• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
12
Gitanas Nausėda BNS Foto

Antradienį Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (LŠDPS), vadovaujama Andriaus Navicko, susitiko su prezidentu Gitanu Nausėda. Prezidento nuomone, dabar vykstantis mokytojų streikas parodo, kad „švietimo sistema serga“. 

12

Antradienį Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (LŠDPS), vadovaujama Andriaus Navicko, susitiko su prezidentu Gitanu Nausėda. Prezidento nuomone, dabar vykstantis mokytojų streikas parodo, kad „švietimo sistema serga“. 

REKLAMA

„Akivaizdu, ką reprezentuoja šis streikas, t.y. kad švietimo sistema serga. Taip, mes turime šiai sistemai tam tikrų vaistinių injekcijų, bet jų nepakanka, gal jos ne visada yra taiklios. Akivaizdu, kad reikia peržiūrėti [švietimo] gydymo strategiją“, – po susitikimo su profsąjungos atstovais komentavo G. Nausėdos patarėja ekonominės ir socialinės politikos klausimais Irena Segalovičienė.

Ji teigė, kad šiuo metu „vyksta socialinis dialogas“. 

„Mes matome akivaizdų procesą, kuris bendrai yra naudingas valstybei, mokytojas, švietimo sektoriui“, – kalbėjo ji.

REKLAMA
REKLAMA

Susitikime prezidentas išreiškė lūkestį, kad profsąjungai ir Švietimo, mokslo ir sproto ministerijai pavyks susitarti ir kviečia abi puses tartis ir derėtis, pripažindamas, kad šiandien nukenčia ir mokiniai – ne visi iš jų turi užtikrintas ugdymo paslaugas.

REKLAMA

Anot Prezidentūros, didele problema išlieka ne tik mokytojų darbo užmokestis, bet ir jo apskaičiavimas. Todėl vienas esminių reikalavimų šiuo metu yra susitarti dėl krūvių, kaip skaičiuojamas etatas. 

I. Segalovičienės teigimu, šiuo susitikimu G. nausėda siekė parodyti pagarbą mokytojas ir apsikeisti nuomonėmis dėl esamos situacijos.

A. Navickas: „Džiaugiamės, kad ne prokuratūra dabar mane tardo, o visgi galim grįžti į derybas“

Po susitikimo su G. Nausėda LŠDPS pirmininkas A. Navickas džiaugėsi sulaukęs iš prezidento palaikymo.

REKLAMA
REKLAMA

„Mums labai svarbu prezidento nuomonė, pozicija. Tai, kad jis girdi, mato, kas vyksta, ir palaiko mokytojus. Suprantame jo rūpestį, kad kuo greičiau būtų susitarta ir kuo greičiau galėtume mes ir mokiniai grįžti į mokyklas“, – teigė jis.

A. Navickas teigė vertinantis prezidento poziciją ir dėl streiko teisėtumo. 

„Džiaugiamės, kad ne prokuratūra dabar mane tardo, o visgi galim grįžti į derybas“, – kalbėjo jis. Iškart po apsilankymo Prezidentūroje A. Navickas su kolegomis išėjo į derybas Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje. 

Anot A. Navicko, jo vedami pedagogai yra „lankstūs ir pasiruošę eiti į kompromisus“. Jis pabrėžė, kad profsąjungai svarbūs trys pagrindiniai reikalavimai: mokinių skaičiaus klasėje mažinimas, darbo užmokestis ir darbo apmokėjimo sistema. LŠDPS pirmininkas tikisi, kad iš pradžių pavyks sutarti šiais klausimais, o tuomet bus galima sutarti ir dėl kitų, t.y. rasti bendrą susitarimą. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

LŠDPS pirmadienį ministerijai pateikė kompromisinius siūlymus dėl keliamų reikalavimų pedagogams. A. Navickas siūlymų nedetalizavo.

Po susitikimo su ministerija A. Navickas su kolegomis grįš į žygį. Žygiuojantys mokytojai planuoja per tris dienas pasiekti Vilnių ir prisijungti prie kitų streikuojančių pedagogų.

Keli tūkstančiai Lietuvos mokytojų praėjusį penktadienį pradėjo streiką, juos atstovaujančiai profsąjungai bei ŠMSM nesusitarus dėl pedagogų algų kėlimo tempo. Streiką planuojama tęsti apie mėnesį.

Vyriausybė siūlo algas mokytojams kitąmet kelti dviem etapais: nuo sausio – 10 proc., o nuo rugsėjo – tiek, kad vidutinė pedagogo alga pasiektų 130 proc. vidutinio šalies darbo užmokesčio.

REKLAMA

A. Navicko vadovaujamos profesinės sąjungos tokie ministerijos pasiūlymai netenkina. Ji reikalavo mokytojų atlyginimus jau nuo šio rugsėjo didinti 20 proc., nuo kitų metų sausio – dar 30 procentų, taip pat kėlė kitus reikalavimus – mažinti moksleivių klasėse skaičių, mokytojų darbo krūvį, gerinti darbo sąlygas.

Tuo metu švietimo, mokslo ir sporto ministras Gintautas Jakštas ir dar keturios profesinės sąjungos, tarp jų ir Egidijaus Milešino vadovaujama Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga, praėjusį ketvirtadienį sutarė iki kitų metų gegužės parengti planą, kaip bus didinamas darbo užmokestis mokytojams po 2024 metų.

Šimonytė: švietimas biudžete turi privilegijuotą padėtį

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė kol kas neplanuoja susitikti su prie pat Vyriausybės streikuojančiais mokytojais. Premjerė aiškina, kad šiuo metu streikuoja „tik viena profesinė sąjunga“, o švietimas biudžete ir taip turi privilegijuotą padėtį.

REKLAMA

„Pirmiausia reikėtų pradėti nuo to, kad streikuoja tik viena profesinė sąjunga, o kitos pasirašė susitarimą į ŠMSM, atsižvelgdama į pasiūlymus dėl darbo užmokesčio didinimo. <...> Tą reikia turėti omenyje, nes dabar atrodo, kad visi mokytojai, visos profsąjungos yra apsisprendusios streikuoti, Vyriausybė kažką daro po stalu, kažką slepia ir taip toliau ir panašiai“, – LRT radijui antradienį sakė premjerė.

Anot jos, švietimo ministras Gintautas Jakštas nėra paliktas vienas, o Vyriausybė švietimui ir dabar skiria daugiausiai lėšų, ir toliau skirs kitąmet.

„Jau dabar švietimas mūsų biudžetuose turi privilegijuotą padėtį ir reikia labai atvirai sakyti, kad tai vyksta kitų sektorių sąskaita. Tada tiesiog nukenčia socialinė apsauga ar sveikata, kurioms proporcingai tenka didesnė našta to, kad švietimo finansavimas atitinka Europos Sąjungos vidurkį. Tai reiškia, kad pagal mūsų galimybes, pagal mūsų biudžetą, pagal tai, kiek mokesčių mes sutinkame mokėti, mes švietimui skiriame proporcingai didesnę dalį“, – kalbėjo I. Šimonytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Aš visada suprantu, kad yra noro labiau, stipriau, geriau, bet visa tai vyksta kažkieno sąskaita“, – pridūrė I. Šimonytė.

Pasak jos, per šios Vyriausybės kadenciją darbo užmokesčio fondas, įvertinus 2024 metų planą, padidės 80 procentų.

„Tai yra didžiuliai pinigai, kurie bus skirti papildomam darbo apmokėjimui būtent pedagogų, mokslininkų ir dėstytojų“, – teigė premjerė.

Tai ne švietimo sistema, tai visa visuomenė. Nemokšos užleidžia vietas dar didesniems nemokšoms. Nebėra pagarbos, nebėra stropumo, nebėra gėdos. Tėvai neturi vaikams laiko, vaikai turi per daug laiko nesąmonėms. Vaikus auklėja tiktokai. Neteisingų vaikų poelgių pasekmės tokios jokios, kad galima tęsti blogyn ir blogyn. Žvelgiant iš paukščio skrydžio - visi mes tapome malonumų narkomanais, hedonistais, stumiančiais laiką savo vienokiame ar kitokiame kaife, kuris turi tęstis amžinai. Tikimės, kad ateitis mūsų nepastebės, kad atsakomybė - tai kažkam kitam, o pareiga - atgyvenęs prietaras. Dauguma nori, kad jų gailėtųsi. Niekas nenori, kad jiems pavydėtų. Čilinam toliau.
Švietimas serga, nes valstybė privačias mokyklas dotuoja, kurios yra PRIVAČIOS ir daro chaosą švietimo sistemoje. Landsbergienės rato lobistinė schema
Tavo valstybė serga,o švietimas tik kraujagyslė...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų