Asta Kažukauskienė, LRT radijas, LRT.lt
Šiemet Klaipėdos uostas mini 90-ties metų jubiliejų, kai jį perėmė Lietuva. Šia proga uostamiestyje rengiamas istorijos forumas „Lietuviškam Klaipėdos uostui – 90“, kuriame bus pristatyti istorikų neseniai Latvijoje aptikti dokumentai, liudijantys kaip uostas atrodė po Antrojo pasaulinio karo.
Klaipėdos kraštą Lietuva prisijungė 1923 metų sausį. Tačiau jūrų uostas Lietuvai oficialiai atiteko tik beveik po pusmečio – birželio 27-tąją.
Šių įvykių 90-mečiui paminėti skirtame forume bus pristatyti Klaipėdos uosto perdavimo Lietuvai dokumentai, aplinkybės ir veikėjai, bus kalbama apie mažai žinomus faktus. Kaip pavyzdžiui – 1939-taisiais, Hitleriui reikalaujant, Klaipėda, o kartu ir uostas, buvo perduoti nacistinei Vokietijai. Tačiau dalį uosto krantinių vokiečiai buvo palikę naudotis Lietuvai – tiesa, tokia laisvoji zona uoste gyvavo neilgai – iki 1940 metų, kai valdžią Lietuvoje užgrobė Sovietų sąjunga.
Bus pristatyti ir neseniai istorikų Latvijos archyve aptikti dokumentai, liudijantys kaip uostas atrodė 1945-tųjų liepą.
Sovietų sąjunga Klaipėdą buvo pasirinkusi kaip vieną iš uostų įvairiems pramonės įrenginiams iš Vokietijos išvežti, todėl buvo padarytas tikslus karo žalos uostui aprašymas.
Bus diskutuojama ir apie šiandieninę Klaipėdos uosto reikšmę bei perspektyvas.