• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prokurorų profsąjungos pirmininkas Seimo nariams prabilo apie prokurorų patirtą spaudimą tiriant bylą dėl galimo CŽV kalėjimo Lietuvoje. Į Agnės Širinskienės vadovaujamą komisiją Julius Rėksnys ir dar vienas prokuroras Gintaras Jasaitis iškviestas po jų pačių žiniasklaidoje išsakytų teiginių apie neva kišeninius prokurorus, korupciją ir nurodymus iš pačios Prezidentūros, kaip užbaigti bylas.

Prokurorų profsąjungos pirmininkas Seimo nariams prabilo apie prokurorų patirtą spaudimą tiriant bylą dėl galimo CŽV kalėjimo Lietuvoje. Į Agnės Širinskienės vadovaujamą komisiją Julius Rėksnys ir dar vienas prokuroras Gintaras Jasaitis iškviestas po jų pačių žiniasklaidoje išsakytų teiginių apie neva kišeninius prokurorus, korupciją ir nurodymus iš pačios Prezidentūros, kaip užbaigti bylas.

REKLAMA

Tiesa, J. Rėksnys, liudydamas apie darytą spaudimą, remiasi tik kolegų pasakojimais. Prokuratūra viską neigia, o valstiečiai toliau spaudžia išrinktąjį prezidentą Gitaną Nausėdą daryti tvarką prokuratūroje, į ką sureagavo ir Dalia Grybauskaitė.

Ilgametis prokurorų profsąjungos pirmininkas J. Rėksnys trečiadienį buvo atvykęs liudyti į poveikį politikams ir valdininkams tiriančios valstiečių komisijos posėdį. Ir iškart pareiškė, kad žino vieną atvejį, kai, jo žodžiais, Prezidentūra spaudė prokurorą. Tiesa, ne jį patį, o dabar jau advokatu tapusį Mindaugą Dūdą dėl jo vykdyto ikiteisminio tyrimo apie galimai Lietuvoje veikusį CŽV kalėjimą.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak J. Rėksnio, M. Dūdą spaudė tuometis generalinio prokuroro pavaduotojas Darius Raulušaitis. Tuo esą jam skundėsi pats M. Dūda.

REKLAMA

„Sakė, gali nutraukti bet kurią iš savo turimų bylų, tik ne šitą. Nenutrauksi – galėsi pasirinkti kokį nori postą, paskirsim“, – sakė profsąjungos pirmininkas J. Rėksnys.

Jis pridūrė, kad D. Raulušaitis vykdė Prezidentūros nurodymus. Pasak profsąjungos lyderio, D. Raulušaitis M. Dūdai netgi rodė lapą su pavardėmis, kam reikėtų pateikti įtarimus. Tarp pavardžių esą buvę saugumiečiai Mečys Laurinkus, Arvydas Pocius, netgi Valdas Adamkus, kuris, beje, iki šiol tvirtina nieko nežinojęs apie CŽV kalėjimo buvimą greta Vilniaus.

REKLAMA
REKLAMA

„D. Raulušaitis sakė, kad Prezidentūrai labai nepatiks, jeigu bus nutraukta. Žinant, kas skiria generalinius prokurorus, ar čia generalinis prokuroras tokią veikimo laisvę turi? Nemanau“, – tikino profsąjungos pirmininkas.

Tiesa, taip kalbėdamas J. Rėksnys rėmėsi tik kolegos pasakojimais be papildomų įrodymų. Jis pripažįsta nė nepranešęs M. Dūdai, kad ketina apie jį pasakoti Agnės Širinskienės komisijai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rezonansines bylas tyręs M. Dūda iš prokuratūros pasitraukė dar 2013-aisiais. Telefonu jis buvo nepasiekiamas. Savo ruožtu D. Raulušaitis, dabar irgi dirbantis advokatu, J. Rėksnio žodžius neigia. 

„Tai nėra tiesa, niekada nesu tuometiniam prokurorui M. Dūdai daręs jokio spaudimo. Man, būnant generalinio prokuroro pavaduotoju, tuo metu nelabai buvo ir prasmės daryti tokius sprendimus, kadangi turėjau visus įgaliojimus pats priimti bet kokį sprendimą bet kokioj byloj“, – tvirtino buvęs generalinio prokuroro pavaduotojas D. Raulušaitis. Jis tikino nieko nežinantis ir apie sąrašą su pavardėmis.

REKLAMA

Komisijai trečiadienį liudijo ir dar vienas garsiai apie prokuratūros ydas prabilęs Gintaras Jasaitis. Tiesa, jis paneigė patyręs spaudimą, tačiau dėstė sykį vykęs į Prezidentūrą atsiimti bylos, bet dar Rolando Pakso laikais, dėl „Alitos“ privatizavimo. G. Jasaitis kalbėjo, kad prokuratūroje daug nepotizmo, t.y., saviškių paskyrimo į postus, o panašūs atvejai kartojasi.

„Metams laiko praėjus kito prokuroro žmona lygiai taip pat padaro karjerą, nebūdama pirmoji atrankoje. Tada vyksta atrankos vyriausiųjų prokurorų, dabar pavardžių neminėsiu, nes labai ilgai šnekėti reikėtų, kur jie dalyvauja vieni toj atrankoj“, – sakė prokuroras G. Jasaitis.

REKLAMA

Komisijos pirmininkei A. Širinskienei liudijimai paliko įspūdį.

„Kaip matote, tie pasisakymai yra ne iš vieno asmens. Mes turėjome prokuroro Vagnerio liudijimą, šiandien turime prokuroro J. Rėksnio liudijimą. Kartotinumas paprastai yra požymis, kad problema, panašu, realiai egzistuoja. Be abejo, ir kitus šiandien minėtus asmenis apklausime“, – sakė A. Širinskienė.

Opozicijai komisijoje atstovaujantis į korupcijos bylą įklimpusio Liberalų sąjūdžio atstovas Eugenijus Gentvilas tvirtina, kad čia atėję prokurorai neturi faktinių įrodymų, taigi, jų žodžiai – be teisinio pagrindo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Vertinu tai, ką girdžiu, tačiau juridine prasme tai nėra įrodymas. Bet tai nereiškia, kad jie meluoja, išsigalvoja. Kad yra betvarkė – turbūt yra“, – nuomone dalijosi E. Gentvilas.

Pati prokuratūra saviškių liudijimus kategoriškai neigia. Vadovybė esą atliko savo tyrimą ir įrodymų J. Rėksnio žodžiams apie spaudimą M. Dūdai nerado.

Valstiečiai prokurorus į komisiją kviečiasi tuo pat metu, kai Ramūnas Karbauskis spaudžia naujai išrinktą prezidentą G. Nausėdą daryti pertvarkas prokuratūroje ir neslepia priešpriešos dabartinei šalies vadovei. Pati prezidentė Dalia Grybauskaitė tikina, kad bet koks politikų spaudimas tiesiogiai įtakoti teisėsaugos nepriklausomas institucijas yra antikonstitucinis.

Jau turėjusi baigti darbą A. Širinskienės komisija, gavusi Seimo pritarimą, savo veiklą tęs iki gruodžio.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų