Prognozė rinkimams: viena partija grįš su trenksmu

Iki šiųmečių savivaldos rinkimų galėjo atrodyti, kad Darbo partija po visų ją lydėjusių skandalų nukeliavo į politikos paraštes ir niekada iš jų nebegrįš. Tačiau rinkimuose pelnyti 5 proc. rinkėjų balsų signalizuoja, kad, jei ir toliau stengsis, „darbiečiai“ gali grįžti į Seimo koridorius. Tokį scenarijų 2020 metų Seimo rinkimams paišo ir politologai, nors pats Viktoras Uspaskichas planų atskleisti neskuba.

Kas antras kartas nemeluoja

Sėkmę Seimo rinkimuose Darbo partija pirmą kartą išbandė 2004-aisiais. Tąkart neseniai įsikūrusi politinė jėga triumfavo, surinkusi 28,44 proc. rinkėjų balsų ir iškovojusi 39 vietas Seime. 2008-ųjų Seimo rinkimuose pakartoti pirminės sėkmės nebepavyko – už „darbiečius“ balsavo 8,48 proc. rinkėjų, partija iškovojo 8 mandatus Seime.

Vis dėlto 2012-ųjų rinkimuose „darbiečiai“ šventė pergalę kaip ir pirmąjį kartą ir tapo populiariausia politine jėga. Partija surinko 19,84 proc. rinkėjų balsų ir iškovojo 29 mandatus Seime.

2015 m. pabaigoje partijos įkūrėjas Viktoras Uspaskichas paliko Darbo partiją. Po metų vykusiuose Seimo rinkimuose „darbiečiai“ patyrė fiasko ir net neperžengė 5 proc. balsų barjero, kuris būtinas norint patekti į Seimą. Antrajame rinkimų ture tik dviem partijos nariams, Valentinui Bukauskui ir Petrui Čimbarui, pavyko laimėti vietas Seime.

Pirmininkauti „darbiečiams“ V. Uspaskichas grįžo 2017 m. vasarą. Pirmasis prisikėlusios partijos išbandymas rinkimuose vyko būtent per šiųmečius savivaldos rinkimus. Šiemet daugiau nei tūkstantis „darbiečių“ kovojo 47 savivaldybėse, kad būtų išrinkti į savivaldybių tarybas ir merų postus. Pirmajame rinkimų ture partija surinko 5,09 proc. rinkėjų balsų, iškovojo 61 mandatą savivaldybių tarybose bei mero postą Ukmergės rajone.

Prognozuoja laimingą grįžimą

Nepaisant itin nesėkmingo pasirodymo pastaruosiuose Seimo rinkimuose, Mykolo Romerio universiteto (MRU) docentas Vytautas Dumbliauskas prognozuoja, kad 2020-aisiais išvysime „darbiečius“ grįžtant į parlamentą.

REKLAMA

„Manau, kad 2020 m. vis tiek laimės kairiosios jėgos. Priklauso, kaip seksis Uspaskichui, Darbo partijai atsigauti. Manau, kad per dvejus metus valstiečių reitingai turėtų dar labiau nukristi, dabar jie dar kažkaip laikosi. Bet valstiečių balsus gali atimti arba Uspaskichas, arba Paluckas. Apie Kirkilą net nekalbu. Ten, man atrodo, beviltiškas kūdikis, kuris gimė miręs jau. Kirkilas su Bernatoniu jau tokie dinozaurai jaunesnių rinkėjų akyse. Jie dar kažką bando, bet liūdna žiūrėti“, – tv3.lt kalbėjo V. Dumbliauskas.

MRU docentas mano, kad 2016-aisiais rinkėjai už Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungą (LVŽS) balsavo kaip už viltį, tačiau „jau dabar [LVŽS] ją daužo“. Būtent todėl, politologo akimis, rinkėjų akį gali patraukti kitos politinės jėgos.

„Manau, kad, jeigu Viktoras užsiims Darbo partija, jie tikrai peržengs 5 proc. barjerą, tikrai pateks. Dar spėčiau, kad gali būti vėl nauji gelbėtojai, juk turime gražią tradiciją. Šitas kelias šviečiasi Puteikio centristams, gal jie peržengs 5 proc. barjerą. Žemaitaitis gali ir neperžengti 5 proc. barjero, nes jie visada ties riba buvo, o dabar Paksas išėjo“, – kalbėjo V. Dumbliauskas.

Perviliotų valstiečių balsus

Tuo, kad „darbiečiams“ pavyks grįžti į Seimo Olimpą neabejoja ir Vytauto Didžiojo universiteto docentas Bernaras Ivanovas. Tačiau, politologo teigimu, faktas, kad nepavyks du kartus įbristi į tą pačią upę.

„Uspaskicho charizmos, manau, dar šiek tiek pakaks kuriam laikui. Jis gali dar partiją kiek kilstelėti, timptelėti. Mes matėme, kad be jo ten visai blogai. Todėl jis, kaip resursas, yra dar likvidus. Gali būti ne tokie rezultatai, kaip 2008 m., bet tokie, kad jie padidintų truputėlį savo atstovavimą“, – tv3.lt kalbėjo B. Ivanovas.

Esmine Darbo partijos korta grįžti į parlamentą B. Ivanovas laiko V. Uspaskicho asmenybę, juoba, kad pastarieji savivaldos rinkimai parodė, jog rinkėjai vis dažniau balsuoja ne už partijas, o už asmenybes.

REKLAMA

„Pas mus lygiuojamasi, visų pirma, į lyderius, asmenybes. Nesvarbu, kokias – geras ar blogas, bet, jeigu jos kabina akį, tada rinkėjas pasiruošęs jas į Seimą ar Europos Parlamentą palydėti. <...> V. Uspaskicho kalbėjimo manieros, jo viešosiose komunikacijos savybės – tai yra žmogus, išmokęs teorijos, o ne tik praktikos. Tai žmogus, akivaizdžiai dirbęs su viešųjų ryšių specialistais, ir tai duoda rezultatą, žinoma“, – pastebėjo politologas.

Grįžimo į Seimą „darbiečiai“ gali tikėtis veikiausiai LVŽS palaikymo balsais, mano B. Ivanovas.

„[LVŽS] surinko labai daug protesto balsų, daug marginalių balsų, daug tų, kurie balsavo savo laiku už Drąsos kelią. Tas resursas niekur nedingęs, nes tai žmonės, kurie nuolat balsuoja už tuos, kuriuos laiko gelbėtojais. Žinoma, pasirenkant tarp gelbėtojų Uspaskichas atrodo labiau charizmatinė asmenybė negu valstiečių kandidatas“, – kalbėjo B. Ivanovas.

Apie sugrįžimą nedaugžodžiauja

Pats V. Uspaskichas pripažįsta, kad šiemet partija tarsi startavo iš naujo, nes partijai sulaukus įtarimų ir kaltinimų net keliose bylose ir partiją palikus įkūrėjui, „darbiečių“ gretos ėmė nykti.

„Man grįžus prie partijos vairo, beveik buvo mažiau negu pusė skyrių gyvų. Iš tarybos narių irgi taip pat. Reikėjo daug ką sukurti iš naujo. Labai daug, beveik 10 rajonų, kur pralošėme šimtosiomis dalimis, nepatekome į tarybą. Bet tai nieko nereiškia, jeigu žmonės balsavo“, – žurnalistams po savivaldos rinkimų kalbėjo V. Uspaskichas.

Tačiau apie 2020 m. Seimo rinkimus V. Uspaskichas kalba nenoriai ir sako, kad galutinį sprendimą priims kartu su partija.


Rašyti komentarą...
O
Ovidjus
2019-04-08 12:37:17
Pranešti apie netinkamą komentarą
Blet tai zmones debilai su trumpa atmintim :D jau nenustebins turbut niekas. Tai jus tikrai toki kvaili ar pamirsot visus kysininkavimus ir bylas jo?
Atsakyti
-1

SKAITYTI KOMENTARUS (1)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų