• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Greitosios medicinos pagalbos (GMP) sistema netobula todėl, kad sudėtinga suderinti jos tobulinimą su kitomis institucijomis, teigė Valstybės kontrolės kritikuojamos Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) valstybės sekretorė Janina Kumpienė.

REKLAMA
REKLAMA

„Valstybės kontrolė pastebėjo tuos momentus, kuriuos mes irgi pastebime. Tačiau iš vienos pusės mes turime visus klausimus, susijusius su greitosios pagalbos sistemos tobulesniu organizavimu, derinti su savivaldybėmis, (...) Vidaus reikalų ministerija - priešgaisrine apsauga, Policijos departamentu, tai irgi reikalauja laiko. Kai nuomonių suderinamumas tampa tarpžinybiniu, stabdo proceso eigą“, - antradienį surengtoje spaudos konferencijoje žurnalistams sakė SAM valstybės sekretorė.

REKLAMA

Pasak jos, „visada yra ką tobulinti, tačiau negalima pasakyti, kad šiandien viskas daroma neefektyviai“. SAM, J.Kumpienės teigimu, yra parengusi priemonių planą, kaip tobulinti GMP sistemą.

„Reikia galutinai apsispręsti, kokia mūsų koncepcija, kuriai pritartų savivaldybių asociacija, VRM ir kitos su tuo susijusios žinybos. Manome, kad turime parengti tolimesnę automobilių parko atnaujinimo programą, nes yra įstaigų, kurios važinėja su 1995 metų „Hyundai“, - kalbėjo SAM valstybės sekretorė.

REKLAMA
REKLAMA

Valstybės kontrolė, vertinusi greitosios medicinos pagalbos paslaugos teikimą, antradienį paskelbė, kad GMP pertvarka stringa. Valstybės kontrolierės Rasos Budbergytės teigimu, pagalba organizuojama nepakankamai efektyviai, dauguma numatytų pertvarkos darbų nuolat atidėliojama, dalis automobilių parko atnaujinimui skirtų lėšų panaudota neracionaliai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Valstybės kontrolė pažymi, jog GMP paslaugos kokybę neigiamai gali paveikti tai, kad prieš dešimtmetį nutrauktas bendruomenės slaugytojų - felčerių - rengimas. Šie specialistai, pasak kontrolės, sudaro didžiausią dalį GMP paslaugas teikiančių darbuotojų.

REKLAMA

Tuo metu SAM valstybės sekretorė tvirtino, kad felčerių rengimo sustabdymas GMP paslaugos teikimo kokybės nepablogino - esą rengiami kiti greitosios pagalbos specialistai - paramedikai.

„Galima vienareikšmiškai konstatuoti, kad paslaugų teikimo tai nepablogino, kadangi greitosios pagalbos brigados formuojamos pakankamai mišrios, priklausomai nuo to, koks yra iškvietimas. Pradėti ruošti paramedikai, orientuojami darbui teikti GMP“, - sakė J.Kumpienė.

REKLAMA

Kritikos SAM sulaukė ir už tai, kad GMP įstaigos pusę paslaugų teikia ne pagal ministerijos nustatytas indikacijas - didžioji dalis iškvietimų būna ne dėl ūmių susirgimų ar nelaimingų atsitikimų, bet dėl sveikatos sutrikimų, kuriuos turėtų gydyti bendrosios praktikos gydytojai.

Pasak SAM valstybės sekretorės, taip yra tose vietose, kur GMP paslaugas teikia ne savarankiškos stotys, o pirminės sveikatos priežiūros centrai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Didžiuosiuose miestuose yra atskiros GP stotys kaip juridiniai asmenys. Rajonuose - daugiausia pirminės sveikatos priežiūros centrai, kurie savo sudėtyje turi greitosios medicinos pagalbos skyrių kaip padalinį. Norint sumažinti skaičių tų iškvietimų, geriausia, kad stotys būtų atskirtos kaip atskiri juridiniai asmenys“, - kalbėjo J.Kumpienė.

REKLAMA

Valstybės kontrolė taip pat atkreipė dėmesį į neracionalų lėšų panaudojimą įsigyjant specialius automobilius. 2007 metais Sveikatos apsaugos ministerija nupirko 123 greitosios medicinos pagalbos automobilius. Kai kuriuose jų įmontuoti kompiuteriai iš viso atsiėjo daugiau nei 3 mln. litų, tačiau dauguma GMP įstaigų jais nesinaudoja, nes nėra tam pasirengta.

Audito metu buvo lyginamos ministerijos nupirktų ir GMP įstaigų įsigytų naujų analogiškų automobilių kainos. Nustatyta, kad įstaigos, pačios įsigydamos automobilius, mokėjo mažiausiai 20 proc. pigiau negu ministerija.

REKLAMA

J.Kumpienė savo ruožtu aiškino, kad ministerijos ir GMP įstaigų įsigytų automobilių kainos skiriasi, kadangi įvairūs automobiliai ir jų įranga skirtingai sukomplektuota. Be to, esą norėta užtikrinti, kad automobiliuose esanti įranga būtų efektyvi gelbėjant pacientus.

„Svarbu, kokia automobilio komplektacija. (...) ir kas jame įdėta. „Volkswagen“ kaina svyruoja nuo 65 iki 100 tūkst. litų. Kai 1995 metais ministerija pirko automobilius, buvo kaltinama, kad nupirko blogus, su nekokybiška įranga, kas paskui neleidžia suteikti reikiamų paslaugų. Ministerija bandė išvengti tokio kaltinimo (...). Kainas galima būtų lyginti vienareikšmiškai tik tada, jei lygintume visiškai analogišką automobilį su tik visiškai analogiškais automobilių sudėtinių dalių ir įrangos tiekėjais. Mūsų tinkle dalyvavo apie 12 tiekėjų“, - sakė J.Kumpienė.

Pasak R.Budbergytės, ši gyvybiškai svarbi paslauga kainuoja nemažai. Lietuvoje kasmet beveik kas ketvirtas gyventojas kviečiasi GMP. Paslaugoms apmokėti iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo 2007 metais buvo skirta kiek daugiau negu 115 mln. litų. Vienas GMP brigados iškvietimas kainavo daugiau nei 150 litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų