Skiepų šalininkai teigia, kad tai – šiuo metu tobuliausia užkrečiamų ligų prevencijos priemonė, beveik neturinti šalutinio poveikio, o vaikų neskiepijantys tėvai elgiasi lyg viduramžių tamsuoliai, savo pačių mažylius statantys į pavojų ir padedantys visuomenėje išsilaikyti įvairioms infekcijoms.
Kiti piktinasi, kad valdžia vėl kėsinasi suvaržyti žmonių teises ir primesti savo sprendimus. Be to, neigiamas skiepų poveikis esą daug dažnesnis ir rimtesnis, tik dėl sąmokslo su farmacininkais ši informacija nuo visuomenės slepiama. O ir paskiepyti vaikai kartais suserga...
Pasipiktinimo banga
Ypač aršios diskusijos užvirė interneto forumuose, kuriuose bendrauja prieš vaikų skiepijimą nusiteikę tėvai:
„Manęs jokie įstatymai nepriverstų vakcinuoti vaikų, ačiū farmacijai, išbandė vaikas pirmus skiepus ir pasigailėjau, kad vis tik paklusau medikų įkalbinėjimams. Daugiau nebenoriu griauti vaikų sveikatos, pirmos vakcinos jau padarė savo „paslaugą“. Vaikų sveikata nerizikuočiau dėl darželio, jau geriau auklei mokėčiau didelius pinigus, nei dar didesnius – slaugydama invalidą“, – rašė Bevardės pseudonimą pasirinkusi internautė.
„Mano [vaikas] nuo rugsėjo eis į paruošiamąją darželyje. Neįsivaizduoju kaip bus, bet jei kas, esu pasiryžusi ir į teismą kreiptis. Mūsų atveju pasireiškė prieš 6 m. reakcija į skiepą, keli metai raidos centre praleisti.Šiai dienai auginu visiškai sveiką vaiką ir nesiruošiu jo žaloti dėl kažkieno užgaidų, šantažo. Kovosiu, bet vaikas niekada nebus skiepijamas“, – tvirtai nusiteikusi Erikauzas.
„Siaubas kažkoks. Tai čia taip Europoje laisvė atrodo? Nenoriu aš tokios laisvės, kad iš manęs ir iš mano vaikų kontroliuojamus robotus padarytų“, – svarstė dar „Super mamų“ viena forumo dalyvė.
„Įdomu, ar tie idiotai, leidžiantys tokius įstatymus, patys yra revakcinavęsi nuo visų ligų? Ir kaip bus su auklėtojomis, joms nereikės skiepu paso parodyti, ar revakcinavosi visais skiepais? Tik neskiepyti vaikai gali užkrėsti visus, o suaugę gal šventieji, užkrėsti negali? Trūksta žodžių man tokių idiotų pasisakymus per tv žiurėti“, – pykčio neslėpė Raganaa999.
Neskiepytų vaikų neskaičiuoja ir nestebi
Balsas.lt pasidomėjus, kiek tėvų atsisako skiepyti savo vaikus, paaiškėjo, kad tikslūs duomenys apie tai Lietuvoje nėra renkami: „Statistika, kiek tėvų atsisako skiepyti savo vaikus rekomenduojamais ir valstybės lėšomis kompensuojamais skiepais (pagal skiepų kalendorių), nėra renkama. Renkami duomenys tik apie nepaskiepytų vaikų skaičių. Pvz., jeigu X vakcina paskiepijo 98 proc. vaikų, vadinasi, nepaskiepytų vaikų liko 2 proc.“, – paaiškino Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) visuomenės sveikatos specialistė Eglė Paužaitė.
Nors internete tėvai atvirai dalijasi bauginančiomis istorijomis, kaip skiepai sužalojo jų vaikus, E. Paužaitės teigimu, mūsų šalyje tokių atvejų nėra buvę: „Kasmet Lietuvoje užregistruojama apie 50 nepageidaujamų reakcijų į skiepą.
Dažniausiai nepageidaujama reakcija registruojama į BCG (tuberkuliozės) vakciną – patinsta, parausta ar yra skausminga dūrio vieta, laikinai šiek tiek pakyla kūno temperatūra. Nėra užfiksuota atvejų, kad skiepai būtų sukėlę ilgalaikių ar nepagydomų neigiamų pasekmių asmens, ypač vaiko, sveikatai. Lietuvoje Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras ir Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba vykdo griežtą nepageidaujamų reakcijų į skiepą registraciją ir stebėseną.“
ULAC puslapyje viešai skelbiama statistika, kiek įvairių susirgimų užkrečiamomis ligomis užfiksuojama kasmet ir netgi kiekvieną mėnesį. Tačiau duomenų, ar susirgę vaikai buvo skiepyti nuo tų ligų, ar ne – nėra. Pasirodo, ši informacija apskritai neregistruojama: ar skiepai išties efektyvūs, ar serga tik neskiepyti vaikai (o gal šie kaip tik neserga?) – to niekas neskaičiuoja. Taigi, ir ligos eigą skirtingais atvejais palyginti galimybių tiesiog nėra.
Pasiteiravus, kokia yra ULAC pozicija dėl V. Andriukaičio siūlymo nepriimti neskiepytų vaikų į darželius, atsakymas buvo „Į šį klausimą neatsakinėsime“.