Prezidentė Dalia Grybauskaitė trečiadienį pareiškė, kad dėl šilumos ūkio pertvarkos jos komanda iš lobistinių grupių patirianti spaudimą.
„Iš tiesų procesas atrodo kiek įtartinai. Iš šono žiūrint atrodo, kad buvo sąmoningai vilkinama pavasarį ir atidedama į rudenį. Tas spaudimas, kurį patiriame, ir mano taip pat komanda patiria, iš kai kurių lobistinių grupių, kad šis įstatymas nebūtų priimtas, galiu patvirtinti viešai. Yra interesas, kad šilumos ūkio pataisos nejudėtų, kad monopolistai, kurie ir gamino šilumą, ir tiekė, ir administravo, išliktų nepaliesti“, – žurnalistams po susitikimo su Seimo valdyba parlamente kalbėjo šalies vadovė.
Pasiteiravus, gal galima imtis kokių nors teisinių priemonių spaudimui spręsti, Prezidentė sakė, kad „vien tiktai pojūčių imtis teisinių priemonių neužtenka, dar reikalingi įrodymai“.
„O įrodymus, matyt, pateiks Seimo komitetas ir Seimas, ar jisai iš tiesų sąmoningai užblokuos ir nepriims. Tuomet labai aiškiai galėsime Lietuvos žmonėms pasakyti, kad būtent dar ne visas Seimas, bet kai kurie Seimo nariai yra praktiškai atsakingi už tai, kad buvo atsisakyta šanso sumažinti šilumos kainas Lietuvos piliečiams“, – dėstė D. Grybauskaitė.
Seimo Pirmininkė Irena Degutienė pritarė Prezidentės pozicijai dėl stringančių Šilumos ūkio įstatymo pataisų. Šiai pataisai, pasak I. Degutienės, yra registruota daug kitų pataisų, iš esmės ją paneigiančių.
„Faktas, kad yra suinteresuotų grupių, kurios nori, kad ši pataisa Seime nebūtų priimta. Ko gero, ir Ekonomikos komitete yra Seimo narių, kurie galbūt dirba su kažkuo ar vykdo kažkieno prašymus, kad būtų blokuojamas šis procesas. Bet, nepaisant to, vis tiek mes reikalausime, kad kuo greičiau komitetas apsvarstytų ir procedūra jau persikeltų į plenarinių posėdžių salę“, – kalbėjo I. Degutienė ir teigė įžvelgianti, kad destrukcija užsiima keli parlamentarai.
Prezidentė D. Grybauskaitė Seimui yra pateikusi Šilumos ūkio įstatymo pataisas, kurios neleistų bendrovėms, valdančioms ir prižiūrinčioms miesto šilumos ūkį, kartu būti ir daugiabučių namų administratorėmis.
Taip pat siūloma, atsižvelgiant į konkrečios savivaldybės šilumos ūkio specifiką, jeigu jos teritorijoje yra vienintelis atestuotas pastato šilumos sistemos prižiūrėtojas, šių subjektų veiklai nustatyti pereinamąjį laikotarpį, bet ne ilgiau kaip metus.
Šie įstatymų projektai turėtų pagerinti šilumos vartotojų teisių ir teisėtų interesų apsaugą, padidinti pastato šildymo ir karšto vandens sistemos prižiūrėtojo (eksploatuotojo) paslaugų teikimo skaidrumą ir skatinti sąžiningą konkurenciją šilumos ūkyje.