Teisingumo ministerija faktą, kad Baltarusijos valdžia teisinės pagalbos sutarties pagrindu pateiktą informaciją naudoja politiniams tikslams bei pilietinės visuomenės persekiojimui, vertina kaip visiškai nepateisinamą ir netoleruotiną.
Lietuva Baltarusijai duomenis apie nevyriausybinės organizacijos „Viasna“ vadovą Alesį Beliackį suteikė vadovaujantis dvišale tarptautine sutartimi, kuri galioja nuo 1992 m. Pagal ją, abiejų šalių teisėsaugos institucijoms reikalinga informacija yra perduodama per Teisingumo ministerijas.
„Kasmet iš Baltarusijos gauname per 500 teisinės pagalbos prašymų ir kaskart vertiname ar suteikiama informacija atitinka sutarties sąlygas. Šiuo atveju nebuvo jokių indikacijų, kad pateikta informacija bus panaudota politiniams tikslams. Nepateisiname ir netoleruojame tokio teisinių įrankių naudojimo politiniams siekiams, todėl laikinai sustabdėme teisinės pagalbos teikimą Baltarusijai ir kartu su kitomis institucijomis aiškinsimės, kokių priemonių imtis, kad ateityje tam būtų užkirstas kelias“, – sako teisingumo viceministras Tomas Vaitkevičius.
Lietuva kartu su savo partneriais ES imsis tolesnių veiksmų dėl politinių kalinių išlaisvinimo Baltarusijoje.
(Papildyta 15:02) Parlamentaras Petras Auštrevičius raštu kreipėsi į mūsų šalies Užsienio reikalų, Teisingumo ir Vidaus reikalų ministerijas, prašydamas pakomentuoti viešojoje erdvėje pasirodžiusią žinią, kad Lietuvos valdžios institucijos galimai nutekino informaciją apie Baltarusijos nevyriausybinių organizacijų bankų sąskaitas.
Liberalų sąjūdžio frakcijos narys, Seimo Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Petras Auštrevičius mano, kad paskleista informacija yra labai rimtas signalas, todėl šiuo atveju būtinas visiškas aiškumas.
„Jei pasitvirtintų įtarimai apie galimai nutekintus duomenis ir mūsų šalies valdžios institucijų veiksmus šioje istorijoje, tektų konstatuoti, kad Lietuva viena ranka bando padėti Baltarusijos nevyriausybinėms organizacijoms, kovojančioms už demokratiją ir žmogaus teises, o kita ranka jas skaudžiai baudžia. Tokio politikos dviveidiškumo nebūtų įmanoma niekaip pateisinti“, – teigė P. Auštrevičius.
(Papildyta 14:07) Politologas Vladimiras Laučius siūlo neskubėti su vertinimais ir palaukti, kaip oficiali valdžia aiškins savo pačios veiksmus, perduodant A. Lukašenkos režimui informaciją apie sulaikytojo ir jo vadovaujamos organizacijos sąskaitas bankuose, kuri ir tapo sulaikymo dingstimi.
Pasak V. Laučiaus, gretinti šį incidentą su atveju, kai, vadovaudamasi vien formalumais, Austrijos valdžia paleido Sausio 13 byloje įtariamą Rusijos pilietį Michailą Golovatovą – per anksti. „Austrai nesilaikė Konvencijos dėl ekstradicijos ir pasidavė rusų spaudimui. Jei paaiškėtų, kad ir mes nusispjovėme į kokią nors svarbią mus saistančią sutartį ir veikėme Minsko spaudžiami, tuomet analogija būtų tinkama“, – sakė jis portalui „Balsas.lt“.
Kartu V. Laučius pastebėjo, kad konstatuoti, jog formalumus ir Lietuva vertina labiau nei deklaruojamas vertybes, bus galima tik sulaukus visų oficialių reakcijų. „Žiūrėsim, kaip mūsiškiai reaguos šiuo klausimu. Jei pripažins, kad įvyko klaida, tai nors tiek gerai. Jei sakys, kad viskas gerai, kaip sako austrai, tuomet tikrai – formalumas svarbesnis už vertybes“, – svarstė politologas.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Lietuvos užsienio reikalų ministerija reiškia griežtą protestą dėl Baltarusijos nevyriausybinės organizacijos „Viasna“ vadovo Alesio Beliackio sulaikymo ir veiksmų, nukreiptų prieš jo vadovaujamą žmogaus teisių gynimo organizaciją.
Lietuva kartu su savo partneriais ES imsis tolesnių veiksmų dėl politinių kalinių išlaisvinimo Baltarusijoje.
Griežtą protestą prieš A. Beliackio sulaikymą pareiškė ir Rytų Europos studijų centras. Jis paragino visą tarptautinę bendruomenę bei Lietuvos užsienio reikalų žinybas nedelsiant solidariai išreikšti protestą dėl Baltarusijos valdžios veiksmų ir pareikalauti išlaisvinti A. Beliackį bei kitus politinius kalinius Baltarusijoje.
Kaip jau skelbta anksčiau, Europos Parlamento vadovas Jerzy Buzekas taip pat paragino oficialųjį Minską paleisti A. Beliackį ir kitus „neteisėtai sulaikytus politinius kalinius“.
„Tokie represiniai veiksmai tik dar labiau sutelks žmones kovoje dėl galutinio tikslo – laisvės ir valios. Galiausiai permainos prasidės ir Baltarusijoje, kaip kad jos atėjo į Šiaurės Afrikos pakrantes“, – įsitikinęs J.Buzekas.
Jis taip pat pabrėžė, kad „Europos Parlamentas visada palaiko Baltarusijos tautą“.
Baltarusijos valstybinės kontrolės komiteto spaudos tarnyba atsisakė komentuoti informaciją apie garsaus Baltarusijos žmogaus teisių gynėjo A. Beliackio sulaikymą.
Baltarusijoje neįregistruoto žmogaus teisių gynimo centro „Viasna“ vadovas A. Beliackis buvo sulaikytas rugpjūčio 4 dieną.
Kaip skelbia žmogaus teisių gynėjai, jis įtariamas baudžiamojoje byloje vengimu mokėti mokesčius ir rinkliavomis stambiu mastu. Pagal šį straipsnį jam gresia maksimali bausmė iki septynerių metų kalėjimo su turto konfiskavimu.
„Vesna“ narys Vladimiras Lobkovičius mano, kad ši organizacija ir jos vadovas puolami todėl, kad buvo renkamos lėšos užmokėti baudoms, kurias valdžia skyrė „tyliųjų“ protestų dalyviams.
Žmogaus teisių organizacija „Viasna“ nuo 1996-ųjų metų nuolat teikia teisinę bei finansinę pagalbą nuo režimo nukentėjusiems Baltarusijos piliečiams.
Pasak vieno opozicijos lyderių, suimto per 2010 m. gruodžio 19 nakties įvykius ir neseniai paleisto iš KGB kalėjimo Anatolijaus Lebedko, žmogaus teisių gynėjai yra tarsi sanitarai padedantys represijų aukoms Baltarusijoje“.
Kaip teigia A. Lebedko, ir „Viasna“, ir jos pirmininkas A. Beliackis yra tarsi ašaka oficialaus Minsko gerklėje, todėl šis sulaikymas yra politinis demaršas, siunčiantis aiškų signalą ir įspėjimą visiems žmogaus teisių gynėjams“.
Nuo 2010 m. gruodžio 19 d. Baltarusijoje yra daugiau nei 40 politinių kalinių, o pilietiškai aktyvūs asmenys bei žmogaus teisių organizacijos yra nuolat bauginami ir persekiojami.
Taip pat skaitykite:
Baltarusijos opozicijos atstovas: D. Grybauskaitė atvirai palaiko A. Lukašenkos politiką