Ruošia staigmeną rūkaliams: Lietuvoje žada slėpti cigaretes

Su žalingais įpročiais kovojanti valdžia rūkantiems lietuviams ruošia staigmeną. Jei Seimas pritars Sveikatos apsaugos ministerijos siūlymams, parduotuvių vitrinose cigarečių nebeliks, jos bus slepiamos stalčiuose, kol pirkėjas jų paprašys. Taip sveikatos apsaugos ministras nori apsaugoti vaikus, kad cigaretės nekristų jiems į akis.

Vietoj cigarečių vitrinoje kabės paprastas užrašas, kad čia parduodami tabako gaminiai. Visą kitą informaciją apie cigarečių kainas ar jų rūšį išgirsite iš pardavėjo.

„Kas tai bebūtų, degalinė, parduotuvė. Jūs nepamatysit tabako gaminių, sudėliotų taip, kaip dabar. Mes paprastai matom atėję akių lygyje, ten kur geriausiai matosi, jie būna kažkur tai padėti. Ir norint nusipirkti prekę, reikia tiesiog pasakyti, ką jūs norit pirkti“, – sako Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Taip sveikatos apsaugos ministerija nori apsaugoti vaikus. „Tiesiog, kad nebūtų nepilnamečiams matoma, kad būtų psichologinis barjeras didesnis, prašyti, klausti, tai yra tikimybė, kad paklaus, ar žmogus turi tam tinkamą amžių įsigyti“, – tvirtina A. Veryga.

Gatvėje kalbinti žmonės nesutaria, ar tokia priemonė bus naudinga. Vienas praeivis pastebi, kad tai visai nepadės, esą tėvams patiems reikėtų žiūrėti savo įpročius: „Vaikai žiūri ne tą, kas sakoma. O žiūri, ką daro tėvai, jeigu tėvai rūko, vaikai irgi mėgdžios“.

„Kas rūko, tas rūko. Kas nerūko, argi jam rūpi. Kaip degtinė? Tai gal degtinę visą paslėpti“, – kelia klausimą gatvėje sutikta moteris.

Viena kalbinta moteris teigia, kad ši idėja gera. Esą jos pačios dukra neretai parduotuvėje pastebi žmones, perkančius alkoholį ar cigaretes: „Jei dukra pastebi, kad kažkas perka alkoholį ar cigaretes, ji iškarto klausia, kodėl žmogus perka, jeigu tai yra negerai, nesveika. Ji nesupranta šito dalyko. Ir aš turiu vaikui paaiškinti, kodėl žmogus perka, nors tai yra negerai. Tai būtų visai neblogai, jeigu nematytų“, – pasakoja praeivė.

Psichologai ir psichiatrai teigiamai vertina cigarečių slėpimo iniciatyvą, tačiau priduria, kad ji bus veiksminga tik tada, jei aplinkoje, kurioje auga vaikas, bus nerūkoma.

REKLAMA

„Jeigu aš nematau, vadinasi, tėtis arba mama negali kažko tai komentuoti, aiškinti geresnės, blogesnės, diskusija neįsižiebia. Visa tai kompleksas, nes jeigu tėtis, mama rūko ir teigia vaikui, kad tai nieko tokio, čia nieko baisaus ir visa tai yra „išmislai“. Sunkiau kovoti tokiais paslėpimais“, – pastebi vaikų ir paauglių psichiatras Linas Slušnys.

Seimui pritarus, ši tvarka galiotų ne tik cigaretėms ar cigarilėms, bet ir kaitinamo tabako produktams, elektroninėms cigaretėms ir jų skysčiams. Specializuotoms parduotuvėms būtų leidžiama demonstruoti prekes lentynose, bet iš lauko pusės parduotuvės langai, kaip kokiame kazino, turėtų būti užtamsinti.

„Tų visų prekių neturėtų matytis iš lauko, vitrinose. O viduje įėjus, kadangi tai yra specialiai tam skirta parduotuvė, tai žinoma, kad tos prekės galėtų būti ten išdėstytos“, – pastebi A. Veryga.

Specializuotų parduotuvių atstovai aiškina, kad pašalinus prekes iš vitrinų, neišvengiamai jie patirs nuostolių. Negana to, jie priduria, kad elektroninių cigarečių skystį garinančių vaikų skaičiaus nauji apribojimai nesumažins. Esą nepilnamečiai įrangą perka ne specializuotose parduotuvėse, o internete ir nelegaliai.


Rašyti komentarą...
J
Jooo
2019-06-26 22:10:48
Pranešti apie netinkamą komentarą
Vargas pardavejams kol isvardins visa cigareciu asortimenta :( susidarys eiles, o ir bus agentu ismokinti kaip iskomunikuot reklama zodziu :( laikykites pardavejai ;)
Atsakyti
0

r
rita
2019-06-26 19:39:00
Pranešti apie netinkamą komentarą
Variga kiek klasou baigei.ar nesupranti kad del cigareciu susidarys eiles kadangi zmogus klaus kokios yra cigaretes po kiek jos kainuoja.veriga patariu tau nemokamai tegul parduotuvese iskabina prie kasos cigareciu pavadinimus ir kainas.nors tai esmes nepakeis.dar tau veriga patariu bausk tuos kas nesioja kedus tie ir kenkia sveikatai.pasakysiu tiesiai jus debilu gauja kurie isnaudoja lietuvius durnius
Atsakyti
0

V
Vidmantas
2019-06-27 18:06:04
Pranešti apie netinkamą komentarą
Tai ir prazervatyvus prie kasų po stalu - kad mažiukai nesidulkintų, ir cukrus nesveika. Durnių laivas..
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (8)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų