Lietuvos pieno kooperatyvai pradėjo gabenti pieną į Lenkiją ir gundo prisijungti latvius. Tačiau perdirbėjai abejoja, ar tai ilgam, nes vasarą pieno pakankamai galės pasiūlyti ir lenkų ūkininkai.
"Jau ketvirtas mėnuo parduodame pieną į Lenkiją. Dar du kooperatyvai yra sudarę sutartis su viena Latvijos įmone. Iš Lietuvos kasdien išvežame apie 200 tonų pieno", - skaičiuoja žemės ūkio kooperatyvų bendrovės "Pieno gėlė" valdybos pirmininkas Andrejus Stančikas.
Anot jo, latviams taip pat siūloma tiekti pieną lenkams, tačiau solidžiomis supirkimo kainomis besidžiaugiantys kaimynai priimti sprendimų neskuba, rašo "Verslo žinios".
Kad sumažintų transportavimo sąnaudas, kooperatyvai planuoja statyti pieno tirštinimo liniją ir perdirbėjams parduoti ne žaliavą, o pusfabrikatį. Vėliau yra planų pieno produktus gaminti užsienyje, o realizuoti juos Lietuvoje.
Perdirbėjai įsitikinę, kad lenkai aukštas supirkimo kainas mokės tik laikinai - iki vasaros, kol pieno stygių pakeis perprodukcija.
"Ar pieną perdirbsime Lietuvoje, ar Lenkijoje, perdirbėjams vis tiek teks konkuruoti tose pačiose eksporto rinkose. Todėl brangiai mokėti už pieną gali tik gaminantys unikalius produktus", - mano Vilkyškių pieninės generalinis direktorius Gintaras Bertašius.
Jo nuomone, gal kurį laiką lenkai ir mokės už pieną daugiau, nes žiemos sezonu susidaro pieno trūkumas. Tačiau vasarą atsiras perteklius ir kaina turės mažėti.
Kol kas latvius sunku įtikinti ir dalyvauti sūrinės statybos projekte - Lietuvos kooperatyvai planavo Lietuvoje ir Latvijoje statyti modernias sūrines, kurių produkcija būtų realizuojama užsienyje.