Dekoratyvinės saulėgrąžos Kauno rajone auginamos ne vien dėl grožio, nors gėlės su dideliais žiedais ypač madingos kuriant įvairias kompozicijas. Buvę mokslininkai eksperimentuoja, veda naujas saulėgrąžų veisles ir sėkmingai parduoda.
Laukuose Babtuose geltonomis galvutėmis šviečia apie penkiasdešimt veislių dekoratyviųjų saulėgrąžų. Šiemet pražydusios keliomis savaitėmis anksčiau, beveik visos jau iškeliavo pas pardavėjus. Tačiau, pasak augintojų, vienas kitas žiedas turėtų dar išsilaikyti iki spalio.
Žinomas kardelių selekcininkas Paulius Ciplijauskas šių gėlių auginimu susidomėjo prieš dvylika metų.
„Kardelių nepalikau, bet susidomėjau dar ir saulėgrąžomis dėl to, kad saulėgrąžų negali daug privežti iš Vakarų – dideli žiedai, didelės transportavimo išlaidos. Kažkaip savaime perėjom prie didelių gėlių – saulėgrąžų, bijūnų, lelijų“, – pasakojo P. Ciplijauskas.
Dekoratyvinės saulėgrąžos nereikalauja daug priežiūros, jų nereikia daug tręšti. Prekybininkai pageidauja saulėgrąžų tvirtais kotais ir galvutėmis, todėl selekcininkas, sukryžminęs lietuviškas ir amerikietiškas veisles, išvedė savąją. Geltonomis galvutėmis su tamsiu viduriu gėlės, pasak augintojo, itin perkamos.
Saulėgrąžų žiedus perka prekybininkai ir pavieniai asmenys, ypač moterys. Anksčiau augusios tik daržuose, dabar saulėgrąžų puokštės populiarėja. Gėlės ilgiau laikosi pamerktos į parūgštintą vandenį.
Pasak iš savo hobio gyvenančių augintojų, jas, kaip ir kitas gėles, geriausiai skinti anksti ryte, kai būna prisigėrusios vandens.
„Daugumas pirkėjų sako, kad priklauso ir nuo žmogaus energetikos, nuo patalpos energetikos. Labai dažnai Kauno damos sako: „Mano bute negera energetika ir pas mane nesilaiko, nors pas mano kaimynę laikosi“, – kalbėjo biomedicinos mokslų daktarė Lionė Ciplijauskienė.
Saulėgrąžos nėra lepios, pakelia trijų laipsnių šalnas. Anksčiau Ciplijauskai augindavo ir maistines saulėgrąžas, tačiau prinokusias galvutes išskindavo saulėgrąžų mėgėjai, todėl dabar laukuose – tik dekoratyviniai žiedai.
Zina Paškevičienė