Šiandien Seimo narys Julius Veselka pateikė šilumos ūkio įstatymo pakeitimo projektą.
Nuspręsta pradėti jo svarstymo procedūrą.
Svarbiausias įstatymo projekto tikslas – įtvirtinti galimybę kas mėnesį perskaičiuoti šilumos kainas ir taip lanksčiau reaguoti į kuro kainų pokytį.
Šiuo metu šilumos kainų nustatymo pagrindines procedūras reglamentuoja Šilumos ūkio įstatymas. Kaip teigiama aiškinamajame rašte, pagal Lietuvoje galiojantį modelį centralizuotai tiekiamos šilumos kaina perskaičiuojama kasmet arba dukart per metus, jeigu kuro kainos mažėjo arba didėjo daugiau nei 15 procentų.
Anot projekto iniciatoriaus, pradėjus drastiškai kilti kuro kainoms, išryškėja tokios sistemos trūkumai: šilumos kaina neatitinka savikainos, dėl to generuojami šilumos tiekimo įmonių nuostoliai, kurie vėliau turi būti kompensuojami ateinantį kainų galiojimo laikotarpį, o tai dar labiau lemia šilumos kainų augimą. Krentant kuro kainoms ir mažėjant kuro sąnaudoms, dėl ilgų šilumos kainų nustatymo procedūrų vartotojai naudą pajunta ne iš karto.
Teikiamu įstatymo projektu siūloma vietoj dabar egzistuojančio šilumos kainų nustatymo proceso kartą per metus nustatyti kainų dedamąsias, kurių dydis bus koreguojamas, atsižvelgus į kuro kainų pokytį.
Kaip rašoma projekto aiškinamajame rašte, priėmus įstatymo projektą, būtų įtvirtintas lankstesnis šilumos kainų perskaičiavimo mechanizmas, kuris lemtų tolygesnį šilumos kainų kitimą. Vartotojams nereikėtų padengti įmonių nuostolių dėl praėjusį laikotarpį faktiškai patirtų, tačiau į šilumos tarifą neįskaičiuotų, kuro sąnaudų, o krentant kuro kainoms vartotojai naudą pajustų iš karto.