Rašyti komentarą...
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Tebesitęsiančios šalies demografinės problemos Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) be darbo nepalieka. Ženkliai mažėjant moksleivių, reikia rūpintis mokyklų skaičiumi, racionaliai paskirstyti darbo vietas mokytojams. Net keliose šalies savivaldybėse moksleivių gretos susitraukė net penktadaliu, teko uždaryti ne vieną mokyklą. Ši problema opiausia Skuodui, Pagėgiams, Kupiškiui ir Joniškiui.

Tebesitęsiančios šalies demografinės problemos Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) be darbo nepalieka. Ženkliai mažėjant moksleivių, reikia rūpintis mokyklų skaičiumi, racionaliai paskirstyti darbo vietas mokytojams. Net keliose šalies savivaldybėse moksleivių gretos susitraukė net penktadaliu, teko uždaryti ne vieną mokyklą. Ši problema opiausia Skuodui, Pagėgiams, Kupiškiui ir Joniškiui.

REKLAMA

Nuo 2002 m. Lietuvos gyventojų skaičius smuko 645,7 tūkst. (18,7 proc.). Labiausiai mažėjo ugdymo sistemai aktualiausios 0–15 m. amžiaus grupės gyventojų – jų sumažėjo 265,4 tūkst. – daugiau nei trečdaliu.

Moksleivių vis mažiau ir mažiau

Kadangi sparčiai mažėja ir reprodukcinio amžiaus gyventojų, šis rodiklis ateityje lems tolesnį moksleivių mažėjimą, o šis neigiamai paveiks tiek mokyklų tinklą, tiek mokytojų darbo klausimą.

REKLAMA

Prognostinis Lietuvos gyventojų skaičiaus kaitos 2017–2021 m. tyrimas atskleidė, kad 2022 m. pradžioje Lietuvoje gyvens daugiau kaip 418 tūkst. 0–14 m. vaikų – beveik 3,5 tūkst. mažiau nei 2017 m.

Prognozuojama, kad vaikų skaičius augs Lietuvos didmiesčiuose, juose supančiose „žiedinėse“ rajonų bei kurortinių miestų savivaldybėse. Sparčiausiai moksleivių neteks Šiaurės Rytų Lietuva, kai kurios Šiaurės, Vidurio ir Pietvakarių Lietuvos savivaldybės. Didžiausias mažėjimas numatomas Pagėgių, Skuodo, Joniškio ir Kupiškio rajonų savivaldybėse (22–23 proc.).

2017 m. ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupėse buvo ugdoma 128,9 tūkst. vaikų. Pagal bendrojo ugdymo programas mokėsi 340,5 tūkst. mokinių: 326 tūkst. bendrojo ugdymo mokyklose ir 14,5 tūkst. – profesinio mokymo įstaigose.

Mokinių klases tenka jungti

Dešimtyje Kupiškio rajono savivaldybės mokyklų mokosi 1894 moksleiviai, juos ruošia 262 pedagogai. Per trejus metus moksleivių skaičius krito 19,2 proc. ŠMM įžvelgia problemą, kad besimokančių kaimo mokyklų jungtinėse klasėse mokinių dalis didėja ir yra didesnė nei panašiose savivaldybėse (22,02 proc. 1–8 kl. moksleivių mokosi jungtinėse klasėse).

REKLAMA
REKLAMA

Kupiškio rajono savivaldybės Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vedėjos pavaduotojas Vytautas Knizikevičius patvirtino, kad jų regione situacija įtempta, o mažėjantis moksleivių skaičius jaučiamas skaudžiai. Nors, anot jo, artimiausiu metu mokyklų uždaryti neteks, savo veiklą baigė vienas daugiafunkcis centras, kur buvo ugdomi vaikai.

Klausimų kyla ir dėl mokytojų darbo – esant mažam moksleivių skaičiui, mokytojai priversti dirbti per kelias mokyklas. Taip pat kasmet prieš mokslo metų pradžia tenka iš naujo kelti klausimą, ar užteks moksleivių sudaryti klasių komplektus.

„Šiuo metu, kadangi mūsų maža savivaldybė, dalykų mokytojai dirba per kelias mokyklas. Yra ir per mažų klasių, ir šiemet buvo ant klaustuko, ateis moksleiviai ar ne. Nemažai jungtinių klasių turime, taip“, – tv3.lt kalbėjo V. Knizikevičius.

Gaila uždaryti mokyklas

Aštuoniose Skuodo rajono savivaldybės mokyklose mokosi 1804 mokiniai, juos ruošia 210 pedagogų. Per trejus metus moksleivių skaičius krito 21,6 proc. Skuodas bene labiausiai jaučia retėjančias moksleivių gretas. Čia veikia 3 gimnazijos, 1 progimnazija, 4 pagrindinės mokyklos ir viena profesinė mokykla. Apie 1996 m. Skuodo rajono savivaldybėje veikė net 36 ugdymo įstaigos.

REKLAMA
REKLAMA

Skuodo rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Aldona Jasienė sako pastebinti mažėjančias klases, tačiau mažėjimas esą nebe toks spartus kaip prieš 2–4 metus.

„Buvo ir iki 170 ir iki 200 per metus mažiau. Šiemet bebuvo nepilnai 100. Bet labai džiugina, kad ikimokyklinio ugdymo daugėja. 2016 metais apie 40 daugiau atėjo, 2017 metais – apie 30 daugiau“, – tv3.lt kalbėjo A. Jasienė.

Nors dabar Skuodo rajone ugdymo įstaigų pakanka, A. Jasienė nuogąstauja, kad ilgainiui jas teks uždaryti.

„Priklausomai nuo to, kaip mokyklų tinklas dar vyriausybiniu lygmeniu bus keičiamas, tai, ko gero, tos pagrindinės pamažu virs skyriais, o su laiku likviduosis. Šiaip visos pagrindinės mūsų yra renovuotos, geros, tvarkingos mokyklos ir būtų labai gaila“, – sakė pašnekovė.

Ir mokytojų situacija Skuodo rajone kebli – dažnai jie dirba nepilnu krūviu, per kelias mokyklas. Trūksta kai kurių sričių specialistų, bet norinčių dirbti neatsiranda.

Tampame stepėmis

Pernai gruodį žurnalas „Reitingai“ pristatė daugiausiai moksleivių praradusių savivaldybių reitingą. Nuo 2000 m. iki 2017 m. kai kuriose savivaldybėse mokyklinio amžiaus vaikų sumažėjo nuo 2 iki 3,5 karto. Retai apgyvendintų savivaldybių skaičius išaugo nuo 16 proc. iki 44 proc.

REKLAMA
REKLAMA

Tąkart pristatydamas reitingą, žurnalo vyriausiasis redaktorius Gintaras Sarafinas išsakė susirūpinimą, kad Lietuvoje formuojasi tokios vietos, kur gyventojų tankumas beveik toks pat, kaip Mongolijos stepėse.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų