• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Sostinės daugiabučių gyventojai, kuriems namus administruojančios bendrovės UAB „Šnipiškių ūkis“ užsakymu nežinia kokiais chemikalais priverstinai buvo išvalyti ventiliacijos kanalai, atsisakę mokėti už šią „paslaugą“, tapo skolininkais.

REKLAMA
REKLAMA

Situaciją po „Respublikos“ rašinių ir pasipiktinusių gyventojų skundų tyrusi Vilniaus miesto savivaldybė teigia jokių rimtų nusižengimų „Šnipiškių ūkio“ veikloje neradusi, nors Vilniaus visuomenės sveikatos centro išvadose konstatuota, kad tokie darbai tokiomis priemonėmis kaip dabar negali būti vykdomi.

REKLAMA

Kilo daug klausimų

Istorija prasidėjo, kai šią vasarą gavę pranešimus apie mokesčius už butą Šnipiškių ir Žirmūnų daugiabučių gyventojai pamatė, kad turi sumokėti už ventiliacijos kanalų valymo, dezinfekavimo ir biocheminio apdirbimo paslaugą, kurios atlikti neprašė, o ir teigimų rezultatų nepajuto.

REKLAMA
REKLAMA

Kilus sostinės daugiabučių gyventojų pasipiktinimui UAB „Šnipiškių ūkis“ veiksmais dėl priverstinai vykdomos ventiliacijos kanalų dezinfekcijos ir reikalavimo iš gyventojų už tai susimokėti, išsiaiškinome, kad „Šnipiškių ūkis“ pinigų iš žmonių reikalauja remdamasis nebegaliojančiu įsakymu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Negana to, bendrovės „Šnipiškių ūkis“ valymo darbams pasamdyta UAB „Freiga ir partneriai“ ventiliacijos kanalams dezinfekuoti naudojo dezinfekantą, kurio neturėjo teisės naudoti, nežinia kur jį įsigijo.

Savivaldybė tiria

Vos paviešinus situaciją, darbo ėmėsi sostinės politikai, po kurių raginimų savivaldybė ir atsakingos institucijos ėmėsi bendrovės tikrinimo.

REKLAMA

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Gintautas Paluckas „Respublikai“ teigė, kad miesto Ūkio departamento Energetikos ir statinių skyriui buvo pavesta išsiaiškinti, ar UAB „Šnipiškių ūkis“ nepažeidė Vilniaus miesto tarybos patvirtintų pavyzdinių Daugiabučių administravimo taisyklių ir tvarkos. Jeigu bus nustatyta, kad kas nors pažeista, „Šnipiškių ūkis“ bus įpareigotas nutraukti tokio pobūdžio rinkliavą ir veiklą. Savo ruožtu bus sprendžiamas klausimas dėl bendrovės vadovo atsakomybės už tokią veiklą, jo kompetencijos klausimas.

REKLAMA

Miesto Ūkio departamento Energetikos ir statinių skyriaus vadovas Kęstutis Karosas informavo, kad "Šnipiškių ūkio" veiklos tyrimas jau atliktas ir jokių pažeidimų nenustatyta - tik konstatuota, kad gyventojams apie vykdomus ventiliacijos kanalų valymo darbus buvo suteikta per mažai informacijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Gavome Vilniaus visuomenės sveikatos centro išvadas dėl naudojamų medžiagų pavojingumo. Ten rašoma, kad buvo naudotos riebalus surišančios medžiagos, kurios yra nekenksmingos, - sakė K. Karosas. – Informavome įmones, kurios daro tokius darbus ar ruošiasi daryti, kad laikytųsi tam tikros tvarkos“.

REKLAMA

Patikrino „popierius“

Savivaldybės atstovai aiškina, kad pagal galiojančią tvarką kontroliuoti, kaip atliekami ventiliacijos kanalų valymo darbai, kokiomis priemonėmis jie atliekami, ar priemonės naudojamos pagal paskirtį, turi namus administruojančios bendrovės – savivaldybė kontroliuoja tik tai, kas parašyta bendrovių dokumentuose.

REKLAMA

Administruojančios bendrovės, sudariusios specialią komisiją ir patikrinusios ventiliacijos kanalus, turi ir spręsti, kuriuos ir kada reikia valyti. Paklaustas, ar „Šnipiškių ūkyje“ buvo sudaryta tokia komisija, „Šnipiškių ūkio“ veiklą tyręs savivaldybės atstovas K. Karosas tegalėjo atsakyti „nežinau“. Atsakymo „nežinau“ sulaukėme ir pasidomėję, ar „Šnipiškių ūkis“ nors vieno daugiabučio ventiliacijos kanalus prieš valymą tikrino.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mes tikriname tai, kas parašyta daugiabučius administruojančių bendrovių žurnaluose, - ant stogo mes nelipame, - sakė „Šnipiškių ūkio“ ventiliacijos kanalų valymo darbus „patikrinęs“ K. Karosas. - Administratorius tam ir yra paskirtas, kad prižiūrėtų namus ir darytų tai, kas reikia. Aš žinau, kaip teoriškai turi būti. Padariau išvadas, kad dėl ventiliacijos kanalų valymo galbūt trūko informacijos gyventojams“.

REKLAMA

Tačiau K. Karosas „pamiršo“ „Respublikai“ paminėti kai kurios kitus faktus, kuriuos savo išvadose parašė Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai.

Darbus rekomendavo sustabdyti

UAB „Freiga ir partneriai“, kilus gyventojų pasipiktinimui, jiems pateiktoje informacijoje nurodė, kad ventiliacijos kanalams valyti ir dezinfekuoti naudojo medžiagas BICHEM ir IPACEP, - vadinasi, abiejų šių medžiagų sąnaudos buvo įskaičiuotos į valymo darbų kainą.

REKLAMA

Vilniaus visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Asta Razmienė „Respublikai“ teigė, kad centrui bendrovė pateikė informaciją, jog ventiliacijos kanalams valyti naudojo tik medžiagą BICHEM, o biocidą IPACEPT, su kuriuo gali dirbti tik licencijuojamos įmonės (UAB „Freiga ir partneriai“ licencijos dirbti su šia medžiaga neturi), teigė nenaudojantys.

REKLAMA
REKLAMA

„Dezifektanto IPACEPT ten ir nepanaudosi, nes ne tam šis biocidas skirtas - dezifektantas užmuša mikroorganizmus“, - sakė A. Razmienė. Tuo tarpu preparatas BICHEM, anot jos, pagal produkto duomenų lapą skirtas riebalams skaidyti, tad jis naudojamas lyg ir gali būti, bet jis nėra skirtas vėdinimo kanalams valyti.

„Remiantis Europos Parlamento ir Tarybos rekomendacijomis dėl cheminių medžiagų registracijos, įvertinimo, autorizacijos ir apribojimo bei jame suformuluotų atsargumo priemonių, tol, kol nebus atliktas preparato cheminės saugos vertinimas, preparato BICHEM naudojimas vėdinimo kanalams valyti turi būti sustabdytas“, - teigiama išvadose.

A. Razmienės teigimu, preparatui BICHEM, kad jis būtų veiklus, reikalinga vandeninė terpė. Vėdinimo kanaluose vandeninės terpės nėra. Tad visuomenės sveikatos specialistų išvada - taip ventiliacijos kanalų valymas negali būti vykdomas.

„Manome, kad vėdinimo kanalų valymas yra būtina priemonė, užtikrinanti saugų pastato naudojimą ir susikaupusių riebalų, mikroorganizmų pašalinimą iš pastatų, - sakė A. Razmienė. - Tačiau nėra pakankamai reglamentuota šios priemonės atlikimo tvarka. Taip pat manome, kad seniūnijų įmonės, prieš sudarydamos sutartis dėl gyvenamųjų namų priežiūros, turėtų įsitikinti, ar įmonės turi licenciją užsiimti privalomuoju profilaktiniu aplinkos dezinfekavimu, o jei veikla nėra licencijuojama, pavyzdžiui, kaip ši - ventiliacijos kanalų valymo darbai, turėtų susipažinti su naudojamų cheminių medžiagų saugos duomenų lapais ir juose nurodytų cheminių preparatų naudojimo paskirtimi“.

REKLAMA

Nebevykdo, nes... įvykdė

UAB „Šnipiškių ūkis“ direktoriaus pareigas laikinai einantis Vidmantas Tamulionis "Respubliką" informavo, kad ventiliacijos kanalų valymo darbų UAB „Freiga ir partneriai“ sostinės daugiabučiuose jau nebevykdo, nes... padarė viską, kas šiems metams buvo suplanuota. Pastarąjį kartą ventiliacijos kanalų valymo darbai buvo atlikti liepos pabaigoje.

„Artimiausiu laiku bus rengiami ateinančių metų darbų planai ir ventiliacijos kanalai vėl bus valomi, - sakė V. Tamulionis. - Juos labiau kad, mano žiniomis, šiuo metu Aplinkos ministerija yra labai sukonkretinusi šią paslaugą ir nurodžiusi, kaip turi būti atlikta ta paslauga, kokiomis priemonėmis. Manau, kad ta paslauga bus įtraukta į ateinančių metų privalomuosius darbus ir bus toliau atliekama. O neatsiskaičiusiesiems už jau atliktas paslaugas ir toliau bus skaičiuojamas įsiskolinimas“.

Aida Valinskienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų