Vos už kelių dešimčių kilometrų nuo sienos su Rusija esantis Ukrainos didmiestis šiuo metu patiria itin nuožmią ir intensyvią Rusijos oro teroro bangą. Per Rusijos raketų smūgius gyvenamiesiems miesto rajonams centrinėje dalyje ir kitose vietose šiomis dienomis žuvo ir buvo sužeista keliasdešimt žmonių, visiškai sunaikinti gyvenamieji daugiabučiai, aukštojo mokslo įstaigos.
G. Landsbergis, lydimas miesto civilinės ir karinės valdžios, aplankė šios savaitės Rusijos smūgių vietas, padėjo gėlių prie memorialo, skirto anksčiau per Rusijos bombardavimus žuvusiems vaikams, aplankė metro stotyse įrengtas mokyklas bei klases, taip pat Charkivo rajone pradėtas naujos slėptuvės, skirtos mokytis vaikams, statybas.
Šiuo metu per 2,5 tūkst. vaikų mokosi 5 miesto metro stotyse įrengtose mokyklose.
Miesto meras Igoris Terechovas ir Charkivo srities karinės administracijos vadovas Olegas Synegubovas priminė, kad Rusijos raketos nuo savo paleidimo Rusijoje iki smūgio miestui skrenda nuo keliasdešimt sekundžių iki kelių minučių, tad laiko leistis į slėptuves niekas neturi, gyvenimas jau turi vykti ten.
Pasak miesto ir srities vadovų, Charkivas Rusijos artilerija ir raketomis intensyviai atakuojamas nuo pat pilno masto invazijos pradžios, tad yra labiausiai sugriautas ir nukentėjęs iš visų Ukrainos didmiesčių.
Pasak I. Terechovo, šiuo metu pastogės neturi apie 150 tūkst. miesto gyventojų.
Taigi, pasak pareigūnų, pagrindinis jų prašymas rėmėjams ir sąjungininkams – oro gynyba.
„O mūsų miesto žmonių išgąsdinti nepavyks, kad ir kaip priešas stengtųsi", – sakė miesto meras.
Tuo tarpu G.Landsbergis teigė, jog pagrindinė žinia, kurią jis išsiveža iš Charkivo – karas yra „labai arti", jis toli gražu nesibaigia, o Rusijos teroras ir toliau žudo nekaltus žmones, tarp jų – ir vaikus.
„Pagrindinė žinia visuose susitikimuose – reikia oro gynybos sistemų. Kita žinia, šalia to – Charkivo sritis yra panašaus dydžio, kaip Lietuva, todėl ir visos diskusijos apie tai, ko reikia pasirengimui karui, kokie yra dabar poreikiai, atitinka ir tas aktualijas, kurios dabar yra ir Lietuvoje. Taigi, matyti visa tai, žinoma, yra šiurpu, bet ir vertinga", -- sakė Lietuvos ministras.
Miesto vadovų nuotaikas ir atmosferą mieste G.Landsbergis pavadino „karo užgrūdintu susitaikymu su realybe“.
„Nors ir nuolatos krenta raketos, miestas gyvuoja. Veikia ir mokyklos, tik jos yra metro stotyse“, -- sakė G.Landsbergis.
Tuo tarpu Charkivo vadovybė dėkojo lietuviams ir vien už tai, kad jie aplanko miestą – pasak ukrainiečių, tai labai svarbu „simboliškai ir emociškai“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!