• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prieš 47 metus birželio 1-osios rytą buvo nevasariškai šalta. Užfiksuotais istoriniais kadrais socialiniuose tinkluose pasidalijo Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba (LHMT).

Prieš 47 metus birželio 1-osios rytą buvo nevasariškai šalta. Užfiksuotais istoriniais kadrais socialiniuose tinkluose pasidalijo Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba (LHMT).

REKLAMA

BIRŽELĮ BUVĘ NET IR TIEK ŠALČIO

Nors šiemet vasara prasidėjo maždaug dviem savaitėmis anksčiau, tačiau vidutiniškai birželis yra pirmasis meteorologinės vasaros mėnuo. Šio mėnesio pradžioje šalnų dirvos paviršiuje kai kada pasitaiko.

Tuo tarpu, ore jos yra labai retas reiškinys. Vis dėlto, prieš metus birželio 4 d. netgi buvo išmatuotas naujas šalčio rekordas, kuomet tekant Saulei Varėnoje ore atšalo iki -1 °C. Tokia oro temperatūra birželio mėn. laikytina labai žema, kadangi dalyje šalies vietovių dar niekada nebuvo užfiksuota.

Prieš 47 metus birželio 1-osios rytą buvo šalčio rekordai

Pačios žemiausios birželio oro temperatūros rekordai priklauso Šilutei ir Varėnai. Lygiai prieš 47 metus birželio 1-osios rytą buvo nevasariškai šalta. Šaltukas Šilutėje paspaudė net iki -2,7 °C, o Varėnoje – iki -2,5 °C.

REKLAMA
REKLAMA

Dirvos paviršiuje buvo dar keletu laipsnių šalčiau, todėl šis reiškinys buvo stichinis ir labai pavojingas daugeliui augalų. Minėtą žemą temperatūrą lėmė vietinės aplinkos sąlygos: Šilutėje dirvožemiai durpingi, o Varėnoje – smėlingi bei lengvai išspinduliuoja šilumą ir atvėsta.

REKLAMA

1928 m. birželio 2 d. net prisnigo nemažai

Visi absoliutūs šalčio rekordai yra seni, jauniausiam – 42 metai. Seniausi užfiksuoti Kaune, Kėdainiuose (Dotnuvoje), Panevėžyje ir Telšiuose prieš beveik šimtmetį. Įdomu tai, jog 1928 m. birželio 2 d. (buvo ypatingai šaltas birželis ir visa vasara) dalyje Lietuvos nemažai prisnigo.

Kaune – 6 cm, Marijampolėje ir Lazdijuose – 4 cm, Šikšnių dvare (Vilkaviškio r.) – 3 cm, Katiliškiuose (Marijampolės r.) ir Varėnoje – 2 cm, o Prienuose – 1 cm.

REKLAMA
REKLAMA

Faktai: paskutinį kartą vienas vėsiausių birželio mėnesių buvo 2004 metais – vidutinė temperatūra siekė +13,9 °C, kai norma yra +15,9 °C. Šalčiausias mėnuo per visą modernių meteorologinių stebėjimų istoriją (nuo 1961 m.) buvo 1976 m., kuomet vidutinė temperatūra buvo vos +12,9 °C.

Dar šalčiau buvo tarpukariu, jau minėtų 1928 metų birželį, kai vidutinė temperatūra tebuvo apie 11 laipsnių. Tokia reikšmė yra žema net ir lyginant su šių laikų geguže, jau nekalbant apie birželį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų