Prokuratūra ir vaikų teisių gynėjai purto Šiaulių vaikų globos namus. Tyrimas pradėtas po to, kai Seimą pasiekė skundas, kuriame nežmonišku elgesiu su likimo nuskriaustais vaikais kaltinami globos namų darbuotojai. Atlikus tyrimą įtarimai, kad prieš vaikus išties galėjo būti naudojamas smurtas, kad globotiniams trūksta maisto, sustiprėjo.
Baigia patikrinimą
Redakciją ne kartą pasiekė skundai apie nederamą Šiaulių vaikų globos namų darbuotojų elgesį, o šių metų pradžioje laiškas nukeliavo ir į Vaikų teisių apsaugos kontrolieriaus tarnybą bei pas Seimo narį Petrą Gražulį, kuris kreipėsi į prokurorus.
Šiaulių miesto apylinkės prokuratūra skundą persiuntė Miesto savivaldybei, kad Vaikų globos namuose būtų pradėtas tarnybinis patikrinimas dėl įstaigos direktoriaus Rimanto Žąsino. Atlikti patikrinimą paprašė ir vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė.
Šiaulių savivaldybės Personalo skyriaus vedėja Edita Čičelienė „Šiaulių naujienoms“ sakė, jog ateinantį pirmadienį turėtų būti baigtos rašyti išvados. Tik dar laukiama informacijos iš Šiaulių savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus.
Vaikai – alkani ir basi?
Šiaulių miesto apylinkės prokurorė Irena Zgierskytė-Strumilaitė atsisakė atskleisti tyrimo detales, nes esą tyrimas susijęs su vaikais. Tačiau Savivaldybės Personalo skyriaus specialistai nematė pagrindo slėpti skunde nurodytas detales.
Paaiškėjo, kad vaiko teisių apsaugos kontrolierė nagrinėja skundą dėl galimai pažeidžiamų vaiko teisių bei galimo vaikų globos namų vadovo bei pavaduotojo „netinkamo pareigų vykdymo ir piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi.
„Anoniminio pareiškėjo (-jų) teigimu, direktorius „...viską veža iš globos namų, su sutuoktine valgo vaikams skirtą maistą, iš virėjos išeina asu didžiuliais krepšiais“, - rašoma E. Žiobienės rašte savivaldybei. Be to teigiama, kad globotiniai neaprūpinami drabužiais, neturi kojinių, pirštinių, trūksta higienos priemonių (tualetinio popieriaus, muilo). Be to, teigiama, kad nepilnamečiams trūksta ir maisto.
Ir vėl - „kėdutė“
„Šiaulių naujienos“ jau aiškinosi skundą, kuriame teigta, kad prieš likimo nuskriaustus vaikus yra smurtaujama. Esą, vienas iš vaikų „auklėjimo“ būdų – „kėdutė“. Tąkart globos namų darbuotojos neslėpė žinančios, kas yra toji „kėdutė“ - tai esąs fizinis pratimas, tačiau detalizuoti, kaip jis atliekamas nepanoro. Ir neigė, kad tai naudojama „auklėjant“ vaikus.
„Vaikų globos įstaigos vadovai (skunde nurodytos trijų darbuotojų pavardės, R. žąsino pavardės tarp jų nėra, - red. past.) smurtauja prieš vaikus (muša, sukinėja rankas, liepia daužyti galvas į sieną, daryti „kėdutę“ ir t. t.“ - rašoma vaiko teisių apsaugos kontrolierės E. Žiobienės rašte, kuriame prašoma ištirti nurodytas aplinkybes.
Vaikų laukia sunkmetis
Šiaulių savivaldybei pavaldžių Vaikų globos namų direktorius R. Žąsinas teigia, jog skunde nurodytos aplinkybės – šmeižtas. Esą vaikai ir pavalgę, ir aprengti, o darbuotojai elgiasi deramai. Tai nustatę ir tyrimą atlikę savivaldybės specialistai.
Tačiau globotinių laukia nelengvas metas. Prieš keletą mėnesių Šiaulių miesto tarybos Finansų ir ekonomikos komitete konstatuota, kad po to, kai įstaiga perėjo į Savivaldybės rankas, skiriama mažiau lėšų. Tai patvirtino ir R. Žąsinas. Jo žodžiais, kol kas lėšų trūkumo dar nepajusta, bet jų ims stigti vasarą. Juoba, kad vaikų teisių gynėjai vis dėlto konstatavo, jog vaikai ir dabar nesijaučia persisotinę.
Vaikai skundėsi dėl smurto
Šiaulių savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjas Donatas Žakaris sako, kad darbuotojai jau baigia rašyti išvadas ir rekomendacijas. Anksčiau panašūs skundai buvo tiriami anketavimo būdu, tačiau šį kartą nuspręsta pasikalbėti su visais vaikais. Su kiekvienu vaiku bendravo po du tarnybos darbuotojus, kad nekiltų kokių nors abejonių. Apklausta daugiau kaip pusšimtis globotinių – bendrauti kategoriškai atsisakė tik trys.
Vaikai nurodė vieno socialinio darbuotojo pavardę – skundėsi netinkamu jo elgesiu. Tad, pasak D. Žakario, globos namų direktorius turės nuspręsti, kaip elgtis su minėtu darbuotoju. Be to, įstaigai priminta, kad fizinės bausmės – netoleruotinos, o direktoriui rekomenduota labiau rūpintis visų darbuotojų pedagogine kvalifikacija. D. Žakario žodžiais, įstaigoje dirba ir psichologas, kurio paslaugas patarta labiau išnaudoti.
Nors nenustatyta, kad vaikai badautų, tačiau vyresnieji skundėsi dėl vienodo maisto ir mažomis porcijomis – įstaigai rekomenduota reaguoti į vaikų prašymus.
Šiaulių miesto apylinkės prokuratūra ir Vaikų teisių kontrolieriaus tarnyba, gavusi išvadas, spręs, ką daryti toliau.
Mykolas DEIKUS