REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šimtai tūkstančių žmonių vis dar turi brangesnes nei 28 centų elektros tiekimo sutartis. Nuo liepos nebelieka valstybės teikiamų kompensacijų, tad tokios sutartys nemenkai kirs daliai gyventojų per piniginę. Nors elektros tiekėjas gali sumažinti kainą, jis to neprivalo daryti, tad gyventojai raginami patys susizgribti.

Šimtai tūkstančių žmonių vis dar turi brangesnes nei 28 centų elektros tiekimo sutartis. Nuo liepos nebelieka valstybės teikiamų kompensacijų, tad tokios sutartys nemenkai kirs daliai gyventojų per piniginę. Nors elektros tiekėjas gali sumažinti kainą, jis to neprivalo daryti, tad gyventojai raginami patys susizgribti.

REKLAMA

Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijos posėdyje trečiadienį diskutuota apie dujų ir elektros kainas bei elektros tiekimo rinkos liberalizavimą.

Kaip teigė posėdyje apsilankęs Valstybinė energetikos reguliavimo tarybos (VERT) pirmininkas Renatas Pocius, nors keli šimtai tūkstančių vartotojų persirašė elektros tiekimo sutartis, didelė dalis to nepadarė.

„Didžioji dalis vartotojų, kurie yra nepriklausomame tiekime, turi sutartis mažesne nei 28 centų už kilovatvalandę kaina, o apie 370 tūkst. vartotojų yra dar likę, kurie turi daugiau. Bet parlamentas yra priėmęs įstatymo pakeitimus, kurie įgalina nepriklausomus tiekėjus vienašališkai sumažinti kainą“, – kalbėjo R. Pocius.

REKLAMA
REKLAMA

VERT duomenimis, birželio 1 dieną už elektros kilovatvalandę iki 28 centų per mėnesį mokėjo 706,4 tūkst. arba 65,6 proc. nepriklausomą tiekėją pasirinkusių vartotojų.

REKLAMA

„Ignitis“ ir „Enefit“ gegužės pradžioje paskelbus apie planus nuo liepos vienašališkai iki 28 centų mažinti fiksuotus tarifus, pasak R. Pociaus, 29 centus ir daugiau už elektrą mokančių vartotojų, kurių birželio pradžioje buvo 370,6 tūkst., skaičius turėtų „gerokai sumažėti“. 

Pasak rinkos reguliuotojo pirmininko, liberalizuota elektros rinka „dar nėra iki galo subrendusi“, o vartotojams reikalinga tiekėjų bei institucijų pagalba. 

„Šiandien matome, kad liberalizuota rinka dar nėra iki galo subrendusi. Dar vartotojai vis tik aiškinasi ir gilinasi į tos rinkos veikimo subtilybes ir išties reikalinga tam tikra pagalba vartotojams iš tų pačių tiekėjų, institucijų, vartotojams padėti susiorientuoti greitai, efektyviai sureaguoti į elektros kainų pokyčius didmeninėse rinkose“, – teigė R. Pocius. 

REKLAMA
REKLAMA

Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovė Laima Nagienė klausė R. Pociaus, kas atsitiks, jei tiekėjas neperrašys sutarties ir netaikys žemesnės kainos.

„Tiekėjai neprivalo pasiūlyti, tai tada turėtų būti vartotojų iniciatyva“, – atsakė R. Pocius.

Kompensacijų už elektrą antrąjį pusmetį atsisakyta, įvertinus sumažėjusias didmeninės elektros rinkos kainas ir VERT prognozes antrajam šių metų pusmečiui. 

Seimas balandžio pabaigoje leido nepriklausomiems elektros tiekėjams vienašališkai pakeisti sutarties sąlygas mažinant kainas vartotojams. Apie tokį ketinimą tiekėjai turės informuoti vartotojus, o kartu su sąskaita jie privalės pateikti informaciją apie tą dieną jo siūlomą mažiausią kainą.   

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Rinkos reguliuotojas praėjusią savaitę patvirtino beveik 19 proc. mažesnį – 22,264 cento (su PVM) už kilovatvalandę – visuomeninį elektros tarifą, kurį mokės beveik 460 tūkst. šiuo metu nepriklausomo tiekėjo nepasirinkusių trečiojo elektros rinkos liberalizavimo etapo vartotojų.

Kaina gali būti perskaičiuojama dažniau

R. Pocius taip pat sakė, kad jeigu rinkoje reikšmingai keistųsi elektros kainos, visuomeninis elektros tarifas galėtų būti perskaičiuojamas dažniau nei du kartus per metus.

Pasak rinkos reguliuotojo vadovo, tarifas galėtų būti perskaičiuojamas elektros kainoms rinkoje pasikeitus daugiau nei 10 proc. – dėl to VERT planuoja diskusijas ir su Energetikos ministerija.

REKLAMA

„Mes, kaip rinkos reguliuotojas, palaikytume dažnesnį kainos perskaičiavimą, nes tai greičiau ir realiau atspindėtų situaciją rinkoje. Vartotojai matytų – kaina padidėjo ir visiems būtų paprasčiau paaiškinti, kodėl ta kaina padidėjo, o ne kad ji padidėjo po pusmečio, kai kaina jau pradėjo mažėti“, – dėstė R. Pocius.

„Kaina galėtų būti perskaičiuojama esant reikšmingesniam kainų pasikeitimui, kad vartotojams būtų galima greičiau sureaguoti į kainos pokyčius. Sakykime, jeigu kaina keičiasi daugiau negu 10 procentų, tada kaina galėtų būti perskaičiuota, kad nebūtų taip, kad neženklus pokytis sukurtų sudėtingą administravimą tiek VERT, tiek vartotojams“, – tęsė jis.

REKLAMA

Vis dėlto, pasak R. Pociaus, dažnesnis visuomeninės elektros kainos perskaičiavimas turėtų ir rizikų – didėjant elektros kainoms rinkoje didėtų ir visuomeninis tarifas.

„Šiandien mes turime kainų mažėjimą, ir tai atrodo geras sprendimas greitai sureaguoti į kainų pokyčius. Bet gali būti ir kainų augimas, ir tokiu atveju turime įsivertinti tai, kad <...> esant dažnesniam perskaičiavimui vartotojas gali pajusti tą kainų augimą“, – teigė VERT pirmininkas.

Rinkos reguliuotojas praėjusią savaitę patvirtino beveik 19 proc. mažesnį – 22,264 cento (su PVM) už kilovatvalandę – visuomeninį elektros tarifą, kurį mokės kiek daugiau nei 457 tūkst. šiuo metu nepriklausomo tiekėjo nepasirinkusių trečiojo elektros rinkos liberalizavimo etapo vartotojų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visuomeninė elektros kaina paprastai nustatoma du kartus per metus – nuo sausio ir liepos, tačiau šiemet ji bus nustatoma tris kartus.

Pigs dujos

VERT antradienį patvirtino 4-5 centais už kubinį metrą mažesnes gamtinių dujų kainas buitiniams vartotojams antrajam pusmečiui.

Pritarus dujų tiekėjos „Ignitis“ pateiktiems tarifams, pirmai, mažiausiai dujų suvartojančiai grupei dujų tarifas su valstybės kompensacija nuo liepos 1 dienos sieks 1,36 euro (dabar – 1,4 euro), antrai, dujomis namus besišildantiems buitiniams vartotojams, – 0,87 euro (dabar – 0,92 euro) ir trečiai, daugiausia dujų suvartojančiai grupei, – 0,83 euro (dabar – 0,88 euro).

REKLAMA

Be valstybės kompensacijos tarifas pirmai grupei būtų 1,99 euro (su PVM), antrai – 1,5 euro, trečiai – 1,46 euro. 

R. Pocius praėjusią savaitę sakė, kad mažesnes kainas lėmė sumažėjusios dujų kainos rinkoje.

Energetikos ministras Dainius Kreivys anksčiau teigė, kad nepaisant rinkose atpigusių dujų, jų kainą gyventojams vis dar reikia kompensuoti, nes antrajam pusmečiui į ją įskaičiuotos apsidraudimo sandoriais brangiau įsigytos dujos ir kitos dedamosios.

Vyriausybė praėjusią savaitę nutarė nuo liepos iki šių metų pabaigos pratęsti valstybės kompensacijas už dujas buitiniams vartotojams. Kompensacija sieks 63 centus už kubinį metrą vietoj dabartinių 99 centų, o visoms subsidijoms reikės 54,48 mln. eurų iš pirmąjį pusmetį nepanaudotų lėšų.

Baikit sekti pasakas
Baikit sekti pasakas
Nieko nedarant teks permoketi uz elektra.. Kad, jau dabar uz ta elektra kartais permoka. kai elektros kaina turetu buti max 10-15 centu. Dabar plesia po kiek nori ir dar gasdina ,teks permoketi. Viskas sioje bauduvos rsp kosminem kainomis, elektra, dujos ar maistas, be ka paimsi visur kosmines kainos ir plesikavimas.. A, dar nepamirskit ukr daugiau selpti,tai neuzilgo sedesit prie balanu ir zvakiu..
Baudžiava sugrįžta
Baudžiava sugrįžta
Kreivį ir Pocių reikia sodinti, o likusiems prisidėjusiems prie Igničio wferos- apkaltą.
Pasirodo, gyvename kaip Tarybų Lietuvoje, kai priveligijuota klasė gali elgtis su likusiais, kaip su baudžiauninkais !
o ką gali padaryti pensininkai, kurie nemoka naudotis IT, jiems nėra kaip tai sutvarkyti, jei gyvena ne didmiestyje, turėtų būti kaip anksčiau, krenta kaina rinkoje, krenta ir kaina vartotojui, kai kyla kaina, ta ir vartotojui kyla, dabar tik vargas, ypač pensininkams
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų