Premjero sudaryta darbo grupė, sprendžianti problemas dėl buvusių žydų kapinių sostinės Šnipiškių rajone, siūlo įsteigti komisiją, kuri, subūrusi atitinkamų sričių specialistus, galėtų koordinuoti ir spręsti su žydų paveldu susijusius klausimus.
Tokias siūlymas buvo išsakytas ketvirtadienį vykusiame darbo grupės pasiūlymams dėl buvusių Šnipiškių žydų kapinių parengti posėdyje, kuriam pirmininkavo grupės vadovas užsienio reikalų ministras Petras Vaitiekūnas.
Kaip BNS informavo Užsienio reikalų ministerijoje, grupė siūlo Vyriausybei imtis priemonių, kad būtų apsaugotos kitos žydų kapinės Lietuvoje, kurios yra įtrauktos į JAV sudarytą kultūros paveldo užsienyje apsaugos sąrašą. Tam tikslui pirmiausia būtina įgalioti savivaldybes suregistruoti tokias kapines, prieš tai nustačius jų ribas.
Grupė teikia Strateginiam planavimo komitetui svarstyti medžiagą apie geofizinių tyrimų atlikimo teritorijoje prie Vilniaus sporto rūmų projektą, pasitelkiant ne tik Žydų kapinių išsaugojimo Europoje komiteto, bet ir tarptautinius ekspertus.
Pasak darbo grupės, minimoje teritorijoje be žydų kapinių buvo ir karmelitų kapinės, todėl reikia nustatyti ne tik žydų, bet ir kitų konfesijų kapinių ribas. Nutarta siūlyti neatidėliojant patvirtinti reglamentą, kuris užtikrintų teritorijos prie Sporto rūmų apsaugą.
Darbo grupė taip pat inicijuoja bendrą Lietuvos, Lenkijos ir Izraelio projektą žydų kapinėms Lietuvoje ir Lenkijoje tvarkyti.
Ginčai dėl to, kurioje vietoje veikė 19 amžiaus viduryje uždarytos žydų kapinės, tęsiasi nuo 2005 metų, kuomet grupė JAV žydų bendruomenės atstovų pasipiktino, anot jų, buvusių žydų kapinių vietoje Vilniaus centre vykstančiomis statybomis.
Komercinį ir apartamentų pastatą Neries krantinėje statantys verslininkai teigia, kad pastatas dygsta ne buvusių žydų kapinių teritorijoje. Žiniasklaidai jie yra pateikę 2005 metais sostinės savivaldybės ir Vilniaus apskrities administracijos patvirtintą schemą, kuri pagrindžia jų teiginius. Pasak verslininkų, sovietų valdžios 1949-1950 metais išardytos kapinės buvo kiek toliau, greta esančių Vilniaus koncertų ir sporto rūmų vietoje.
Tačiau Lietuvos istorijos instituto specialistų 2007 metų žiemą pateiktas žemėlapis rodo, kad statybos galimai vyksta ir buvusioje žydų kapinių teritorijoje.
Žydų kapinės, kurių ribas dabar bandoma nustatyti, Vilniaus centre veikė nuo 16 amžiaus. Jos uždarytos 19 amžiuje, o žydų bendruomenė už tai gavo finansinę kompensaciją iš tuometinės Rusijos caro administracijos.