Sostinės Žirmūnų mikrorajone įsikūrusi pirmoji Lietuvoje socialinė parduotuvė „Sočiai“ jau per pirmąsias darbo savaites sulaukė daugybės lankytojų. Nors iš pirmo žvilgsnio ši parduotuvė visai neprimena prašmatnaus prekybos centro, praėjusių metų lapkričio 25 dieną duris atvėrusi įstaiga kasdien sulaukia apie 30-40 lankytojų. Čia apsilankyti galima kartą per savaitę ir už keturių litų mokestį įsigyti 3-4 kilogramų maisto paketą.
Naujienų portalas „Balsas.lt“ apsilankė socialinėje parduotuvėje „Sočiai“ ir pakalbino savanorį Darių Kvedarą. „Į mūsų parduotuvę galima užsukti kartą per savaitę, bet yra tokių klientų, kurie lankosi pas mus nuo pradžių, tad reguliariai kartą per savaitę ir ateina. Džiugu, kad kartais turime galimybę daugiavaikėms šeimoms ir po du maisto paketus išskirti, pavyzdžiui septynių asmenų šeimai vieno maisto paketo mažoka, juk keturi vaikai gali susipešti dėl vieno sūrelio“, – šypsodamasis kalbėjo pašnekovas.
Pašnekovo teigimu, apie tai, kad tokių parduotuvių poreikis yra didelis, rodo ir tai, kad internetu registruojasi žmonės iš kitų miestų, bet šiuo metu socialinės iniciatyvos autoriai neturi sąlygų gabenti produktų į kitus miestus.
Reikalavimas klientams – motyvacinis laiškas
Tapti socialinės parduotuvės klientais žmonės gali registruodamiesi internetu ir apsilankydami pačioje parduotuvėje, tiesa, prieš tai reikia parašyti motyvacinį laišką ir pristatyti pažymą apie gaunamas pajamas.
Apie tai, kokias priežastis mini žmonės rašydami motyvacinius laiškus, pašnekovas sakė: „Dažniausiai minima priežastis – nedidelės pajamos. Paprastai tokias priežastis nurodo daugiavaikių šeimų nariai arba studentai, kurie atvykę į sostinę studijuoti iš kitų šalies regionų, gyvena bendrabučiuose ir verčiasi iš tėvų paramos. Būna, kad motyvaciniame laiške nurodoma „noriu apsipirkti pigiau“, mes visi to norime, bet visuomet prašome patikslinti kliento finansinę padėtį ir paprastai į laiškus atsakymų nebesulaukiame“.
D. Kvedaro teigimu, kol kas neteko atmesti nei vieno prašymo, bet jei susidomėjusiųjų srautas ir toliau nemažės, prašymus gali tekti svarstyti.
Paklaustas, ar domėjosi, kaip panašios iniciatyvos įgyvendinamos užsienyje, pašnekovas sakė: „Kitose šalyse taip pat yra tokių parduotuvių, kurios veikia labai panašiu principu: žmonės ateina ir gauna jau paruoštus maisto paketus, taip pat esama ir tokių parduotuvių, kurios iš pirmo žvilgsnio primena įprastus prekybos centrus – produktai išdėstyti ant prekystalių, o savo prekių krepšelį klientas komplektuoja pats. Suprantama, tokiose parduotuvėse produktai būna pigesni.“ Maisto paketas kiekvieną dieną truputį skiriasi, bet jame nuolat būna duonos, pieno ir mėsos gaminių bei daržovių.
Imti paramą vis dar nesmagu
Vieni žmonės į parduotuvę įslenka nedrąsiai, kiti jaučiasi laisviau, bet susitvarkę reikalus, nieko nelaukę eina pro duris. Po draugiško savanorio klausimo, ar kitai savaitei juos įtraukti į klientų sąrašą, daugelis su palengvėjimu nusišypso ir atsako teigiamai.
„Vis dar gajus stereotipas, kad jei gauni paramą, tai gyveni žemiau skurdo ribos, iš tiesų simbolinis 4 litų mokestis tam tikra prasme padeda pačiam klientui, nes jis maisto produktus įsigyja oriai, nesijaučia paramos gavėju“, – kalbėjo pašnekovas. Simbolinis 4 litų mokestis padengia parduotuvės administravimo, kuro, telekomunikacijų išlaidas.
Kol kas socialinės parduotuvės „Sočiai“ idėja turi vienintelį rėmėją – „Maisto banką“, bat aktyviai vykdo rėmėjų paiešką ir tikisi, kad atsiras verslininkų ir įmonių, kurie norės prisidėti prie šios idėjos įgyvendinimo.
Galimybę pigiau apsipirkti klientai vertina
Į socialinę parduotuvę „Sočiai“ užsukęs jaunuolis vardu Vidmantas, paklaustas, iš kur apie tokią parduotuvę sužinojo, sakė: „Apie tokią galimybę apsipirkti sužinojau iš draugo. Šiuo metu esu bedarbis, neseniai baigiau mechanikos inžinerijos studijas ir šiuo metu aktyviai ieškau darbo pagal specialybę.“
Į klausimą, kuo pagelbsti galimybė kartą per savaitę apsipirkti už simbolinę sumą, pašnekovas sakė: „Nereikia taip dažnai eiti į parduotuvę, susitaupo pinigų. Šiuo metu neturiu didelių pajamų, tad ir parduotuvėse stengiuosi pirkti nupigintą maistą.“
Paklaustas, ar sutiktų dalį laiko skirti savanoriškai veiklai tokio pobūdžio įstaigoje, vaikinas sakė: „Ateityje – galbūt, šiuo metu aktyviai vaikštau į darbo pokalbius.“
Pabosta bulvės ir makaronai
Iš Jonavos į Vilnių studijuoti atvykęs Šarūnas džiaugėsi, kad galimybė pigiau apsipirkti pasitaikė kaip tik tuo metu, kai piniginė patuštėjo: „Esu studentas ir gyvenu bendrabutyje, kartą koridoriuje sutikau draugą, kuris grįžo nešinas pilnu maisto krepšiu ir jo paklausiau „iš kur toks turtingas?“, o jis man papasakojo apie galimybę apsipirkti šioje parduotuvėje“, – kalbėjo į parduotuvę užsukęs jaunuolis.
Paklaustas, kaip vertina tokią iniciatyvą, pašnekovas sakė: „Tai labai pagelbsti, kai išgirdau apie tokią galimybę, iš pradžių nepatikėjau. Paklausiau, koks iš to „biznis“, bet pasirodo taip būna ne visuomet. Šiuo metu kaip tik baigiasi pinigai, o pavyks pigiai įsigyti maisto - labai atsibosta valgyti vien bulves ir makaronus“, – atviravo jaunuolis ir pridūrė, kad toks būdas apsipirkti kai kuriems žmonėms yra labai svarbus: „Tai ko gero vienintelė proga gauti normalaus maisto, nes kai kurie žmonės apie mėsą svajoja, juk pabosta vien duona ir makaronai.“