• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Istorikai, sakralinės kultūros vertybių tyrinėtojai bei visi besidomintys bažnyčių architektūros istorija sulaukė jiems skirto albumo "Šiaulių katedra". Anot redakcinės kolegijos pirmininko Raimundo Balzos, šią reprezentacinę knygą savo namuose galėtų turėti kiekvienas šiaulietis. Tai pirmasis leidinys, skirtas bene ryškiausiai renesanso epochos šventovei Lietuvoje, kurią vyskupas Motiejus Valančius pavadino "puikiausia ant visų žemaičių".

REKLAMA
REKLAMA

Šiaulių Petro ir Pauliaus katedroje vykusiame pristatyme šiltų žodžių albumui ir jo leidėjams negailėjo Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis, iškilmingą nuotaiką giedamomis religinėmis giesmėmis kūrė folkloro ansamblis "Salduvė".

REKLAMA

Susirinkusiesiems knygą pristatė menotyrininkas prof. hb. dr. Vytautas Levandauskas bei istorikė doc. dr. Rita Regina Trimonienė. Šiaulių dramos teatro aktorius Vladas Baranauskas pasakojo legendas apie Šiaulių katedrą ir vaizdžiai perteikė autentiškus XVIII a. pradžios pamokslus.

Albumas parengtas remiantis "Aušros" muziejaus tarptautine paroda, skirta Šiaulių vyskupijos įkūrimo dešimtmečiui. Leidinyje, be mokslinių tyrinėjimų, publikuojami dokumentiniai bei ikonografiniai šaltiniai.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmojoje dalyje VDU prof. hb. dr. V. Levandauskas išsamiai supažindina su bažnyčios architektūra, jos kaita, svarbiais istoriniais įvykiais. Jis ne tik apžvelgia publikacijas apie Šiaulių bažnyčią, bet pateikia ir naujos, sovietmečiu neskelbtos informacijos.

ŠU doc. dr. R. R. Trimonienė nagrinėja mažai tyrinėtą Šiaulių bažnyčios statytojo kunigo P. Tarvainio biografiją, veiklą ir reikšmingiausią jo kūrinį "Linksmas pasveikinimas" (Vilnius, 1634 m.). Žemaičių vyskupui Jurgiui Tiškevičiui, pašventinusiam naująją Šiaulių bažnyčią, skirtas kūrinys iki šiol mums buvo mažai žinomas. Svarbios buvo tik keturiolika paskutinių lietuvių kalba parašytų šio kūrinio eilučių, kurios yra vienas pirmųjų silabinio eiliavimo pavyzdžių lietuvių literatūroje ir trečias pagal senumą spausdintas lietuviškas žodis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Leidinyje skelbiama viso "Linksmo pasveikinimo" teksto faksimilė lenkų kalba ir doc. dr. R. R. Trimonienės šio kūrinio vertimas į lietuvių kalbą su komentarais.

Antrojoje leidinio dalyje publikuojami dokumentiniai ir ikonografiniai šaltiniai, saugomi Šiaulių "Aušros" muziejuje bei kitose Lietuvos ir užsienio institucijose. Didelė dalis ikonografinės medžiagos iki šiol buvo beveik nepublikuota. Tai su Šiaulių katedros statybos iniciatoriais ir statytojais susiję dokumentai, Šiaulių miesto planai, bažnyčios interjero ir eksterjero atvirukai, fotografijos, piešiniai, įamžinę jau negrįžtamai sunaikintas Šiaulių katedros architektūrines detales, meno vertybes.

"Šiaulių katedros" sudarytojai – "Aušros" muziejaus darbuotojai Vilija Ulinskytė-Balzienė ir Tomas Butautis, dailininkas – Vilmantas Dambrauskas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų