• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

STT atskleidė, kad kyšininkai valstybės remiamą daugiabučių renovavimo programą ne atpigina, o pabrangina. „Tai klaida, nesusipratimas!“ – lemeno kukli provincijos tarnautoja Birutė Jankauskienė, kai į jos kabinetą įsiveržę keli kostiumuoti vyrai pateikė STT pareigūnų pažymėjimus ir pranešė, kad  kabinete bus atliekama krata, o po to valdininkė suimama, rašo "Akistata".

REKLAMA
REKLAMA

Iš tikro atrodė savaime suprantama, kai STT agentai dėl korupcijos čiupo sveikatos apsaugos viceministrą Artūrą Skiką, kiek anksčiau – būrį didmiesčių tarybų narių, aukštas pareigas einančius politikus, pagaliau muitininkus ar policininkus. O čia? Kažkokia vyresnioji specialistė Birutė Jankauskienė iš daugeliui negirdėtos Būsto ir urbanistinos plėtros agentūros prie Aplinkos ministerijos Šiaulių padalinio.

REKLAMA

„Nesijaučiu niekuo prasikaltusi, aš tikrai dariau žmonėms tik gera, – praėjus pirmajam stresui jau STT būstinėje isterikavo sulaikytoji, išgirdusi, kad nakvoti, ir gal net ne kartą, teks grotuotoje kameroje. – Ko jūs negaudot tikrų kyšininkų, kurie milijonais ima?!“

Tiesą sakant, pareigūnų tokios sulaikytosios valdininkės kalbelės visiškai nenustebo. Beveik kiekvienas įkliuvęs vagis policininkams ar kyšininkas – STT pareigūnams primygtinai siūlo gaudyti vagiančiuosius vagonais arba imančiuosius milžiniškas pakišas.

REKLAMA
REKLAMA

Įkliuvėlei B. Jankauskienei yra ko nervintis. Ne tik dėl to, kad ji prisidirbo itin šlykščiai, netiesiogiai padėjo apvaginėti neturtinguosius, griovė visuomenės pasitikėjimą valstybe. Juokingiausia, kad tą patį, tik žymiai didesniais mastais, jau 20 metų daro gausybė daugiabučius prižiūrinčių įmonių, tik nei STT, nei prokuratūra į tokį savotišką žmonių apiplėšinėjimą nesikiša.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žmonės sunerimo dėl sąmatos

Gerą dešimtmetį snaudę valdininkai pagaliau prabudo – sovietmečiu statyti daugiabučiai yra pradėję byrėti! Iš tikro aukščiausių valdžiažmogių ta bėda pernelyg nejaudina, nes dauguma jų gyvena nuosavose pilaitėse. Tačiau tapo gėda prieš užsienio svečius. Nesvarbu, į kokį miestą, kokį mikrorajoną svečius atsivesi – visur apsileidimas akis bado. Daugiabučių fasadai murzini, langai – nekeisti, balkonai iš viso atrodo lyg po karo. Net mūsų kaimynai, atvykėliai iš buvusių socialistinių šalių, stebisi, kokia apšiurusi, murzina ir nevalyva Lietuvos miestų išvaizda.

REKLAMA

2004-aisiais pagaliau buvo pradėta pirmųjų daugiaaukščių renovacija.

Mums jau pažįstama Birutė Jankauskienė kaip tik tuo rūpinosi Šiaulių regione. Iš šalies žiūrint, moteris stengėsi – lankydavosi butų savininkų susirinkimuose, agituodavo bendrijų pirmininkus. Nors Šiauliuose įstengta atnaujinti keliolika namų, ir vos keli kiti renovuojami, pastarųjų gyventojai ne juokais sunerimo. Kodėl renovacijos sąmatos auga lyg ant mielių? Štai pirmieji didmiesčio daugiaaukščiai atnaujinti už 100 000 – 200 000 litų, o rengiant paskutinius projektus kaina ėmė artėti prie septynženklio skaičiaus ir net viršyti milijoną.

REKLAMA

Atsirado, kas nupėdino į STT pasidalinti savo nerimu... Žmonės paprašė išsiaiškinti ir kodėl, konsultuodama bendrijų pirmininkus, B. Jankauskienė primygtinai rekomenduoja darbams samdyti jos pažįstamus konsultantus bei rangovus...

Dabar jau nebe paslaptis, kad buvo gauta sankcija pasiklausyti šios specialistės telefono pokalbių. Ir per trumpą laiką išaiškėjo paprastas, bet pelningas korupcijos mechanizmas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žmonės už viską užmokės!

„Aš susitariau susitikti su tos daugiabučio bendrijos pirmininku ir pasistengsiu jį įtikinti, kad renovavimo darbams atlikti jiems reikia samdyti tik jūsų įmonę“, – „Akistatai“ pavyko sužinoti apie tokį B. Jankauskienės pažadą vienos nedidelės statybos bendrovės direktoriui.

REKLAMA

B. Jankauskienė statybininkų vadovui taip pat davė suprasti, jog tas įtikinėjimas, paremtas kyšiu, bus žymiai veiksmingesnis negu toks pat „sausas“ įtikinėjimas vien žodžiais... Bendrijos pirmininką nebūtina apipilti pingais – galima jam nemokamai pakeisti langus, atlikti kitus darbus. Be to, pinigais ar dovanomis pamalonintas bendrijos pirmininkas tampa nebe toks priekabus, nekaišioja nosies kur nereikia ir nekelia triukšmo, pamatęs išpūstą darbų sąmatą, prirašytus darbus.

REKLAMA

Apsidžiaugęs statybininkų vadovas B. Jankauskienę patikino, jog bus pamalonintas ne tik bendrijos pirmininkas – atlygio sulauks ir pati specialistė.

STT šių faktų nekomentuoja, tačiau jau nebe paslaptis, jog B. Jankauskienė tokį korumpuotą tarpininkavimą suko derindama net kelių daugiabučių renovavimo projektus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau statybos bendrovės – ne labdaros organizacijos. Iš kur jos paima pinigų kyšiams? STT žiniomis – ogi išpučia renovacijos darbų sąmatas. Kai visi darbų prižiūrėtojai papirkti, kas skaičiuos, kiek tinko sluoksnių uždrėbta, kiek tonų betono išlieta, kelis sykius dažyta? Gyventojai už viską užmokės. O juk daugiabučiuose gyvena patys neturtingiausieji...

REKLAMA

Krizė atėjo ne pas visus...

Žinia apie sulaikytą daugiabučių kyšininkę pakurstė kalbų visuose didmiesčiuose, bet daugiausiai, žinoma, Šiauliuose.

„Jei reiks, mes su kaimynais savo namą ginsime dalgiais ir šakėmis, kad tik tokios jankauskienės su savo korumpuotais statybininkais nelįstų“, – šiaulietis pensininkas Vytautas Baužys nusiteikęs karingai. – Negana to, kad du dešimtmečius mus apiplėšinėjo namą administruojanti įmonė, tai dabar atsirado norinčiųjų ir per krizę tukti paprastų žmonių sąskaita!“

REKLAMA

V. Baužys neslepia, kodėl nebepasitiki daugiabučių renovacijų programa.

Lietuvai atgavus nepriklausomybę prižiūrėti daugiabučius buvo įpareigotos privatizuotos namų valdybos, virtusios privačiomis bendrovėmis. 70 butų penkiaaukštį, kuriame V. Baužys gyvena nuo jo pastatymo 1964 metais, prižiūrėti ėmėsi UAB „Atidumas“.

REKLAMA
REKLAMA

V. Baužys ne kartą piktinosi, kodėl „Atidumas“ darbus atlieka keleriopai brangiau nei rinkos kaina:

„Atėjęs „Atidumo“ elektrikas sutaisė elektros jungiklį – nuo mūsų namo techninės priežiūros sąskaitos nurašė 95 litus. Pakeitė jungiklį su lempute – jau net 142 litai. Meistras laiptinės duryse įstiklino delno ploto langelį – nuplėšė 207 litus. Ant stogo uždėjo kvadratinio metro dydžio ruberoido lopą – 888 litai. Net už vėliavos užmovimą ant koto nuo mūsų nulupo per 40 litų, už vėliavos iškėlimą per šventę – 20 litų. Netgi už tai, kad rūsyje „Atidumo“ meistras užsirašo elektros skaitiklio rodmenis, kas mėnesį nuskaičiuoja po 14 litų. Tai plėšikų įmonei tikrai ne krizė...“

Lupikauti Lietuvoje – teisėta

Daugiabučio gyventojai kasmet vien į namo techninės priežiūros fondą sunešdavo per 5000 litų, o tie išgaruodavo lyg spiritas – elektros lempučių, jungiklių, smėlio dėžės ir kitiems smulkiems remontams. Prireikus perkloti stogą, „Atidumas“ pinigus rinko papildomai, bet naujoji danga prakiuro jau antrą žiemą.

Kartą metinėje darbų ataskaitoje radę prirašytus darbus, kurie visai nebuvo daryti, apvogti daugiabučio gyventojai kreipėsi į ekonominę policiją bei prokuratūrą. Tačiau nieko nepešė. Per smulku. Žmonės gavo atsakymą su pasiūlymu „Atidumą“ paduoti į teismą.

REKLAMA

Be to, išaiškėjo, jog atlikti darbus keliagubai aukštesne nei rinkos kaina – Lietuvoje teisėta. Tam, kad tokie kaip V. Baužys negalėtų prisikabinti, daugiabučius prižiūrinčios administruojančios įmonės kartą metuose skelbia viešus konkursus darbams atlikti. Taip susitvarkoma, kad svetimi konkuruoti nebūtų įsileidžiami, konkursus visada „laimi“ pačių administratorių antrinės įmonės. Jos pačios darbus atlieka, priima ir pačios nustato norimą kainą.

Nuo renovacijos ginsis dalgiais

Neapsikentę minėtojo daugiabučio gyventojai susibūrė į jo savininkų bendriją.

„Tada namo sąskaitoje per metus susikaupė pinigų laiptinių langams, kitiems stambiems darbams. Tačiau mūsų pasitikėjimas žmones apiplėšinėti leidžiančia valstybės politika krito, – neslepia V. Baužys. – Dabar dar išaiškėjo, jog renovacijas organizuoja visokios kyšininkės, veikiančios su plėšikais statybininkais išvien. Kas iš to, kad valstybė žada 15 procentų paramą, jei kyšininkai išpūs sąmatą mažiausiai 30–50 procentų? Kokia nauda po renovacijos už šildymą žiemą mokėti kokiu pusšimčiu litų mažiau, jei mažiausiai 15–20 metų kas mėnesį bankui teks kloti mažiausiai po šimtinę? Tegu geriau jie prie mūsų namo net nesiartina!“

Pensininkas V. Baužys, ko gero, teisus, nes taip kaip jis mūsų šalyje mano dauguma. Naujoji renovacijų programa užšalo kaip šią žiemą Lietuva. Darbus buvo planuota pradėti 2009-ųjų liepą, o dabar jau svajojama startuoti šių metų rudenį. Pernai buvo planuota atnaujinti 500 daugiabučių, šiemet – 2000, o renovuota lygiai... nė vieno.



Sigitas STASAITIS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų