TVF atstovė.

Su fondo atstovės nuomone nenorėjo sutikti premjeras Algirdas Butkevičius. Jis teigė, kad apie mokesčių pakeitimus dar pernelyg anksti kalbėti. „Įstatymai, kuriuos priėmėme šiais metais, buvo skirti tam, kad pašalintume išimtis, galiojusias mokesčių įstatymuose. Kai kurios mokesčių pataisos bus pateiktos su biudžetu, bet šiandien dar per anksti apie tai kalbėti“, – reaguodamas į J.Kozack siūlymus pareiškė ministras pirmininkas.

REKLAMA
REKLAMA

Šalies finansų ministras teigė, kad svarbūs ir TVF pastebėjimai, susiję su mokesčių surinkimu. „Naujas akcentas – gerinti mokesčių surinkimą. TVF įvertino, kad net pridėtinės vertės mokesčio surenkame mažiau, nei mums priklausytų pagal mūsų pačių nusistatytą 21 proc. tarifą“, – sakė R.Šadžius.

REKLAMA

Pasiūlymai racionalūs

TVF ne kartą Lietuvai siūlė apmokestinti nekilnojamąjį turtą ir automobilius. Paskutinį kartą siūlymas nuskambėjo šiemet vasarį. Tuomet Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas socialdemokratas Bronius Bradauskas fondo atstovams pareiškė, kad artimiausiu metu tokių mokesčių įvesti neketinama. „TVF rekomendacijos Lietuvai tikrai nėra susijusios su faktu, baigėsi krizė ar ne. Akivaizdu, kad ekonominis nuosmukis Lietuvoje baigėsi, nes jau trečius metus iš eilės šalies ekonomika auga sparčiausiai iš visų ES šalių narių. Bet viena sritis, kurios nesame tinkamai sutvarkę, – valstybės finansai. Viešajame sektoriuje vis dar didelis biudžeto deficitas, kurį reikia sumažinti. Būtent apie tai ir kalba fondo atstovai, todėl negalima ignoruoti jo rekomendacijų“, – sakė N.Mačiulis. Ekonomistas atkreipė dėmesį, kad tokias rekomendacijos fondo atstovai pateikia jau penktus metus iš eilės, todėl negalime sakyti, kad šios rekomendacijos yra laužtos iš piršto. „Taip pat negalime sakyti, kad TVF pasiūlyta galimybė įsivesti nekilnojamo turto ar automobilio mokesčius yra nauji išradimai, nes jie jau galioja daugelyje kitų pasaulio valstybių.

REKLAMA
REKLAMA

„Labiausiai norėčiau pabrėžti, kad ir šiemet valdžios sektoriaus išlaidos pajamas viršys 3 mlrd. litų. Vadinasi, tiek dar labiau išaugs valstybės skola. Jau nekalbu apie tai, kad per 20 nepriklausomybės metų nesugebame suderinti išlaidų ir pajamų viešajame sektoriuje. Būtent dėl šios priežasties fondas siūlo naujus mokesčius – nekilnojamo turto ir automobilių“, – sakė „Valstiečių laikraščio“ pašnekovas.

Reikalingas vidaus auditas

N.Mačiulio teigimu, Lietuva pati turi rasti būdų, kaip susitvarkyti su šiuo deficitu, juolab kad jų yra pakankamai: įvedant naujus mokesčius, padidinant pajamas, sumažinant išlaidas ir peržiūrint viešojo sektoriaus etatų skaičių. Reikėtų įvertinti, ar nėra perteklinių institucijų ir ar viešųjų pirkimų sektorius pakankamai skaidrus. „Jei į šiuos klausimas būtų atsakyta teigiamai, sprendimas būtų vienareikšmis – Lietuvai reikia naujų mokesčių“, – svarstė N.Mačiulis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TVF atstovų minėti mokesčiai kiek laiko jau galioja kaimyninėje Latvijoje, tačiau reikia nepamiršti, jog ši šalis krizę įveikė gavusi TVF paramą. Ekonomistas atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje įvesti nekilnojamojo turto mokestį nelabai skubama dėl jo trūkumų, tačiau toks mokestis padėtų kovoti su šešėlinėmis pajamomis. „Tokį turtą, kaip automobilis ar nekilnojamasis turtas, sunku nuslėpti, todėl mokesčius galima surinkti daug lengviau. „Nenuoseklus valdančiosios koalicijos požiūris į mokesčius, į daugiau ar mažiau apmokestintas sritis kelia daug abejonių, todėl sutinku su TVF pastabomis ir siūlymais. Aš manau, kad nereikėtų galvoti apie valdžios sektoriaus išlaidų didinimą, kai dabartinės išlaidos paskirstomos neefektyviai ir neskaidriai“, – sakė „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas N.Mačiulis.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų