Teismo posėdžio pradžioje teisėjui Mindaugui Striaukui sutikrinus, kad dalyvauja teismo posėdyje, paaiškėjo, kad kaltinamasis Antanas Kandrotas, pravarde Celofanas, posėdyje dalyvauja nuotoliniu būdu iš įkalinimo įstaigos.
Kaltinamasis teigė, kad pirmadienį jį sulaikę policijos pareigūnai esą jį sumušė.
„Mane pareigūnai sumušė. Praskelta noris, sumuštas veidas, visą naktį vėmiau“, – sakė nuotoliniu būdu riaušių prie Seimo bylos nagrinėjime trečiadienį dalyvavęs A. Kandrotas-Celofanas.
Jis tvirtino, kad prašė pareigūnų jam iškviesti greitąją medicinos pagalbą, tačiau, pasak kaltinamojo, jam pagalba nebuvo iškviesta.
„Prašau iškviesti man greitąją medicinos pagalbą“, – prašė A. Kandrotas-Celofanas.
Teisėjas M. Striaukas replikavo, kad kaltinamasis su tokio pobūdžio prašymais turėtų kreiptis į savo gynėją.
Pirmadienį Apeliacinis teismas dviejose bylose A. Kandrotą-Celofaną pripažino kaltu dėl finansinių nusikaltimų, jam skirtos realios laisvės atėmimo bausmės. Policija pirmadienį vakarą pranešė, jog A. Kandrotas-Celofanas buvo sulaikytas ir pristatytas į įkalinimo įstaigą.
S. Jovaiša: manęs klausė apie įstatymą dėl privalomų skiepų
Teismo posėdyje antradienį liudijęs Seimo narys, nukentėjusysis Sergejus Jovaiša prisiminė 2021 m. rugpjūčio 10 d. įvykius prie parlamento. Jis teigė, kad po Seimo vakarinio plenarinio posėdžio ruošėsi išvykti iš parlamento rūmų automobiliu.
„Man ruošiantis važiuoti namo, keletas kolegų ruošėsi važiuoti irgi. Išėję iš Seimo prie III parlamento rūmų įsėdau į automobile. Įjungęs atbulinę eigą, pajudėjau tik keletą metrų. Išgirdau stuksėjimą į automobilį, žmonės pradėjo supti mane“, – pasakojo S. Jovaiša.
Seimo narys teigė supratęs, kad jam išvažiuoti automobiliu nepavyks. S. Jovaiša teigė bandęs kalbėtis su protestuotojais.
„Bandžiau diskutuoti su tais žmonėmis, klausiau, kokie klausimai juos domina. Manęs klausė „kodėl jūs priėmėte įstatytymą dėl privalomų skiepų?”. Pasakiau, kad tokių įstatymų nepriiminėjau. Tada praėjo man replikuoti, kad „va, Seimo narys nežino, kokius įstatymu priima“, – dėstė nukentėjusysis.
S. Jovaiša teigė, kad protestuotojai aplink jį garsiai triukšmavo, tad jam susikalbėti su jais buvo itin sunku.
„Įsėdau į automobilį, pasėdėjau, išlipau. (…) Tada kažkoks skystis užmestas ant automobilio stiklo, nulaužtas veidrodėlis buvo. Galiausiai priėjo prie manęs pareigūnas, pasakė, kad yra nesaugu ir pasiūlė mane palydėti iki Seimo rūmų“, – komentavo liudytojas.
Seimo narys pasakojo, kad einant link parlamento rūmų, į jį buvo mestas Lietuvos vėliava su kotu.
„Einant, visai netoli Seimo durų, į mane paleista Lietuvos vėliava su kotu. Į mane paleistas kotas tik palietė mane, pareigūnas sakė, kad nereikia į tai reaguoti ir ragino eiti į Seimą“, – aiškino S. Jovaiša.
Kaltinimai pateikti 87 asmenims
ELTA primena, kad 2021 m. riaušių prie Seimo byloje kaltinimai yra pateikti 87 asmenims – daugiausia dėl dalyvavimo riaušėse, pasipriešinimo policininkams ar kitiems viešojo administravimo funkcijas atliekantiems asmenims, provokavimo viešai smurtauti, niokoti turtą ar kitaip šiurkščiai pažeisti viešąją tvarką. Vienam asmeniui pareikšti kaltinimai dėl riaušių organizavimo bei viešų raginimų viešai pažeisti Lietuvos Respublikos suverenitetą.
Tarp kaltinamųjų yra anksčiau teistas, įvairiuose protestuose ne kartą dalyvavęs A. Kandrotas, pravarde Celofanas, taip pat protesto akcijose ne kartą dalyvavęs Andrejus Lobovas, iš Vilniaus „Juventos“ gimnazijos atleista mokytoja Astra Genovaitė Astrauskaitė, kovinio sporto atstovas Arnoldas Misiūnas.
Kaip anksčiau skelbė teisėsauga, baudžiamąją bylą sudaro 136 tomai. Šioje byloje 27 asmenys pripažinti nukentėjusiaisiais, iš kurių net 23 – policijos ir Viešojo saugumo tarnybos (VST) pareigūnai. Keturi nukentėjusieji pareiškė civilinius ieškinius atlyginti neturtinę žalą bendrai 24,5 tūkst. eurų sumai.
Civilinius ieškinius dėl turtinės žalos atlyginimo (viso 92,6 tūkst. eurų sumai) šioje byloje pareiškė Vilniaus teritorinė ligonių kasa, Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos Vilniaus skyrius, Seimo kanceliarija, Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas bei VST.
2021 m. rugpjūčio 10 d. nuo ryto prie Seimo vykęs protestas prieš COVID-19 ribojimus išaugo į riaušes. Mitinguojantiems užblokavus Seimo įėjimus, pasitelkti VST ir riaušių malšinimo policijos pajėgos, kurios prieš protestuojančius panaudojo ašarines dujas, fizinę jėgą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!