• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimas spręs, ar nuo 2024-ųjų sausio taikyti lengvatinį akcizą buityje naudojamoms suskystintoms dujoms balionuose – joms siūlomas 13,94 euro už toną akcizas – beveik 22 kartus mažesnis nei turintis įsigalioti nuo sausio (304,1 euro). Šiuo metu dujoms balionuose taikoma išimtis ir jos nėra apmokestinamos.     

Seimas spręs, ar nuo 2024-ųjų sausio taikyti lengvatinį akcizą buityje naudojamoms suskystintoms dujoms balionuose – joms siūlomas 13,94 euro už toną akcizas – beveik 22 kartus mažesnis nei turintis įsigalioti nuo sausio (304,1 euro). Šiuo metu dujoms balionuose taikoma išimtis ir jos nėra apmokestinamos.     

REKLAMA

Seimas praėjusią savaitę priėmė svarstyti tokius Akcizų įstatymo pakeitimus: už balsavo 66 parlamentarai, prieš – 25, susilaikė 33. Toliau pataisas Seimas svarstys gruodį, kai jas aptars komitetai nei Vyriausybė pateiks išvadą, kurios paprašė finansų ministrė Gintarė Skaistė. 

Lengvatinį tarifą dujoms balionuose Seimas panaikino šių metų gegužę priimdamas „žaliųjų“ kuro akcizų paketą – tada jos buvo išbrauktos iš atleidžiamų nuo akcizų produktų sąrašo. Tai numatanti pataisa įsigalios nuo 2024-ųjų sausio.  

REKLAMA
REKLAMA

Akcizo iš visų suskystintų naftos dujų ir dujinių angliavandenilių į valstybės biudžetą ketinama surinkti apie 15 mln. eurų. 

Naujos pataisos iniciatorė, Energetikos ir darnios plėtros komisijos narė Laima Nagienė sako, kad padidėjus akcizui išaugtų ir žmonių, kurie maistą gamina naudodami dujų balionus, išlaidos. 

REKLAMA

„Vienas balionas pabrangsta 8 eurais“, – Seime pristatydama pataisas sakė Seimo narė. 

Tuo metu aplinkos ministras Simonas Gentvilas tvirtina, kad šių produktų tarifas padidintas siekiant apmokestinti rusišką kurą. 

„Dabar tas momentas, kai turime apmokestinti importinį nesankcionuotą ir Rusijos karo mašiną maitinantį kurą, tai yra suskystintas naftos dujas“, – teigė jis.       

S. Gentvilas skaičiavo, kad 2021 metais suskystintųjų naftos dujų importas iš Rusijos buvo vos 9 tūkst. tonų, 2022 metais – jau 72 tūkst. tonų: „Tai yra aštuoniais kartais padidėjęs importas iš Rusijos po karo“.

REKLAMA
REKLAMA

L. Nagienės teigimu, kai kuriems gyventojams vietoje balionų pasistatyti elektrinę viryklę nėra lengva ir tai daug kainuoja.

„Teko pasidomėti, kaip galima įrengti elektrines plyteles daugiabučiame name. ESO išduodamas sąlygas pareikalauja, kad turi būti galia padidinta bet kurioje laiptinėje. Šių sąlygų niekas neišduos, nes reikės pačiam įsirengti, kad ateitų elektros kabelis, kuris būtų instaliuotas ir kuris galėtų tą galią padidinti. Tai bus vėl iš gyventojų lėšų“, – kalbėjo parlamentarė. 

Pasak S. Gentvilo, nuo 2019 iki 2023 metų žmonėms išdalinta 15 mln. eurų paramos pasikeisti balionus.

„200 eurų gyventojui įsigyti viryklę, 200 eurų – įvadui ir 200 eurų – administratoriui. Programa buvo tokia sėkminga, kad 2 tūkst. daugiabučių buvo pakeisti balionai ir pakeistos viryklės. Taigi, buvo dar pridėta 3,2 mln. eurų dar 650 daugiabučių pakeisti vien su šia programa. Kas dvidešimtame name mes išgyvendinome dujinius balionus per ketverius metus“, – tvirtino S. Gentvilas.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo metu, pasak L. Nagienės, gamtinėms dujoms, kurias žmonės naudoja gaminti maistą ar šildymui, arba įmonės degina savo reikmėms, ir toliau numatytos lengvatos – atitinkamai 1,08 euro už ir 0,54 euro už megavatvalandę.

L. Nagienės teigimu, neatstačius lengvatos dujoms balionuose labiausiai nukentėtų Kelmės, Kupiškio, Mažeikių, Rokiškio, Molėtų, Skuodo, Joniškio, Švenčionių, Marijampolės, Šilalės ir mažų miestelių, kur gyvena apie 20 tūkst. vartotojų, gyventojai. 

„Ten jie pasirinkimo neturi. Gamtinės dujos pro juos neina. Labai sena infrastruktūra ir visuose miestuose, miesteliuose būtent šitie grupiniai įrenginiai yra pastatyti prie šitų namų“, – teigė L. Nagienė.  

REKLAMA

Aplinkos apsaugos komitete dirbantis Kasparas Adomaitis pabrėžė, kad pataisa keliamas svarbus ir socialiai jautrus klausimas: „Turėtume įsigilinti vis dėlto, kiek ten yra realiai daugiabučių gyventojų, kurie nuo to gali būti pažeidžiami labiau“. 

„Valstiečio“ Valiaus Ąžuolo teigimu, atsisakius lengvatos sunku bus šalies paukštynams. 

„Jie neišgyvens arba bus priversti kūrenti krosninį kurą. Ką dabar, visus reikia priversti kūrenti krosninį kurą, kad būtų daugiau taršos?“ – piktinosi jis.   

S. Gentvilo duomenimis, Lietuvoje veikia 52 paukštynai, o 10 iš jų šildosi naftos dujomis. 

Dujos-ekologiskas kuras.Aplamai reiktu skatinti kad zmones kuo daugiau naudotu,sildytu namus vietoj angliu,durpiu ir panasiai.Bet sitoj valstybej kaip visada viskas daroma priesingai.Atsaukit aplamai sita nesamone,arba atidekit neribotam laikui.
Ar kalti gyventojai gyvenantys Nagienės išvardintuose rajonuose, kad neturi gamtinių dujų Jie ir taip moka daugiau nei tų vietovių, kur yra įvestos gamtinės dujos.Tie, kurie naudojo suskystintas dujas balionuose, jiems valstybė kompensavo suskystintų naftos dujų kaip kuro pakeitimą elektros energija. O ką daryti tiems , kurie gyvena daugiabučiuose ir naudoja suskystintas dujas iš bendrų rezervuarų. Jie ir taip patyrė papildomų išlaidų įsirengdami skaitiklius, kurie nelabai ir tinka suskystintų naftos dujų tūriui matuoti.
Aferistai visur laimi
Aferistai visur laimi
Buvo anksčiau toks dalykas jeigu vietoj dujų naudoti elektra maistui gaminti, tai kainavo pigiau elektra. Tai aš atsisakiau dujų, ismečiau dujinė viryklė, isipirkau iš valstybės tuos kilovatus,sumokedamas 1000 litų, nusipirkau ir elektrinė viryklė ir elektrinę orkaitę išleisdamas dar 2000 litų. Tai kelis metus mokejau pigiau už kilovatvalandę keliais centais, o paskui padarė kaip visiems elektros kaina. Tai paskaičiavau kad pralošiau. Padariau išvadą kad valstybės aferistai neįmanoma pasitikėti.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų