Lietuviai nuo seno spėdavo, kokia bus žiema, vasara, ruduo ir pavasaris. Kadangi žmonių veikla vis labiau iškraipo natūralią gamtą, spėti, ar tikros žiemos dar sulauksime – darosi sunku. Iš kiškio riebalų žiemos nenuspėsi, nes ilgaausiai yra šeriami medžiotojų, o „sinoptikės“ lietuviškos bitutės apskritai išnyko.
Gyvūnai šalčių nepranašauja
Kelmės rajono Pašiaušės kaimo ūkininkas Augustinas Bagūnas, papjovęs kiaulę, pastebėjo, kad jos blužnis lygi – be sustorėjimų ir paplonėjimų. Pagal lietuvių išmintį reikštų, kad žiema bus vienoda, panaši kaip pirmasis jos mėnuo – gruodis. Tik šaltukas stipriau paspaus. Didelių pūgų, audrų ar kitokių gamtos kvailiojimų neturėtų būti.
Kraštotyrininkė ir kelių knygų autorė Janina Garbenienė iš Vašilėnų sako, kad kiaulės blužnis rodo ir sniego gausą.
Jeigu visa blužnis stora, vadinasi, visą žiemą bus gilios pusnys. Jei stora blužnies pradžia, daug sniego bus pirmąją žiemos pusę. Jei stora pabaiga, pusnių lauk antrąją žiemos pusę.
Švelnią žiemą pranašauja ir triušiai. Triušių fermą turintis kelmiškis Tadas Dzvankus pasakoja, kad šią žiemą triušės veda vaikus kaip vidurvasarį – po dešimt ar net trylika.
Pernai, atėjus vedimo dienai, triušių augintojas lizde rasdavo po keturis–penkis mažylius, kartais sukergta triušė iš viso nevesdavo. Matyt, gyvūnai jautė, kad žiema bus šalta, sunki, vaikai gali neišgyventi. Žiema buvo tikrai žvarbi.
Žiema turėtų būti lengva
95 metų kražiškė tautosakos rinkinio „Kakarykalnio aidai“ ir dar kelių knygų autorė Juzefa Ramanauskaitė iš savo patirties tvirtina, kad ši žiema turėtų būti lengva. Šermukšniai nebuvo aplipę uogomis. Be to, pirmasniegis išsilaikė visą savaitę.
Šiemet vėliau išskrido gandrai. Kiti paukščiai taip pat neskubėjo išskristi. Tai reiškė ilgą rudenį. O jei ilgas ruduo, mažiau laiko lieka žiemai.
„Ir dabar oras – rudeniškas, nors jau baigiasi pirmasis žiemos mėnuo, – sako Juzefa Ramanauskaitė. – Paukščiukai dar nepuola prie namų.“
Nors prognozės, anot tautosakininkės, ne visuomet pasitvirtina. Kražiškė mena žiemą, kai beveik visą sausį buvo šilta, o paskutinėmis dienomis nei iš šio, nei iš to paspaudė trisdešimties laipsnių šaltis. „Anuomet kai kurie žmonės apie orus labai daug pripasakodavo. O ar tikrai daug žinojo, ar tik mokėjo šnekėti, – neaišku“, – pasakoja tautosakos žinovė.
Kraštotyrininkė J. Garbenienė sako taip pat yra užrašiusi senų žmonių spėjimų. Jei paukščiai tupi pačiose medžių viršūnėse, lauk sniego. Snigs, jeigu paukščiai žiūri į rytus arba į vakarus. Jei žiūri į pietus, bus malonus oras, 3–5 laipsniai šalčio.
Žiemos orai kartais rodo ir kokia bus vasara. Jei per Kalėdas daug sniego, bus geras derlius, jei sniegas ištirpsta į purvyną, gali išgulti javai. Jei užšalusios pelkės lyg veidrodis, bus gausu žolės.
Žvėrys ir bitės gali suklaidinti
Anksčiau žmonės apie žiemą spręsdavo ir iš žvėrelių riebalinio sluoksnio. Jeigu pagautas kiškis turėdavo storą riebalų sluoksnį, laukdavo šaltos žiemos. Žvėreliai jaučia ateinant šaltą žiemą ir kaupia atsargas, kad išliktų.
Dabar, pasak Kelmės rajono Medžiotojų ir žvejų draugijos pirmininko Gintauto Barčiausko, iš žvėrių riebalų nuspėti apie žiemą neįmanoma. Prognozės bus iškreiptos.
Kodėl? Todėl, kad žvėrių gyvenimas pagerėjo. Medžiotojai veža į mišką žirnius ir kukurūzus. Šiemet buvo labai daug gilių. Kol nepradėjo snigti, šernai net neateidavo prie šėryklų. Lepinami žvėrys užsiaugina storą riebalinį sluoksnį, todėl galėtų atrodyti, kad žiema bus šalta.
Anksčiau žmonės apie žiemą spėdavo ir iš bičių elgesio. Jausdamos šaltą žiemą bitės smarkiau užpikiuodavo lakas. O jausdamos šiltesnį orą, palikdavo labiau atviras.
Kelmės rajone Deivių kaime gyvenantis bitininkas Juozas Neniškis sako, jog ir bitės dabar gali suklaidinti. Spręsti apie žiemą galėtum tik iš lietuviškų bitučių elgesio. Tačiau grynaveislių lietuviškų bičių Lietuvoje jau pora dešimtmečių nėra.
Lietuviškosios būdavo darbščios, bet labai piktos, todėl bitininkai parsivežė taikesnių kaukazietiškų ir itališkų bičių. Jas sukryžmino su vietiniais tranais. Iš šiltųjų kraštų atsivežtos bitės labai pikiuojasi lakas. Tačiau tai nereiškia, kad žiema bus tikrai šalta. Tą patį tvirtina ir kiti bitininkai.
Regina MUSNECKIENĖ