Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS
23
I. Šimonytė Seime pristato Vyriausybės programą (tv3.lt fotomontažas)

Premjerė Ingrida Šimonytė Seimui pateikė aštuonioliktosios Vyriausybės programą. Premjerė ir ministrai atsakė į parlamentarų klausimus. Seimas prie Vyriausybės programos klausimo grįš penktadienį ir planuoja ją priimti nenumatyto posėdžio metu.

23

Premjerė Ingrida Šimonytė Seimui pateikė aštuonioliktosios Vyriausybės programą. Premjerė ir ministrai atsakė į parlamentarų klausimus. Seimas prie Vyriausybės programos klausimo grįš penktadienį ir planuoja ją priimti nenumatyto posėdžio metu.

REKLAMA

Toliau Vyriausybės programą nagrinės atskiri Seimo komitetai ir frakcijos.

I. Šimonytė tik stojusi prie tribūnos teigė, kad „kažkam pasirodė, kad tai kažkieno kito programa. Kažkam pasirodė, kad ambicijos per mažai. Kažkam dar kažkas pasirodė“.

„Galbūt galėčiau siūlyti, kad mūsų Vyriausybė brėžtųsi ambiciją ir projektuotų skrydį į mėnulį. Bet deja, anksčiau buvusios programos nebuvo taip gerai įvykdytos, kad naujai Vyriausybei vėl nereikėtų grįžti prie tų pačių klausimų“, – teigė paskirtoji premjerė I. Šimonytė.

Šimonytė žada vengti klaidų, kurios buvo Kubiliaus Vyriausybėje

Seime kalbėdama premjerė I. Šimonytė teigė, kad viena iš didžiausių klaidų, kurias padarė Andriaus Kubiliaus Vyriausybė buvo komunikacija.

REKLAMA

„Kalbant apie komunikaciją, manau, kad tai labai man svarbu. Man pačiai teko toje Vyriausybėje dirbti, tiesa, ne nuo pradžių. Turbūt, kad pradžioje, viena didžiausių klaidų, kuri buvo padaryta – tai įsitikinimas, kad žmonės yra išmintingi ir jie viską supras. Žmonės išties yra išmintingi, bet daugelį dalykų suprasti iš pirmo žvilgsnio, kai staiga pasikeičia situacija, nėra taip lengva.

Daug dėmesio skirtume, tai kalbame programoje, apie komunikavimo principus, atvirumą, kaip norėtume pateikti informaciją, tikiuosi bendradarbiavimo ne tik Vyriausybės kabinete, bet ir žmonių, kurie atsakingi už komunikacijos skirtingose institucijose, kad kuo geriau būtų atsakyta į visuomenės klausimus“, – teigė I. Šimonytė.

REKLAMA
REKLAMA

Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas teiravosi, ar I. Šimonytė nebijo tapti nepopuliaria, vardan gerų darbų.

„Jei klausimas, ar aš nebijau, tai aišku, kad bijau. Esu normalus žmogus ir bijau. Bet tiesiog man atrodo, kad čia yra tokia politiko priedermė. Jei bijai ir nieko nedarai, tai tada nieko ir nepadarysi. {...} Jeigu pats prieš save jautiesi teisus, gali žiūrėti sau į akis, žinai, kad nemeluoji, tada ta baimė yra atsveriama kitų dalykų“, – kalbėjo premjerė.

Konservatorius Mindaugas Lingė klausė I. Šimonytės, kaip ji norėtų, kad žmonės atsimintų jos vadovaujamą Vyriausybę po ketverių metų.

„Apie tai, kas man asmeniškai yra labai svarbu. Asmeniškai norėčiau ir nežinau, ar po penkerių metų tai galėsime jau pamatyti, ar tam reikės daugiau laiko. Bet aš asmeniškai norčiau pamatyti tokį pokytį mūsų visuomenėje, kad žmonės nustotų, išsirinkę naują valdžią, suteikę jai mandatą, jos nekęsti jau kitą dieną. Man visiškai nesvarbu – ar tai šita valdžia, ar kita valdžia.

REKLAMA
REKLAMA

Noriu, kad mes taptume visuomene, kuri duoda šansą tam, kuris bando. Tam reikia, žinoma, didesnio pasitikėjimo žmonėmis. Tai kertinis parametras, kuris leistų spręsti bendrus klausimus“, – teigė premjerė.

Šimonytė kirto Verygai: „Cinikas“

Laikinasis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ateinančio naujojo ministro Arūno Dulkio klausė, ar regionų, kur mirštamumas yra didesnis, o paslaugų kokybė – mažesnė, gydymo įstaigoms bus skiriama mažiau finansų.  Taip pat teiravosi, kiek bus didinami medikų atlyginimai.

„Cinikas“, – taip į A. Verygos klausimą sureagavo I. Šimonytė.

Premjerė I. Šimonytė teigė net nežinanti, kaip korektiškai atsakyti į šį klausimą. Ji pažymėjo, kad viskas būtų neblogai, jei A.Veryga nebūtų laikinai pareigas einantis ministras, neseniai pateikęs Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto projektą.

„Kuriame medikų atlyginimui numatyta, jūs pats žinote, kas. Tai yra nieko. Tai man yra labai nemalonu, kad su tokia situacija naujai Vyriausybei reikės dorotis. Todėl, kad visi papildomi sprendimai reikš didesnį deficitą ir didesnę skolą.

REKLAMA
REKLAMA

Bet, aš manau, kad šitomis aplinkybėmis, kada medikai ir be kita ko ir dėl pavėluotų sprendimų susiduria kiekvieną dieną su vis didesniu darbo krūviu, ignoruoti tą situaciją, kurioje jie dirba, ir pateikti tokią informaciją žiniai po stulpeliu „Papildomi nepatenkinti poreikiai“, apie kuriuos, beje, aš jūsų klausiau per biudžeto pateikimą ir jūs man šito nepasakėte, mano supratimu, yra netinkama. Todėl aš darysiu viską, ką galėsiu padaryti esamomis aplinkybėmis“, – teigė I. Šimonytė.

Šimonytė – apie naujus mokesčius: „Jie tikrai nebus traukiami iš kepurės“

Pasiteiravus, ar nebus keičiami mokesčiai, ar ne bus mažinamos mokestinės lengvatos, ar nebus įvedami nauji mokesčiai, paskirtoji premjerė teigė, kad pasikeitimų bus,  bet jie nebus skubūs.

„Tai čia bus tas darbas, kurio nepadarė Vyriausybė, kuri baigė savo darbą. Jūsų vienas iš lyderių S. Skvernelis sakė, kad programa neambicinga, aš drįsčiau su juo nesutikti ir bandysime kai kuriuos darbus atlikti tuos, kuriuos buvusi Vyriausybė darė, bet ne iki galo pavyko.

REKLAMA
REKLAMA

Manau, kad bus tų pakeitimų pasiūlyta diskusijoms – ir lengvatų peržiūrėjimo ir kitų priemonių. Ir žaliųjų mokesčių, kas programoje yra aiškiai įvardinta.

Vienas dalykas, ko nebus. Tai tikrai nebus, kad mes atnešime tuos pakeitimus kitą savaitę su patikslintu biudžeto projektu. Tikrai ne bus kažkokių skubos tvarka, bandymų kažką labai greitai pakeisti, nes yra daug dalykų, kuriuos čia reikia suderinti. Reikia suderinti vadinamąjį Atsigavimo fondą dėl kurio turime susitarti su Europos Komisija ir priemonių, kurias galėsime tomis lėšomis finansuoti. ES naują perspektyvą tinkamai suplanuoti, ypatingai investicijas.

Ir tai, ką turėsime išlaikyti savo sumokamais mokesčiais. Tiek, kiek reikės drįsti pasiūlyti mokestinių pakeitimų, manau, kad  Vyriausybė drįs juos pasiūlyti. Bet jie tikrai nebus traukiami iš kepurės, iš po vakar, iš po stalo paskutinę dieną.

Apie tai reikia labai rimtai diskutuoti, žmonės turi matyti – už ką yra mokami mokesčiai ir netgi, jei tie mokesčiai yra keičiami, turi matyti, kodėl juos yra siūloma keisti. Kokia iš to bus grąža ir nauda matiems mokesčių mokėtojams“, – teigė paskirtoji premjerė I. Šimonytė.

REKLAMA
REKLAMA

Ragina žmones ne „išsipirkti, o padėti įsitraukti“

Tiek paskirtoji premjerė I. Šimonytė, tiek paskirtoji socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė teigė, jei bus galimybė perskirstyti lėšas – tai socialinė apsauga bus viena iš prioritetinių sričių. Tačiau jos pažymėjo, kad žmogus turi būti pats atsakingas už savo gyvenimą.

„Tikriausiai programoje misija įmanoma ar neįmanoma, nėra numatyta, kad neliks nei vieno žmogaus su problemomis, to turbūt jokia Vyriausybė negali padaryti.

Pats politinis požiūris, logika – nebandyti nuo tų žmonių išsipirkti, o bandyti padėti įsitraukti ir tos įsitraukimo priemonės yra įvairios“, – teigė paskirtoji premjerė I. Šimonytė.

Kalbėdama apie Covid-19 situaciją, I. Šimonytė teigė, kad  būtina turėti kuo daugiau duomenų ir kuo daugiau objektyvios informacijos, kad visi žmonės tuos duomenis galėtų matyti ir interpretuoti.

„Neturėdami duomenų, neturėdami galimybės atlikti normalią analizę, mes neturime galimybės protingai tartis dėl sprendimų, kurie duoda geriausią rezultatą. Dažnai turime tiesiog pirštu badyti į debesis ir turime pataikyti ten, kur iš tikrųjų yra skaudulys“, – teigė I. Šimonytė.

REKLAMA
REKLAMA

Covidas šioje programoje tikrai yra paminėtas ne vieną kartą. Net jei su covid bus susidorota per artimiausius ateinančius metus, bet pasekmės bus ilgalaikės ir atsilieps daugelyje sričių“, – sakė I. Šimonytė.

Vyriausybės programoje nurodoma, kad artimiausio laikotarpio prioritetas Vyriausybei neabejotinai bus efektyvus Covid-19 situacijos valdymas, tačiau tam parengtas atskiras taktinis veiksmų planas, todėl programoje apie kovą su koronavirusu nekalbama.

„Tai yra atskiras planas. Kadangi Vyriausybės programa yra rengiama ketveriems metams, ir Vyriausybė veiks, tikiuosi, visą jai nustatytą laiką ir per tą laiką turės spręsti ne tik covido problemas, o taip pat turės spręsti visą aibę problemų mūsų švietimo, ekonomikos, aplinkosaugos ir kitose srityse. Todėl yra atskiras priemonių planas ir tas priemonių planas taip pat bus paviešintas“, – pirmadienį prezidentūroje kalbėjo naujoji Vyriausybės vadovė.

I. Šimonytė teigė, kad jos Vyriausybės kovos su koronavirusu planas bus paskelbtas tada, kai bus patvirtintas ministrų kabinetas. Ji tikisi, kad Vyriausybės programa bus patvirtinta ketvirtadienį.

REKLAMA
REKLAMA

Paskirtasis sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys įvardijo vieną iš priežasčių, kodėl Lietuva sunkiai kovoja su koronavirusu.

„Aš labai laukiau daug klausimų apie pandemiją. Nes ši krizė nurengė ir parodė ne tik pasekmes, bet ir priežastis, kodėl mūsų sveikatos apsaugos sektoriaus sistema taip sunkiai sureagavo į šią krizę. Ir gal mes nesugebėjome privačiam sektoriui leisti prisidėti prie krizės sprendimo“, – teigė A. Dulkys.

Visą Vyriausybės programą skaitykite čia.

Vyriausybės programoje – nuo švietimo iki vienišių pensijų bei gyvūnų ženklinimo

Savo darbe naujoji Vyriausybė žada veikti vadovaudamasi šiais principais: atviri duomenys, atskaitomybė, diskusija ir žiniomis grįsti sprendimai, bendradarbiavimas, interesų suderinimas, reputacijos stiprinimas bei atvira komunikacija.

Programą Vyriausybė pradeda nuo švietimo sektoriaus, jame akcentuojama vienodo starto galimybė visiems. Siekiant mažinti miesto ir rajono mokyklų atskirtį žadama steigti naujos kartos mokyklas – „Tūkstantmečio“ gimnazijas.

REKLAMA
REKLAMA

Pedagogams, mokslo darbuotojams žadama užtikrinti stabiliai augantį atlygį. Mokytojams 2024 metais jis turėtų siekti 130 proc. vidutinio darbo užmokesčio, akademiniams darbuotojams – ne mažiau kaip 150 procentų. Be to, iš mokytojų žadama reikalauti geresnio išsilavinimo. Bendrojo ugdymo pedagogui ilgalaikėje perspektyvoje būtų būtinas aukštasis universitetinis išsilavinimas ir magistro laipsnis.

Planuojama gerinti vienišų pensininkų situaciją: vietoj našlių pensijų norima įvesti vienišų pensinio amžiaus asmenų pensijas. Jų dydis turėtų sudaryti ne mažiau kaip 11 proc. vidutinės senatvės pensijos (turint būtinąjį stažą) per mėnesį.  Vyriausybė sieks, kad bendras skurdo rizikos lygis iki 2024-ųjų sumažėtų iki 17 proc., šiuo metu jis sudaro 20,6 procento.

Per ketverius metus planuojama panaikinti visas mokesčių lengvatas naudojamam iškastiniam kurui ir visiškai atsisakyti anglies bei naftos produktų vartojimo šilumos sektoriuje. Žemės naudojimo politiką planuoja perduoti Aplinkos ministerijai, o Nacionalinės žemės tarnybos funkcijos – savivaldai. Programoje nurodoma, kad miesto teritorijose esančią valstybinę žemę patikėjimo teise valdys savivaldybės. Žadama sukelti renovacijos bangą – kasmet renovuoti 1000 daugiabučių.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat teigiama, kad iki 2024 metų visi Lietuvoje laikomi šunys ir katės bus paženklinti. 

Skvernelis – apie programą: „Daug lozungų, jausmas, kad tai kažkur matyta“

Laikinasis premjeras Saulius Skvernelis antradienį Seime kalbėjo, kad naujosios Vyriausybės programoje pasigedo  naujovių, o kai kurios nuostatos esą perkeltos iš jų Vyriausybės.

„Daug lozungų, jausmas toks skaitant, kad tai kažkur matyta, o matyta labai paprastai, nes tai yra esamos laikinos Vyriausybės programos daugelis nuostatų. Pagrindai padėti tiek įstatymų projektų, kurie jau įgyvendinti ar Seime pateikti, taip pat kai kur nuo strateginių politinių krypčių pereita prie labai techninių ir neambicingų, kaip energetikos srityje“, – komentavo S. Skvernelis.

Pasak jo, pasigedo „ko nors esminio, reikšmingo apskritai, kalbant apie vidaus saugumą, teisingumą, nacionalinį saugumą, užsienio politikos apskritai jokios naujos idėjos nėra“: „Programa atrodo padaryta taip, kad ją būtų lengva įgyvendinti“.

REKLAMA
REKLAMA

Šimonytė: niekas nekopijavo šitos Vyriausybės programos

Paskirtoji premjerė I. Šimonytė atsakė į S. Skvernelio kritiką.

„Turbūt jau premjero valia kalbėti, ką jis nori. {...} Epitetai nėra tokie, kad būtų labai malonūs. Niekas nekopijavo šitos Vyriausybės programos. Manau, kad Vyriausybės programa remiasi tokiomis politinėmis programomis, su kuriomis koaliciją sudarančios politinės partijos ėjo į rinkimus. Mums būtų buvę labai sunku nukopijuoti valstiečių rinkiminę programą, nes jos tiesiog nebuvo“, – Seime kalbėjo I. Šimonytė.

Pasak I. Šimonytės, koalicijos partijos suliejo savo rinkimų programas į vieną, o kur nuostatos išsiskyrė, diskusija atidėta ateičiai.

„Čia jau tokia politinė kultūra, kad būtinai reikia oponento teikiamą dokumentą būtinai sumenkinti. Tai, kad kažkas ten įžvelgė kažkurių darbų tąsą, aš dėl to nematau jokių problemų. Pati sakiau, kad jokių čia revoliucijų niekas neplanuoja.{...} Galime iki nukritimo ginčytis, kas nuo ko ką nusirašė, bet tikslas daugumos politikų yra tas pats, nepaisant, ar jie pozicijoje, ar opozicijoje, kad Lietuvos žmonės būtų labiau patenkinti gyvenimu Lietuvoje“, – teigė paskirtoji premjerė.

REKLAMA
REKLAMA

Seime pateikus Vyriausybės programą, ją toliau svarstys parlamentinės frakcijos ir komitetai. Ketvirtadienio posėdyje planuojama toliau svarstyti Vyriausybės programą ir balsuoti.

Nauja Vyriausybė gauna įgaliojimus veikti, kai Seimas posėdyje dalyvaujančių Seimo narių balsų dauguma pritaria jos programai ir prisiekia naujieji ministrai. Jeigu Seimas du kartus iš eilės nepritaria naujai sudarytos Vyriausybės programai, Vyriausybė privalo atsistatydinti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų