Pagrindine mūsiškių emigrantų pramoga tapęs alkoholis visiškai užtemdo jiems protą ir skatina elgtis taip, kad vietiniai gyventojai į Lietuvos piliečius žiūri kaip į degradavusius padugnes, o teisėsaugininkai trokšta kuo greičiau išsiųsti iš savo šalies.
Į kavinę – su arbaletu
Alytiškio Dano Baranausko (24 m.) siautėjimas Rygoje nemažai kainavo ne tik mergaitei, kuri keletą savaičių praleido ligoninėje su peršauta koja, bet ir Latvijos bei Lietuvos pareigūnams, kurie rūpinosi Europos arešto orderio išdavimu ir besislapsčiusio lietuvio paieškomis.
Tas kivirčas tarp dviejų latvių ir lietuvio rugpjūčio 8-osios vakarą kilo vienoje Rygos kavinėje. Atrodė, jog apsižodžiavę ir pasistumdę vyrai nesutarimus išsprendė, bet D. Baranauskas nusprendė kitaip. Išėjęs iš kavinės, po keleto minučių jis grįžo apsiginklavęs arbaletu, kad „pamokytų“ tuos latvius. Bandydamas ginklą nukreipti į netoliese stovinčius vyrus, jis netyčia pasisuko ir netikėtai paleido strėlę į pro šalį einančią dešimtmetę mergaitę. Strėlė sužalojo jai dešinę pėdą ir tik per atsitiktinumą nekliudė 7 metų mergaitės, kuri buvo šalia. Tad nieko nelaukdamas D. Baranauskas arbaletą sulaužė, išmetė ir paspruko.
Vokietijoje jau teistas D. Baranauskas buvo sulaikytas savo namuose Lietuvoje ir netrukus turi būti išduotas Latvijai. Čia jam už pasikėsinimą pavojingu būdu nužudyti vieną suaugusįjį ir dvi mažametes gresia laisvės atėmimas nuo 20 metų iki gyvos galvos. Pats D. Baranauskas pripažįsta savo kaltę tik dėl netyčinio mergaitės sužalojimo, o kaltinimus pasikėsinimu nužudyti atmeta. D. Baranauskas pasakojo, jog vienas iš latvių trenkęs jam į veidą, todėl jis parėjęs į savo nuomojamą butą, pasiėmęs arbaletą ir sugrįžęs, bet jį sumušusio vyro įvykio vietoje neberadęs, o į mergaitę iššovęs netyčia. Įtariama, kad per tą incidentą jis galėjo būti neblaivus.
Smeigė į kaklą
Prieš mėnesį nuosprendį išgirdo ir ir jau kuris laikas Didžiojoje Britanijoje gyvenantis Lietuvos pilietis čigonas Ailandas Jeremčiukas (31 m.). Už tai, kad vienoje Ilfordo aludėje per kivirčą lietuviui Mantui Kesminui (26 m.) smeigė į kaklą 15 centimetrų ilgio virtuviniu peiliu, A. Jeremčiukas nuteistas kalėti 9 metus.
Didžiosios Britanijos teisėsaugai A. Jeremčiukas jau buvo gerai žinomas. Nuolat girtaujantis, nuolatinės gyvenamosios vietos neturintis vyras buvo teistas už tai, kad automobiliu tyčia įvažiavo į būrį jaunuolių, kurie šnekėjosi su jo mergina. Už šį nusikaltimą A. Jeremčiukas už grotų praleido 3 metus, bet nieko nepasimokė.
Kovo 30-osios vakarą kartu su tėvu kone visą parą girtavęs A. Jeremčiukas atėjo į aludę „Black Horse“. Joje sutiko keletą nepažįstamų lietuvių ir netrukus su jais rado bendrą kalbą – kartu gėrė alų, žaidė biliardą. Visiškai girtą A. Jeremčiuką pykčio priepuolis ištiko tada, kai M. Kesminas netyčia išpylė ant jo savo alų. Išsitraukęs peilį, A. Jeremčiukas smeigė jį žmogui į kaklą. Sužeistas ir daugiau kaip litro kraujo netekęs M. Kesminas išgyveno tik profesionalių policijos pareigūnų dėka. Iškart po incidento A. Jeremčiukas bandė slėptis, bet buvo greitai sučiuptas.
Išklausęs nuosprendžio ir išvedamas iš salės, ašarodamas A. Jeremčiukas lietuviškai dar spėjo atsisveikinti su jo palaikyti atvykusiais artimaisiais. „Keletą pastarųjų metų jūs turėjote labai didelių problemų su besaikiu girtavimu ir tai sugriovė jūsų gyvenimą“, – skelbdamas nuosprendį Lietuvos piliečiui sakė teisėjas Vilijamas Kenedis.
Su atsuktuvu ir buteliu
Visiškai girtas emigrantas iš Lietuvos Egidijus Baikovas (33 m.), Didžiojoje Britanijoje įsilaužęs į svetimą namą, nutarė jame pasibūti ilgiau, bet šiuos jo planus sumaišė pasirodęs būsto šeimininkas su draugu. Pamatę tuščiuose namuose, kuriuos netrukus ketino išnuomoti, degančią šviesą, Mohamedas Rafikas bei Mohamedas Čaudris nutarė patikrinti, kas ten vyksta. Vos M. Rafikas įžengė pro duris, atsuktuvu ginkluotas E. Baikovas puolė jį mušti per galvą ir veidą, trankyti tuščiu degtinės buteliu. Kai ant grindų pargriautam M. Rafikui į pagalbą suskubo M. Čaudris, šiam taip pat kliuvo keletas įtūžusio E. Baikovo smūgių.
Policijai E. Baikovą sulaikius, paaiškėjo, kad jo gyvenimo aprašymas neįmantrus – trečdalį savo gyvenimo jis praleido už grotų, o likusį laiką laisvėje nuolat girtaudavo. Pirmą kartą E. Baikovas nusikalto būdamas devynmetis, o į kalėjimą dešimčiai metų buvo uždarydamas sulaukęs 17 metų. Nors turi priklausomybę nuo alkoholio, E. Baikovas sugebėjo Anglijoje pusantrų metų pradirbti fabrike, tiesa, visą savo savaitinį uždarbį – apie 190 svarų sterlingų (maždaug 750 litų) – išleisdavo svaigalams, o nevalgęs išbūdavo po keletą dienų.
Už užpuolimą ir plėšimą E. Baikovas buvo nuteistas 3 metams laisvės atėmimo, o vos išėjęs iš kalėjimo, vėl nusikalto. Už dviejų vyrų užpuolimą ir sumušimą teismas skyrė E. Baikovui 18 mėnesių kalėti ir nusprendė kuo skubiau deportuoti į gimtąją Lietuvą. Beje, čia E. Baikovo jau laukia mūsų policija, kuri jo ieškojo dėl keleto, kaip manoma, jo įvykdytų nusikalstamų veikų.
Giedrė POTELIŪNATĖ