Lietuvos psichologų sąjunga praneša, kad Lietuvoje beveik nėra prieinamos psichologinės pagalbos. Nors psichikos sutrikimų gydymas vaistais yra net aplenkęs Vakarų Europos valstybių lygį, tačiau psichologinės ir socialinės intervencijos yra išplėtotos labai menkai.
Pasinaudojant Europos Sąjungos struktūrinių fondų parama skirta psichikos sveikatos sistemai, galima būtų sukurti modernias tarnybas, galinčias teikti psichologines konsultacijas ir psichoterapiją psichologinių sunkumų turintiems žmonėms, tačiau šios tarnybos gali ir nebūti pradėtos kurti, sakoma pranešime spaudai.
Valstybinė psichikos sveikatos strategija, kuri buvo priimta LR Seimo šių metų balandžio mėnesį numato, kad turi būti pusiausvyra tarp biologinių, psichologinių ir socialinių pagalbos formų. Nors psichikos sutrikimų gydymas vaistais jau yra pasiekęs, gal net ir aplenkęs, vakarų Europos valstybių lygį, tačiau psichologinės ir socialinės intervencijos dar visai neišplėtotos.
Lietuvos psichologų sąjunga pasisako prieš stacionarių psichiatrijos paslaugų plėtrą. Numatoma kurti taip vadinamus krizių centrus, kas iš pirmo žvilgsnio atrodo labai pažangu, tačiau šie krizių centrai planuojami kurti prie psichiatrijos ligoninių ir tokiu būdu plėtojamos stacionarinės paslaugos, kurių Lietuvoje yra daugiau negu reikėtų.
„Kyla grėsmė, kad didelė ES paramos dalis gali būti skirta psichiatrijos stacionarinių paslaugų suaugusiesiems plėtrai, o šių paslaugų Lietuvoje yra daugiau negu reikia. Tuo tarpu kokybiška psichologinė pagalba yra beveik neprieinama. ES parama suteiktų šansą pradėti kurti naujas, šiuo metu beveik neegzistuojančias psichologines paslaugas“, - įsitikinęs Robertas Povilaitis, Lietuvos psichologų sąjungos prezidentas.
“Lietuvoje, kuri pirmauja pasaulyje pagal savižudybių skaičių iki šiol nėra psichologinių bendruomeninių krizių intervencijos centrų. Žmonės patyrę psichologinius sukrėtimus neturi kur kreiptis ir negauna tinkamos psichologinės pagalbos ”, - teigia dr.Evaldas Kazlauskas, Lietuvos psichologų sąjungos valdybos narys.
Šiuo metu psichologinę pagalbą gali gauti tiktai pasiturintys asmenys, kurie patys gali susimokėti už privačiai psichologų teikiamas paslaugas, o kiti tokios pagalbos negali gauti. Kiekvienam Lietuvos piliečiui prieinama bei laiku suteikta psichologinė pagalba padėtų palaikyti visuomenės psichologinę sveikatą bei prisidėtų prie psichikos sutrikimų prevencijos.