„Vaikų saugumas internete ir apskritai jų skaitmeniniai įgūdžiai šiuo metu yra palikta entuziastingų mokytojų ir visuomeninių organizacijų iniciatyvai. Mano manymu, valstybės pastangos turėtų būti didesnės, turėtų būti imamasi sisteminių priemonių vaikų saugumo internete klausimus ir užsiimant prevencija“, – po susitikimo su prezidentu Gitanu Nausėda trečiadienį BNS sakė RRT vadovė.
„Mes netgi neturime ir nerenkame valstybės mastu statistinės informacijos, kiek, pavyzdžiui, vaikų yra priklausomi nuo socialinių tinklų, koks jų poveikis. Taip, yra daromi tyrimai (...), bet valstybė nepakankamai dėmesio skiria šiam klausimui“, – pridūrė ji.
Pasak RRT vadovės, dar vienas iššūkis – senjorų skaitmeninis raštingumas.
„Lietuvoje yra amžėjanti visuomenė. Šio amžiaus vartotojai yra didžiausia vartotojų grupė. Deja, dalis jų turi menkus įgūdžius, galbūt yra ir tam tikras priemonių trūkumas. Ir pagal Europos Komisijos ataskaitą mums yra kur tobulėti, turime susiimti ir dėti pastangas“, – sakė RRT vadovė.
G. Nausėda pabrėžė, kad didėjant interneto ir socialinių tinklų svarbai nuo žalingo poveikio būtina apsaugoti vaikus, senjorus ir visus vartotojus, ugdyti jų įgūdžius atpažinti grėsmes.
„Prezidentas pasidžiaugė įsibėgėjančiu Ryšių reguliavimo tarnybos projektu, skirtu skaitmeninei senjorų atskirčiai mažinti, jų skaitmeniniam raštingumui ugdyti, pasitikėjimui skaitmeninėmis priemonėmis ir paslaugomis didinti“, – teigiama Prezidentūros pranešime.
Ši šalies vadovo globojama iniciatyva prasidėjo praėjusių metų rudenį.
J. Šovienė su šalies vadovu teigė taip pat aptarusi elektroninio sukčiavimo problemą. Pasak jos, pernai prie žalingų nuorodų bandė prisijungti bent 2 tūkst. vartotojų per dieną.
„Praėjusiais ir šiais metais priimti sprendimai, kurie nustato, ką turi daryti elektroninių ryšių paslaugų teikėjai, kad apsimestinės SMS nepasiektų vartotojo, ir tos priemonės, mūsų žiniomis, duoda rezultatų. (...) Galima sakyti, kad tos priemonės išgelbėja bent tiek žmonių (2 tūkst. per dieną – BNS)“, – teigė J. Šovienė.
RRT sausio pabaigoje pranešė nustačiusi apsimestinių SMS žinučių identifikavimo ir blokavimo tvarką. Tuo metu pernai tarnyba mobiliojo ryšio operatorius įpareigojo blokuoti prieigą prie žalingų interneto resursų bei persiųsti tik tokias trumpąsias žinutes, kurios atitinka siuntėjų nurodytus identifikacinius požymius.
Autorius Giedrius Gaidamavičius
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!