• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jeigu jau būtų paskirtas žvalgybos kontrolierius, Pranešėjo skandale neatsakytų klausimų būtų kur kas mažiau, įsitikinęs Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ vadovas Saulius Skvernelis. Anot jo, šiuo metu susiklosčiusi situacija primena vakuumą, prisipildžiusį skirtingų versijų. Vis dėlto Seimo vicepirmininkas konservatorių atstovas Paulius Saudargas pabrėžia, kad žvalgybos kontrolieriaus klausimas turėtų būti greitai išspręstas.

Jeigu jau būtų paskirtas žvalgybos kontrolierius, Pranešėjo skandale neatsakytų klausimų būtų kur kas mažiau, įsitikinęs Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ vadovas Saulius Skvernelis. Anot jo, šiuo metu susiklosčiusi situacija primena vakuumą, prisipildžiusį skirtingų versijų. Vis dėlto Seimo vicepirmininkas konservatorių atstovas Paulius Saudargas pabrėžia, kad žvalgybos kontrolieriaus klausimas turėtų būti greitai išspręstas.

REKLAMA

Liberalų atstovas Raimundas Lopata paskelbė, kad valdančioji dauguma jau sutarė, jog Seime bus sudaryta speciali komisija, kuri tirs VSD veiklą prezidento rinkimų kampanijos metu.

Vis dėlto konservatorių atstovas P. Saudarbas „Dėmesio centre su Edmundu Jakilaičiu“ pabrėžia, kad valdantieji šiuo klausimu į pasitarimą nebuvo susirinkę, tačiau vyko frakcijos posėdis, kuriame šis klausimas buvo paliestas.

REKLAMA
REKLAMA

„Frakcijoje sutarta neprisirišti prie vienos formos, kaip klausimus reikėtų atsakyti. Formų gali būti įvairių – ar tai būtų tyrimo komisija, ar komiteto tyrimas. Galbūt užtenka klausimų pareigūnams. Tai yra oficialūs pareigūnai, kurie į klausimus gali atsakyti Seime iš tribūnos. Tai gali būti žvalgybos kontrolierius, kuris, tikimės, šios sesijos metu bus paskirtas. Jo prerogatyva būtų šiuos klausimus nagrinėti.

REKLAMA

Nesame apsisprendę, kokios formos tai galėtų atsakymai būtų į klausimus. Klausimai yra tie patys, jų mūsų frakcijoje kyla ir iš knygos, ir dabar daugiau, kai atsiranda kolegų, kurie pateikia kitas versijas“, – komentuoja P. Saudargas.

Jeigu konservatoriai palaikytų specialios komisijos formavimą, tai būtų savotiškas doktrinos keitimas, mat tokio sprendimo frakcija jau nebuvo priėmusi jau seniai.

„Dėl to ir sakau, kad frakcija nėra apsisprendusi dėl formos. Dėl komisijos tikrai nesame apsisprendę, kad būtinai jos reikia. Aš jau ketvirtą kadenciją Seime, matėme nemažai bandymų, nemažai tų komisijų ir buvo. Bet būkime biedni, bet teisingi, nemažai tų komisijų nuveda ir į politikavimą. Komisiją sudaro politikai, kurie paskiriami frakcijų, kuriems ta tema yra įdomi, saldi, paskui žurnalistams galima pakomentuoti.

REKLAMA
REKLAMA

Dažnai tos komisijos ne išsiaiškina tiesą, kurią nori žinoti visuomenė, bet yra politinių dividendų rinkimas“, – teigia P. Saudargas.

S. Skvernelis sako, kad komisijos formavimo klausimas demokratų gretose dar nebuvo svarstytas. Vis dėlto jis šiuo klausimu sako turintis skeptišką nuomonę.

„Šiuo atveju tai yra neteisėtas informacijos rinkimas. Ką politikai padarys? Galimas neteisėtas kampanijos finansavimas. Ar mes gausime iš VRK ataskaitą? Ji nieko neparodys. <...> Politikai tokių dalykų neišsiaiškins. Nesuprantu, kodėl Seimo pirmininkė iki šiol neįvykdė savo konstitucinės prievolės ir nepateikė žvalgybos kontrolieriaus kandidatūrų. Šiandien būtų pusvalandžio klausimas kontrolieriui daugelį klausimų atsakyti“, – sako S. Skvernelis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Nėra šios institucijos, o jos misija labai aiškiai ir profesionaliai iki pat giluminių dalykų išsiaiškinti, tai paprasta padaryti. Yra vakuumas, o jis užsipildo visokiomis teorijomis. Vieni turi vienus šaltinius, kiti antrus, treti trečius, pradeda lyginti, o tada klausimų daug, o išvadas daromės patys“, – priduria jis.

Vis dėlto P. Saudargo teigimu, žvalgybos kontrolieriaus skyrimas gali būti vos kelių savaičių klausimas.

Opozicija skeptiškai vertina tyrimą dėl VSD darbo aplinkybių, dvejoja ir dalis valdančiųjų

Opozicija teigia nepalaikysianti iniciatyvos Seime imtis tyrimo dėl Valstybės saugumo departamento (VSD) darbo aplinkybių, tokia idėja dvejonių kelia ir daliai valdančiųjų.

REKLAMA

Dalis politikų VSD darbo aplinkybes siekia išsiaiškinti po to, kai vasarį pasirodė žurnalistų Dovydo Pancerovo ir Birutės Davidonytės knyga „Pranešėjas ir Prezidentas“.

„Perskaičius knygą ir sekant diskusijas viešojoje erdvėje, klausimų tikrai kyla“, – BNS sakė konservatorių frakcijos seniūnė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė.

Pasak jos, į minėtus klausimus galima atsakyti įvairiais būdais, ne tik vykdant parlamentinį tyrimą.

„Dėl variantų dar tarsimės frakcijoje“, – teigė politikė.

Trečiadienį vakare liberalas Raimundas Lopata įraše „Facebook“ paskyroje pareiškė, kad valdančiųjų lyderiai pritaria jo idėjai imtis parlamentinio tyrimo, kuris baigtų aiškintis istorijos dėl VSD rinktų duomenų apie privačius asmenis detales bei kitus klausimus.

REKLAMA

„Tam pritarimą išsakė, o šiandien iš esmės apsisprendė koalicijos partnerių lyderiai“, – rašė politikas.

Vis dėlto Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnė tikina, kad „nebuvo frakcijų lyderių pokalbio šia tema“.

Laisvės frakcijos seniūno pavaduotojas Tomas Vytautas Raskevičius, pabrėžė, kad į klausimus turi būti atsakyta, o dėl formos dar nenuspręsta.

„VSD vadovas iš Seimo tribūnos turėtų atsakyti į klausimus, kurie kyla Seimo nariams“, – BNS teigė parlamentaras.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

R. Lopata BNS teigė, kad parašai tyrimui dar nepradėti rinkti, šiuo metu tebevyksta konsultacijos. Norint inicijuoti laikinąją tyrimo komisiją, siūlymą savo parašais turi paremti bent 36 parlamentarai.

Opozicija vertina skeptiškai

Darbo partijos lyderis Andrius Mazuronis BNS teigė, kad planuojamu tyrimu valdantieji bando „vieną skandalą užglaistyti kitu“.

„Mes tarsimės frakcijoje, bet labai stipriai abejoju“, – sakė Seimo narys, pabrėžęs naujos informacijos knygoje nesužinojęs.

REKLAMA

Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Lukas Savickas BNS taip pat nurodė, kad diskusijos frakcijos viduje dar tik vyks.

„Kol kas vertinu labai rezervuotai“, – kalbėjo politikas.

Panašią nuomonę išsakė ir socialdemokratų bei „valstiečių“ atstovės.

„Yra kitos tarnybos tam atlikti, ne Seimo nariai. (...) Man atrodo, kad tai būtų netikslinga“, – BNS sakė socialdemokratų frakcijos atstovė Orinta Leiputė.

„Frakcijoje mes to dar neaptarėme, negalėčiau visos frakcijos vardu kalbėti“, – sakė Valstiečių ir žaliųjų frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė.

REKLAMA

Paskata parlamentiniam tyrimui tarpusioje žurnalistų knygoje pateikiamas aukštas pareigas VSD užėmusio pareigūno liudijimas, jog jis 2018 metų liepą iš departamento direktoriaus pavaduotojo Remigijaus Bridikio gavo kelis popieriaus lapus su daugybe pavardžių ir žodinį pavedimą „patikrinti vieno kandidato rinkiminę komandą ir galimų rėmėjų sąrašą“.

Nors VSD Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui pateikė raštą, kad buvo tikrintos visų kandidatų į prezidentus komandos ir rinkiminiai štabai, žurnalistai savo knygoje cituoja minėtą pranešėją, kuris tvirtina, jog tikrintas buvo tik G. Nausėdos štabas ir galimi rėmėjai.

Pranešėjas taip pat knygai liudijo, jog VSD direktoriaus pavaduotojas R. Bridikis patvirtino, kad sąrašai buvo gauti iš paties G. Nausėdos.

Ne VSD reikia kaltinti,
Ne VSD reikia kaltinti,
o tuos du nevykėlius, kurie, manau, kurpė "mėšlą" pagal užsakymą, nors patys žinojo, kad daug netiesos. Tai juo tegul ir apklausia. Ir dar bausti reikia už šmeižtą. Konservatoriams tik pretekstas pulti VSD. Pagrindinis klausimas: kas užsakė rašliavą, kas suinteresuotas, kas finansavo ir t.t. Tai yra nusikaltimas.
kuriam suda skleidziam suda malam suda tikimes jog musu skandala visi pamirs
Intrigos,melas ,užsakyta rašliava.Ir kaip netikėta pranešėjas jau konservatorių politinio pasitikėjimo darbuotojas pas Dulkį.Tai Tapinas jau mažiausiai neoficalus ministras,turi pinigų tv,leisti knygas,laikarščius.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų