Socialiniuose tinkluose pasirodė pranešimai, teigiantys, kad gyventojai pastaruoju metu vis dažniau susiduriantys su pavojinga situacija – chuliganišku vairavimu, keliančiu grėsmę jų sveikatai ir turtui.
Viename iš įrašų „Facebook“ grupėje rašoma: „Pastebėjome, kad Pilaitės pr. 65 Rimi aikštelė tapo vieta, kur „marozai“ „driftina“ ir demonstruoja savo „galias“. Ką tik matėme, kaip baltas „Mercedes-Benz“ mašina aikštelėje pavojingai manevravo, vos neįsirėždamas į priešpriešais atvažiuojantį automobilį“.
Gyventojai ragina kaimynus paisyti kelių eismo taisyklių, gerbti ir saugoti vieni kitus. Taip pat prašo būti pilietiškais ir budriais bei pastebėjus tokius įvykius iškart kreiptis į policiją.
Pilaitės gyventojus supykdė ne tik rizikingi jaunuolių manevrai, tačiau ir „Rimi“ apsauginio reakcija į parduotuvės aikštelėje vykstantį chuliganizmą.
„Rimi parduotuvės apsauginis pasakė, kad jam nesvarbu kas dedasi jų aikštelėje ir siūlė kreiptis į policiją patiems. Turėkit tą omeny, kad kai kam į prevenciją nusišvilpt, tad nenustebkit, jei toje aikštelėje bus apgadinta jūsų mašina“, – piktinasi gyventojai.
„Rimi“ reaguoja: informuoti policiją gali bet kuris žmogus
Paprašius „Rimi“ prekybos tinklo atstovų pakomentuoti situaciją, atsakymas buvo aiškus – už kelių eismo laikymąsi ir už taisyklių pažeidimus atsakinga policija.
„Pastebėję netinkamą veiklą ar pažeidimus padarytus mūsų aikštelėje, informuojame policiją. Tai gali padaryti ir kiekvienas pilietis, vykdantis savo pilietinę pareigą“, – teigia „Rimi“ ryšių su visuomene ir korporatyvinės atsakomybės vadovė Eglė Krasauskienė.
Nors prekybos centras tikina, kad apie netinkamą veiklą aikštelėje policijai pranešti gali bet kuris pilietiškas asmuo, gyventojai teigia, jog apsaugos darbuotojų įsikišimas galėtų padėti greičiau suvaldyti situaciją ir užkirsti kelią rimtesnėms nelaimėms.
Fiksuojamas augantis chuliganiško vairavimo atvejų skaičius
Vilniaus apskrities policijos atstovas Donatas Mankauskas teigia, kad tokių incidentų skaičius pastaruoju metu didėja. Pasak jo, 2023 m. buvo užfiksuoti 449 pavojingo ir chuliganiško vairavimo atvejai, o 2024 m. jų skaičius išaugo – pareigūnai per nepilnus metus jau surašė daugiau nei 800 protokolų.
„Paskutiniu metu tai [driftinimas] tampa viena iš labiausiai visuomenėje atgarsių sulaukiančių veiklų, ypatingai kai jaunimas pradeda reikštis socialiniuose tinkluose su visokiais filmukais“, – sako D. Mankauskas.
Pasak policijos atstovo, labai svarbu suprasti, kad „driftinimas“ yra tik viena iš chuliganiško vairavimo kategorijų, kurių yra daugybė.
„Chuliganiškas vairavimas, be „driftinimo“ apima ir lenkimą draudžiamose vietose, daromus kelis pažeidimus vienu metu, avarinių situacijų sukėlimą ir kita“, – teigia jis.
Sudėtinga kova su pažeidėjais
Policijos atstovas taip pat ragina gyventojus nelikti abejingais ir pranešti apie tokius įvykius, taip pat primena, kad svarbiausiai siųsti pažeidimą vaizdo įrašo formatu, vien nuotraukos neužtenka, nes iš jos nustatyti chuliganišką vairavimą yra sunku.
„Geriausias variantas, kai yra filmuota medžiaga, kurioje aiškiai matomas daromas pažeidimas, automobilio numeris ir, jei įmanoma, vairuotojo veidas. Tuomet informaciją galima pateikti per e-policiją“, – pataria D. Mankauskas.
Pasak jo, šiais laikais atvejų užfiksuojama daugiau ne todėl, kad yra daugiau daromų pažeidimų. Tikroji to priežastis yra pakitęs šių dienų visuomenės mentalitetas.
„Mūsų visuomenė blaivėja ir sąmoningėja. Tai, kas anksčiau buvo priimtina kaip skundimas jeigu praneši policijai, tai dabar tiesiog visuomenė mažiau toleruoja tuos dalykus, jeigu mato, kad tai gali baigtis skaudžiai ar nukenčia žmones, todėl daugiau pranešimų“, – svarsto policijos atstovas.
Pasak D. Mankausko, už chuliganišką vairavimą numatyta bauda nuo 450 iki 550 eurų, taip pat vairuotojui gali būti atimtos teisės nuo vienerių iki dvejų metų. Jei vairuotojas chuliganiškai vairuoja pakartotinai, baudos dydis didėja iki 800 eurų, teisės gali būti atimtos nuo pusantrų iki dviejų su puse metų, taip pat gali būti konfiskuota transporto priemonė.
Nors policija stengiasi kovoti su šiais pažeidėjais, darbas su jais yra sudėtingas. „Jaunimas labai apsukrus – jie stebi, kokių veiksmų imasi policija, praneša vieni kitiems per racijas, perspėja apie policijos buvimą tam tikrose vietose. Dėl to sudėtinga operatyviai reaguoti ir juos sulaikyti,“ – pripažįsta D. Mankauskas.
Policija planuoja ir toliau taikyti įvairias priemones, tačiau dėl tokių sunkumų ir pažeidėjų veiksmų, kad jie nesugebėtų išvengti atsakomybės, detalės nėra atskleidžiamos.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Tokius bukapročius būtina bausti, nes jie neadekvatūs. Tokiems dera praeiti išsamesnes psichiatrų ekspertizes, tad geriausia priemonė būtų tokiems asmenims kokiom dviem savaitėm į psichiatrinę, kad gerai ištirtų, ar asmuo nėra pavojingas visuomenei. Tokia priemonė būtų net efektyvesnė nei piniginės baudos.