• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tilžės gatvėje esančiame prekybos centre, prie pat kasų, sukniubo žmogus. Buvo iškviesta greitoji medicinos pagalba. Drauge buvusi žmona paaiškino, jog vyrui įgėlė širšė. Medikai 1959 metais gimusį V. T. skubiai nuvežė į ligoninę, nes žmogų ištiko anafilaksinis šokas – reakcija po širšės įgėlimo, galinti pasibaigti mirtimi. Parą praleidęs  Kardiologinės  reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje žmogus išleistas namo. Pasak Greitosios medicinos pagalbos stoties vyriausiosios gydytojos Eugenijos Kukaitienės, greitoji niekada nedelsia, kai sulaukia pranešimo apie širšių ar bičių sugeltą žmogų, nes sunkių reakcijų daugėja.

REKLAMA
REKLAMA

Prireikė adrenalino

Kad taip staiga sutriktų sveikata ir dėl tokio, atrodo, paprasto reikalo – širšės įgėlimo, sunku patikėti pirmą kartą su šia problema susiduriančiam žmogui. Penktą dešimtį perkopęs žmogus, neseniai vaikščiojęs prekybos centre, staiga sukniubo: jį išpylė prakaitas, pagreitėjo pulsas, nukrito kraujospūdis, ėmė mirgėti akyse, pykino, svaigo galva...

REKLAMA

Skubiai atvykę Greitosios medicinos pagalbos medikai suteikė pirmąją pagalbą – sušvirkštė į raumenis adrenalino, tavegilio, į veną – hormonų... Deja, to gali ir nepakakti, kad alerginė reakcija būtų užblokuota. Žmogus nuvežtas į Respublikinės Šiaulių ligoninės Priėmimo skyrių ir parai paguldytas į Kardiologinės reanimacijos ir intesyviosios terapijos skyrių. Pasak reanimatologės Paulauskienės, po dienos pacientas perkeltas į kitą skyrių, kur dar turi būti stebimas. Tačiau sunkiausio – mirties, pavyko išvengti. Nors šalyje šią vasarą viena moteris jau mirė nuo anafilaksinio šoko, įvykusio po širšių įkandimo.

REKLAMA
REKLAMA

Šią vasarą ypač dažnai pacientams, sugeltiems vabzdžių, tenka skirti adrenalino, nes daugėja sunkių alerginių reakcijų. Pasak E. Kukaitienės, nėra dienos, kad nesugeltų širšės ar bitės. Ypač pavojinga, kai vabzdys įgelia į veidą, kaklą, lūpą, akies voką. Dar pavojingiau, kai vienu metu sugelia kelios bitės ir dėl to į organizmą patenka daug nuodų, nuo kurių žmogų gali ištikti anafilaksinis šokas, o laiku nesuteikus pagalbos, ir mirtis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Atslūgus tinimui – išnyksta ir skausmas

Vienintelis įgėlimas į ranką ar koją daugumai žmonių būna nepavojingas, jei jie nėra alergiški bičių ar širšių suleidžiamiems nuodams. Pirmąją pagalbą teikiantys medikai ir žmogui pataria nedelsti - svarbu kuo greičiau iš žaizdelės pašalinti geluonį. Geriausia, pasak E. Kukaitienės, jį nubraukti peiliu. Tik negalima geluonies spausti, netraukti dantimis, nes tuomet į organizmą patektų dar daugiau nuodų.

REKLAMA

Nubraukus geluonį žaizdelę reikia plauti po stipria vandens srove, patrinti spiritu ir atšaldyti ledu. Įkandimo vietą patariama patepti antialerginiu tepalu, tinka uždėti svogūną, gysločio lapų, tinka ir sutrintos petražolės. Tinka ir sodos „košytės“ kompresas, ir amoniaku suvilgyta skepetaitė, tik, pasak gydytojos, tai daryti reikia atsargiai, nes galima nuplikyti odą. Šios priemonės padeda sumažinti tinimą, o atslūgus tinimusi, pasak medikės, ir skausmas pamažu praeina.

REKLAMA

Vabzdžių įgeltą vietą skauda, niežti, todėl ypač vaikai ima kasytis, draskytis, o kai nusikaso, į organizmą gali patekti ir infekcija, supūliuoja.

Anafilaksinis šokas – pavojinga reakcija

Tokių atvejų, kai žmogų ištinka alerginė reakcija – anafilaksinis šokas, nėra daug. Tačiau dažniausiai, kai žmogus atsigauna, jis pasako, kad jam jau ne pirmą kartą įgelia vabzdys, tačiau seniau nieko blogo nebuvo – paraudo, ištino įgėlimo vietą ir viskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bet jeigu bičių nuodai žmogui sukelia alerginę reakciją, gali išsivystyti anafilaksinis šokas. Deja,  žmogus dažniausiai apie tai nežino, nes seniau tokios reakcijos įkandimas nesukėlė, todėl tokios reakcijos nelaukia.

Pasak vaikų alergologės Reginos Mačiulienės, alerginė reakcija išsivysto labai greitai - per 15-20 minučių nuo bitės ar kitokio vabzdžio įgėlimo, po kurio atsiranda rausvų niežtinčių išbėrimų arba, priešingai, oda įgauna pilkšvą atspalvį. Bičių nuodai pirmiausia sumažina kraujagyslių tonusą, todėl gali staiga sumažėti kraujo spaudimas. Ypač tai pavojinga hipotonija sergantiems žmonėms. Vėliau pasireiškia bronchų lygiųjų raumenų spazmai ir sumažėja kraujo kiekis, todėl pasireiškia bendras silpnumas, baimė, pradeda svaigti galva, pykinti. Susiaurėjus bronchams, pasunkėja kvėpavimas, gali kamuoti sausas kosulys. Lygiųjų raumenų spazmai gali sukelti pilvo skausmą ir sutrikdyti žarnyno veiklą.

REKLAMA

Tokia būsena pavojinga gyvybei, ypač jeigu tinimas trukdo kalbėti ir kvėpuoti. Žmogus gali net neprisišaukti aplinkinių. O vėliau išsivysto traukuliai ir jis praranda sąmonę.

Sparčiai vystantis anafilaksinio šoko simptomams, kaip nutiko ir šį kartą, brangi kiekviena sekundė.

REKLAMA

„Laukiant atvykstant greitosios medicinos pagalbos reikia stengtis, kad nukentėjusysis elgtųsi kuo ramiau, nes judėjimas dar labiau paspartina šoko vystymąsi“, - pataria E. Kukaitienė.

Reikia žmogų pasodinti taip, kad būtų lengviau kvėpuoti. Jeigu jam silpna, svaigsta galva, pykina, reikia paguldyti ir šiek tiek pakelti kojas, o galvą pasukti į šalį, kad būtų lengviau kvėpuoti ir kad vemdamas neužspringtų. Jeigu nukentėjusiojo kvėpavimas padažnėja ir pasidaro paviršutiniškas, vadinasi, prasidėjo ryklės tinimas, dėl kurio jis gali prarasti sąmonę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo pačiu metu, pasak medikės, sulėtėja pulsas ir susiaurėja vyzdžiai. Pastebėjus šiuos požymius, reikia pasiruošti daryti širdies masažą. Daugelis žmonių moka masažuoti širdį, bet geriausia, kai tai daro gydytojas arba medicinos sesuo (jeigu jie yra tarp aplinkinių). Jeigu bent vienas šeimos narys jau patyrė anafilaksinį šoką, visi kiti turi būtinai išmokti masažuoti širdį ir daryti dirbtinį kvėpavimą. Jeigu yra giminaičių, patyrusių anafilaksinį šoką, reikia būti jam pasiruošusiems. Tą patį galima patarti ir tiems žmonėms, kuriems bičių produktai, pavyzdžiui, bičių pienelis, sukelia alerginę reakciją.

REKLAMA

Visuomet naudinga po ranka turėti antihistamininių vaistų. Nors jie nepašalina iš organizmo bičių nuodų, bet padeda greitai numalšinti alerginę reakciją. Anot E. Kukaitienės, Europos šalių vaistinėse parduodami specialūs adrenalino švirkštai, kurių turėtų turėti žmogus, alergiškas bičių nuodams. Nes tada, kai įgelia širšė ir pablogėja sveikata, pačiam žmogui prisitraukti vaistų iš ampulės gali būti sudėtinga.

REKLAMA

Pasak vaistininkės Aurelijos Mačiulienės, vaistinėse žmonės gali įsigyti tik adrenalino ampulių ar tavegilio tablečių, kurių skiria gydytojai. Adrenalino švirkštų Lietuvos farmacijos rinkoje nėra – parduodamos tik ampulės.

Išvengti bičių įgėlimo galima

Kartais nutinka, kad anafilaksinį šoką išgyvenusiam žmogui vėl įgelia vabzdys. Pasak alergologės,

REKLAMA
REKLAMA

tada neišvengiamas antrasis anafilaksinis šokas, kuris būna stipresnis už pirmąjį. Nes organizmas jau geriau pažįsta bičių nuodus, todėl greičiau sureaguoja į savo „priešą".

Išvengti vabzdžių įgėlimo galima. Patariama vengti žydinčių augalų, kurie privilioja bites. Geriau poilsiui ar darbui rinktis pavėsį arba tas vietas, kur augalai jau nužydėję. Jeigu bičių nuodai sukelia alergiją, sode geriau neauginti stipriai kvepiančių augalų ir ypač vengti žydinčių agurkų, aguročių ir moliūgų, kurių geltoni žiedai neapsakomai vilioja „darbštuoles".

Privilioja vabzdžius ir pats žmogus. Pavyzdžiui, naudodamas stipriai kvepiančius kvepalus ar dezodorantus. Nes juos gaminant neretai dedama natūralių komponentų iš įvairių augalų. Todėl vasarą geriausia nenaudoti stipriai kvepiančios kosmetikos.

Vilioja vabzdžius ir ryškios spalvos, ypač balta, geltona ir raudona. Todėl giedrą vasaros dieną geriau nedėvėti ryškių spalvų drabužių.

Patariama pavėsinėje, verandoje ar ant palangės nepalikti perpjauto arbūzo, neišgerto kompoto ar neuždengto indelio su medumi - jie kaip masalas vilioja vabzdžius. O alergiškiems žmonėms geriausia lauke nevalgyti saldumynų.

REKLAMA

Vairuotojas, kuris žino, jog yra alergiškas bičių aš širšių nuodo baltymui, prieš įlipdamas į automobilį turi apsižiūrėti, kad jame nebūtų vabzdžių. Alergologė net ir karštą vasaros dieną pataria važiuoti užsidarius langus.

Jei nepavyko išvengti bičių kaimynystės, geriau vabzdžių neliesti - nemosuoti rankomis ir nesistengti priblokšti. Baidomi vabzdžiai supyksta ir stengiasi įgelti.

Iškylaujant gamtoje sunku išvengti laukinių bičių, kurių įgėlimai tokie pat pavojingi kaip ir naminių. Tokiu atveju geriausia naudoti vabzdžius atbaidančias priemones.

Ypač bitės suaktyvėja ir pasidaro labai agresyvios baigiantis vasarai. Tuo laikotarpiu alergiškiems žmonėms reikia būti labai atsargiems ir naudoti visas atsargumo priemones.

Zita KATKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų