Pernai žiniasklaidoje pasirodžius informacijai, kad nemažai šalies savivaldybių tarybos narių jiems skirtas išmokas galėjo naudoti neteisėtai, prokuratūra pradėjo viešojo intereso gynimo tyrimus dėl tokių išmokų panaudojimo teisėtumo. Šių visoje Lietuvoje vykstančių tyrimų metu siekiama įvertinti, ar šalies savivaldybės tarybos nariams mokamos išmokos, skirtos su jų, kaip tarybos narių, veikla susijusioms išlaidoms apmokėti, yra naudojamos racionaliai, tikslingai ir teisėtai, ar nėra pažeidžiamas viešasis interesas. Nustačius tokius atvejus, jei pačios savivaldybių administracijos neinicijuoja neteisėtai išmokėtų išmokų susigrąžinimo, su ieškiniais dėl nepagrįsto praturtėjimo į teismą kreipiasi teritorinių prokuratūrų VIGS prokurorai.
Šiaulių apygardos prokuratūros VIGS prokurorė su ieškiniu dėl nepagrįsto praturtėjimo kreipėsi į Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmus, prašydama to paties miesto savivaldybės naudai iš tarybos narės Danguolės Martinkienės priteisti daugiau nei 15 302 eurus. 2019–2023 m. kadencijos laikotarpiu šiai politikei iš savivaldybės biudžeto buvo išmokėti 16 068 eurai su tarybos nario veikla susijusioms išlaidoms kompensuoti.
Prokuratūros atlikto tyrimo duomenimis, tarybos narės patirtos išlaidos dėl degalų įsigijimo, transporto priemonės remonto, transporto priemonės valdytojų civilinės atsakomybės privalomojo draudimo, telefono pokalbių ir interneto ryšio paslaugų nepagrįstai pripažintos išlaidomis, patirtomis su tarybos narės veikla. Nustatyta, kad dalį kadencijos D. Martinkienei priklausė dyzelinu varomas automobilis, tačiau politikė pirko dar kitų dviejų rūšių kuro. Degalus ji pylėsi atsiskaitydama 52 skirtingomis banko kortelėmis įvairiuose Lietuvos miestuose ir rajonuose, kartais pirkdama kurą net du kartus per dieną, posėdžių ar nedarbingumo metu. Taip pat nustatyta, kad D. Martinkienė teikė apmokėti skirtingais laikotarpiais vienu metu turėtų nuo keturių iki septynių mobiliojo ryšio abonentų numerių išlaidas.
Primename, kad savivaldybių lėšų panaudojimo tyrimuose viešojo intereso gynimo prokurorai vertina, ar pinigų sumos tarybos nariui yra išmokėtos teisėtai, o nustatę teisės aktų pažeidimus – kreipiasi su ieškiniu į teismą dėl konkrečių sumų grąžinimo į biudžetą civilinio proceso tvarka. Generalinės prokuratūros, Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių apygardų prokuratūrų Viešojo intereso gynimo skyrių prokurorai apylinkių teismams šiuo metu yra pateikę 76 civilinius ieškinius bendrai 899 241 euro sumai.
Taip pat pažymėtina, kad šiuo metu šalies savivaldybėms tarybos nariai bendrai savanoriškai yra grąžinę 879 215 eurų į savivaldybių biudžetus.
Šiuo metu atliekami viešojo intereso gynimo tyrimai dėl lėšų grąžinimo į Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Panevėžio miestų bei Vilniaus, Ukmergės, Alytaus, Jonavos, Varėnos, Druskininkų, Lazdijų, Prienų, Tauragės, Šilutės, Kretingos, Mažeikių, Telšių, Radviliškio, Joniškio, Akmenės, Ignalinos, Pasvalio, Zarasų rajonų ir Pagėgių, Marijampolės, Neringos savivaldybių biudžetus.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!