Šiemet atsisakoma kalėdinių ir naujametinių renginių, o kitąmet kimbama uždarinėti miesto mokyklas. Tokie planai sukasi Šiaulių miesto valdžios galvose, susivokus, kad gyvenama ne pagal išgales. Tačiau kai bus įgyvendintas taupymo planas, kai kurių įstaigų darbuotojai be darbo sėdės savo kabinetuose, nes veiklai pinigų – neliks.
Biudžetai mažinami penktadaliu
Šiuo metu Šiaulių savivaldybės Finansų skyrius skaičiuoja, ko reikės atsisakyti, kad Savivaldybė išgyventų iki metų pabaigos ir sugebėtų išmokėti atlyginimus visų biudžetinių įstaigų darbuotojams.
Savivaldybės vadovams ir skyrių vedėjams nurodyta pateikti sąrašus išlaidų ir programų, kurių būtų galima atsisakyti.
Reikalaujama savo biudžetų išlaidas sumažinti dešimčia procentų, tačiau Kultūros skyriaus vedėja Patricija Poderytė pastebi, kad realiai biudžetai mažinami 20 procentų – išlaidos skaičiuojamos nuo viso miesto biudžeto, bet jau praėjo daugiau kaip pusė metų.
Miestas užsidaro
Kultūros skyriaus vedėja P. Poderytė sako, kad dalis kultūrai skirtų pinigų jau išleista, todėl galima atsisakyti tik dar neįvykdytų programų arba sumažinti vykdomų programų lėšas. Savivaldybės administracijai pasiūlyta grąžinti 20 tūkstančių litų rezervą, atsisakyti kultūros ir meno premijų, Kalėdų ir Naujųjų metų švenčių renginių, sumažinti finansavimą tradiciniams renginiams „Virus“, „Monmartro respublika“. Mažiau lėšų gaus „Salduvės“ kolektyvas, tarptautinis bigbendų festivalis, Ch. Frenkelio vilos renginiai, Tarptautinis grafikos pleneras ir kt. Kitaip tariant, nebegalima atsisakyti tų projektų, dėl kurių finansavimo jau pasirašytos sutartys – tik sumažinti paramą.
Tačiau ir atsisakius renginių bei apkarpius išlaidas 10 procentų visiems projektams, pavyks sutaupyti tik 4,8 procento lėšų.
P. Poderytė sako, kad pinigų liks atlyginimams, tačiau ne įstaigų veiklai. Kitaip tariant, likusį pusmetį kultūros įstaigų darbuotojai sėdės be darbo, nes negalės organizuoti renginių, pasikviesti kolektyvų iš kitų miestų. „Tačiau mes negalime užsidaryti nuo pasaulio“, - įsitikinusi Kultūros skyriaus vedėja. Ji Savivaldybės administraciją rašte įspėjo, kad toks taupymas neigiamai atsispindės žiniasklaidoje, kultūros ir meno bendruomenėje, visų miestiečių akyse.
Kritikuoja lygiavą
Švietimas ir kultūra – sritys, kurioms miesto biudžete šiemet lėšų skirta bene kukliausiai. Tačiau nuo visų sričių lėšos braukiamos vienodai – po 10 procentų. Tokią lygiavą kritikuoja Kultūros skyriaus vedėja P. Poderytė. Ji pabrėžia, jog skirtingai nei švietimo įstaigos visos kultūros įstaigos sąžiningai susimokėjo už šildymą, kitas paslaugas ir neturi skolų. „Lėšų karpymas visiems vienodai yra neteisingas“, - įsitikinusi vedėja.
Tačiau priešingos nuomonės mero pavaduotoja Danguolė Martinkienė. Anot jos, Savivaldybė liktų nesuprasta, jeigu išskirtų kurią nors vieną sritį. Vicemerė – už lygiavą.
Atlyginimams gali pritrūkti
Savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas laikinai einantis Vaclovas Vingras atvirai sako, kad dabartinis taupymo planas neišgelbės. Pinigų vis tiek pritrūks.
Savivaldybės duomenimis, biudžeto deficitas jau siekia 7 milijonus litų. Savivaldybė prognozuoja, kad iki metų galo skola išaugs iki 15 milijonų litų. Tačiau, įvertinant miesto valdžios optimizmą planuojant pajamas, Šiaulių savivaldybės Kontrolės ir audito tarnybos specialistų prognozės, kad gali pristigti 25 milijonų litų, atrodo visiškai realios.
Nors valdančioji koalicija įsipareigojo nebevaryti nemokamų atostogų, vis garsiau Savivaldybėje kalbama, kad jau lapkričio mėnesį gali pritrūkti pinigų algoms. „Lapkritį atlyginimus išmokėsime“, - garantavo administracijai laikinai vadovaujantis V. Vingras. Tačiau dėl gruodžio mėnesio tiesaus atsakymo nesulaukta.
Savivaldybėje kalbama, kad nepamatuotas išlaidavimas, biudžeto skylė ir pažeidimai skirstant lėšas galėjo paskatinti buvusią Finansų skyriaus vedėją išeiti į pensiją. Finansų ministre vadinta specialistė su miesto vadovais mažne vieninteliai žinojo realią padėtį mieste. Ir, sprendžiant iš Savivaldybės auditorių nustatytų faktų, reali situacija galėjo būti slepiama sąmoningai net nuo Miesto tarybos.
Nusitaikyta į mokyklas
Birželio mėnesį vykusiame Miesto tarybos posėdyje meras Justinas Sartauskas pareiškė, kad rudenį laukia sunkūs sprendimai – atsisakyti kai kurių mokyklų. Meras vėliau leido suprasti, kad omenyje turimos pagrindinės mokyklos.
Administracijai laikinai vadovaujantis V. Vingras teigia, kad planai mažinti mieste mokyklų skaičių įrašyti koalicijos programoje. Tik ieškota diplomatiškų formuluočių, todėl tai vadinama administracinių ir mokyklų aplinkos išlaidų mažinimu. (Vadinamoji „aplinka“ - tai mokyklai išlaikyti skiriamos lėšos komunalinėms ir pan. Reikmėms.)
Anot V. Vingro, mieste mokinių sumažėjo dešimčia tūkstančių, todėl politikai privalo priimti ryžtingus sprendimus. Tokiu būdu sutaupytos lėšos atsispindėtų jau ateinančių metų biudžete. Tiesa, kiek lėšų būtų sutaupyta uždarinėjant mokyklas, nė vienas iš kalbintų miesto vadovų įvardyti negalėjo.
Mero balsas į dangų neina
Dar visai neseniai Šiaulių meras J. Sartauskas garantavo, kad pradinės mokyklos tikrai nebus uždarinėjamos. Tačiau nuomonės valdančiojoje koalicijoje skiriasi. Antai už švietimą ir kultūrą atsakinga mero pavaduotoja Danguolė Martinkienė garantuoja, kad į vieno tipo mokyklas tikrai nebus nusitaikyta, tačiau gali būti sujungtos ir į vieną pastatą perkeltos kelios specialiosios mokyklos (Savivaldybei priklauso atskiros klausos ir regos sutrikimų turinčius vaikus mokančios įstaigos), reorganizuotos kelios pradinės ir pagrindinės mokyklos.
Uždarys Dubijos pagrindinę ir Centro pradinę?
Šiaulių valdžios politika jau sukiršino ir pačius miesto pedagogus, nerimaujančius dėl savo darbo vietų. Savivaldybės Švietimo skyrius nerengia programų, kaip perkvalifikuoti ar įdarbinti darbo neteksiančius pedagogus, tad daugeliui gresia Darbo biržos slenkstis. O pagrindinių ir pradinių mokyklų pedagogai vieni į kitus jau žvelgia kaip į priešus. Švietimo darbuotojų profesinė sąjunga, kurios daugumą sudaro pagrindinių mokyklų darbuotojai, palaiko valdžios užmačias uždaryti pradines mokyklas ir vaikus perkelti į pagrindines. Pradinės mokyklos šioms užmačioms bando priešintis.
Visų blogybių šaltiniu laikoma tėvų pamėgta Centro pradinė mokykla, kurią vienu metu ketinta prijungti prie mirštančios Dubijos pagrindinės mokyklos. Dabar vicemerė D. Martinkienė užsimena, kad yra norų uždaryti Dubijos pagrindinę mokyklą, svarstoma, kur būtų galima perkelti mokinius.
Dvi mokyklos Šiauliuose jau uždarytos – tai J. Laužiko specialioji mokykla ir „Šventupio“ pagrindinė mokykla.
Mykolas DEIKUS