Siūloma suvienodinti mokesčių sąlygas jūrininkams, dirbantiems Europos ekonominės erdvės valstybių ir kitų užsienio šalių jūrų laivuose.
Tai numatančią Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pataisą Seimo posėdžių sekretoriate įregistravo Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Audrius Endzinas.
Pasak parlamentaro, šiuo metu jūrininkai skirstomi į dirbančius Europos ekonominės erdvės valstybių ir kitų užsienio šalių jūrų laivuose ir jiems taikomos skirtingos mokesčių sąlygos.
Tikimasi, kad, priėmus siūlomas pataisas, bus įtvirtintas lygiateisiškumo principas jūrininkų darbo apmokestinimui, nepriklausomai kokios šalies jūrų laive jie dirba. "Tai suteiks jūrininkams palankesnę galimybę dirbti Europos Sąjungos ar Europos ekonominės erdvės šalių laivuose, o ne "trečiųjų" šalių laivuose", - sako A. Endzinas.
Jis tikisi, kad įstatymo pataisų įgyvendinimas teigiamai atsilieps verslo sąlygoms ir jo plėtrai, kadangi jūrininkai, dirbdami Europos Sąjungos ar Europos ekonominės erdvės šalių laivuose, turės galimybę dažniau grįžti į namus ir lėšas, gautas už darbą jūrų laive, investuoti namuose.
"Daugelyje Europos šalių jūrininkų, išbuvusių jūroje 183 paras, darbo užmokestis neapmokestinamas. Nesvarbu, kokios šalies jūrų laivuose dirba Lietuvos jūrininkai, jūroje jie išbūna 6-8 mėnesius. Visą šį laiką jūrininkai nesinaudoja jokia Lietuvos infrastruktūra ar paslaugomis, o grįžę į namus gautas už darbą jūrų laive lėšas investuoja Lietuvoje sumokant nustatytus mokesčius", - pažymi A. Endzinas.
Pasak jo, 2009 m. sausio 1 d. įsigaliojo Gyventojų pajamų mokesčio nuostata, suskirsčiusi jūrininkus į dirbančius Europos ekonominės erdvės valstybių ir kitų užsienio šalių jūrų laivuose, taikant jiems skirtingas mokesčių sąlygas.
"Tuo galimai pažeidžiamas Lietuvos Konstitucijoje įtvirtintas lygiateisiškumo principas, Žmogaus teisių deklaracijos nuostatos ir Tarptautinės darbo organizacijos konvencijų ir rekomendacijų nuostatos dėl diskriminacijos, kadangi vienų tos pačios profesijos darbuotojų darbo užmokestis apmokestinamas, o kitų - neapmokestinamas", - sako A. Endzinas.
Įstatymo pataisas parengė Seimo Jūrinių ir žuvininkystės reikalų komisijos nariai. Jas inicijavo Lietuvos jūrininkų sąjunga ir Lietuvos laivų įgulų formavimo įmonių asociacija.