Politologas Mažvydas Jastramskis lrt televizijai teigė, kad rinkėjų aktyvumo tendencijos šiemet, palyginti su ankstesniais rinkimais, yra panašios.
M. Jastramskis sako, kad, paaiškėjus pirmiesiems rezultatams, išryškėjo ir pagrindinis partijų paveikslas.
„Kaip aš ir galvojau, sepytinios partijos turėtų pasiekti apie 5 proc. barjerą arba jį peržengti, o visos kitos nelabai dalyvaus dėl mandatų.
Šitas dalykas, man atrodo, yra akivaizdus, nes po Laisvės partijos ten eina Taikos koalicija su 2 proc. Tie žmonės jau dabar turėtų suprasti, kad nebedalyvaus mandatų dalybose. <...> Mes kalbame apie septynias partijos, kurios gali eiti į Seimą“, – kalbėjo politologas.
M. Jastramskis taip pat įvardijo, kad partijos, toliau kovosiančios dėl mandatų skaičiaus, yra: Laisvės partija, liberalai, konservatoriai, socdemai, „Nemuno aušros“ partija, Sauliaus Skvernelio Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ ir valstiečiai.
Politologas taip pat užsimena, kad daryti skubotų išvadų dėl galutinių rezultatų nereikėtų, mat laimėtojai vis dar nėra aiškūs.
Kol kas pirmauja socialdemokratai, antri – „Nemuno aušra“
Sekmadienio vakarą Lietuvoje skaičiuojant pirmojo Seimo rinkimų turo balsus, pirminiais duomenimis iš 81 rinkimų apylinkės, daugiamandatėje apygardoje lyderiauja socialdemokratai su 25,93 proc. rinkėjų palaikymo. Antroje vietoje – partija „Nemuno aušra“ su 17,21 proc. balsų, skelbia Vyriausioji rinkimų komisija (VRK).
Dabartiniai valdantieji Tėvynės Sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) – treti, jie kol kas turi 14,75 proc. balsų.
Ketvirtoje vietoje – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS) su 9,26 proc.
Penktoje vietoje – Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ su 8,45 proc. balsų, šeštoje – Liberalų sąjūdis su 5,26 proc. Septinti – Laisvės partija su 4,40 proc., po jų rikiuojasi Taikos koalicija (Darbo partija, Lietuvos krikščioniškosios demokratijos partija, Žemaičių partija) su 2,31 proc., nedaug nutolę ir Lietuvos liaudies partija – 2,03 proc.
Lietuvos regionų partija kol kas turi 1,95 proc. Nacionalinis susivienijimas ir Lietuvos žaliųjų partija po 1,80 proc., Tautos ir teisingumo sąjunga (centristai, tautininkai) – 1,59 proc., partija „Laisvė ir teisingumas“ 0,73 proc.
Pirminiais duomenimis paskutinieji – Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS).
Sekmadienį įvyko pirmasis Seimo rinkimų turas. Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenimis, išreikšti savo pilietinę valią prie balsadėžių atėjo 52,06 proc. Lietuvos rinkėjų. Išankstiniame balsavime dalyvavo 11,75 proc. piliečių, o rinkimų dieną balsavo 40,31 proc.
Prieš ketverius metus, 2020 m., rinkėjų aktyvumas siekė 47,16 proc.
Dėl 141 Seimo nario mandato rungiasi 14 partijų ir viena koalicija. 71 Seimo narys renkamas vienmandatėse apygardose. Jeigu nė vienas kandidatas nesurinks penktadalio visų vienmandatės apygardos rinkėjų balsų, spalio 27 d. bus rengiamas antrasis Seimo rinkimų turas.
Dar 70 atstovų parlamente piliečiai išrenka pagal partijų sąrašus daugiamandatėje apygardoje. Politinės jėgos gaus mandatus, jeigu surenka ne mažiau kaip 5 proc. balsų. Tiesa, koalicijoms ši kartelė siekia 7 proc. – mažiausiai tiek balsų, kad gautų vietų Seime, turės surinkti Taikos koalicija bei jungtinį sąrašą sudarę valstiečiai.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!