• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Liepos 15 d. po gausios liūties buvo apsemta Kalnėnų gyvenvietė Vilniuje. Sinoptikams ir toliau prognozuojant lietų, gyventojai įspėjami pasirūpinti savo ir savo turto saugumu.

Liepos 15 d. po gausios liūties buvo apsemta Kalnėnų gyvenvietė Vilniuje. Sinoptikams ir toliau prognozuojant lietų, gyventojai įspėjami pasirūpinti savo ir savo turto saugumu.

REKLAMA

Kalnėnų bendruomenė feisbuke pasidalijo liūdnais vaizdais – liepos 15 d. intensyvi liūtis apsėmė gyvenvietės gatvę ir neseniai statytų namų kiemus.

Toks reiškinys – staigus paviršinio vandens lygio pakilimas – vadinamas poplūdžiu. Jį lemia nors ir trumpi, bet intensyvūs lietūs.

Meteorologai primena, kad dirvožemiai dalyje Lietuvos jau persotinti drėgme. Vadinasi, po kiekvienos naujos liūties vanduo nebesusigeria, o teka paviršiumi. Todėl trumpa, bet intensyvi liūtis gali apsemti gatves, kiemus, rūsius ar kitas žemuose taškuose esančias teritorijas.

REKLAMA
REKLAMA

„Deja, lietaus nuotekų infrastruktūra ne visur yra pakankamai efektyvi – o net ir tinkamai įrengtos sistemos dažnai nepajėgia susidoroti su labai intensyviu kritulių kiekiu, kai per trumpą laiką iškrenta ypač daug kritulių“, – rašoma puslapyje „Meteo.lt“.

REKLAMA

Artimiausiomis dienomis sinoptikai prognozuoja lietų, kai kur smarkų ir su perkūnija. Todėl vietomis ir vėl gali susidaryti poplūdžiai.

„Tiksliai pasakyti, kuris miestas ar rajonas gali labiausiai nukentėti – labai sudėtinga, nes krituliai pasiskirto labai netolygiai. Todėl būtų teisinga sakyti, kad pasirengti liūtims ir galimiems poplūdžiams turėtų visi – tiek miestų savivaldybės, tiek gyventojai. Laiku imkitės priemonių – likite saugūs“, – perspėjami gyventojai.

REKLAMA
REKLAMA

Pasiruošimas poplūdžiams

Poplūdžiai, kaip ir potvyniai, gali kelti grėsmę gyventojų sveikatai, gyvybei, turtui. Stiprus poplūdis gali užtvindyti šalia upės esančias teritorijas ir objektus, sutrikdyti elektros tiekimą, apsemti kelius.

Prasidėjus poplūdžiui:

  • išlikite ramūs, nepanikuokite;
  • jeigu vanduo pradeda semti namus, saugiausia būti viršutiniuose aukštuose, palėpėse;
  • nesant būtinybei, nelipkite į vandenį – vandenyje po kojomis gali pasitaikyti kliūčių, aštrių daiktų, galite susižaloti;
  • nepalikite mažų vaikų ir senyvo amžiaus asmenų be priežiūros;
  • jeigu poplūdžio metu nusprendėte išvykti, prieš palikdami namus įsitikinkite ar išjungėte dujas, elektrą, užsukote vandenį, užrakinote duris ir uždarėte langus;
  • išvykdami įsitikinkite ar nepalikote naminių gyvūnų;
  • patikrinkite ar keliai, kuriais ruošiatės važiuoti, nėra apsemti (informaciją apie apsemtus kelius visada galite rasti tinklalapyje eismoinfo.lt).
  • jeigu pastebėjote elektros gedimus, kuo greičiau informuokite ESO nemokamu telefonu 1852. Griežtai draudžiama liesti nutrūkusius laidus, patiems atlikti elektros įrenginių remonto darbus arba jungti užlietus elektros prietaisus;
  • nevalgykite vandenyje įmirkusių produktų;
  • praneškite seniūnijai ir, jei esate apsidraudę, draudimo kompanijai apie poplūdžio metu patirtus nuostolius;
  • kilus įtarimui dėl geriamojo vandens kokybės, kreipkitės į Visuomenės sveikatos centrą arba į artimiausią Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos laboratoriją.

Jei gyvenate zonoje, kurioje poplūdžiai nėra reti, 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
  • turėkite neperšlampamą aprangą (žvejų batus, guminę avalynę, lietpalčius ir kt.);
  • įsigykite patikimą plaukiojimo priemonę (plaustą, valtį);
  • pasirūpinkite ilgai negendančiais maisto produktais mažiausiai 10-čiai parų;
  • turėkite reikiamų medikamentų, geriamo vandens, degtukų, žvakių, žibintų, mobiliojo ryšio priemonių, atsarginių elementų;
  • užsandarinkite šulinius, kad į juos nepatektų užterštas paviršinis vanduo;
  • patikrinkite ar garažuose, rūsiuose bei kituose ūkiniuose pastatuose nėra atvirų teršalų, kurie gali pakliūti į vandenį ir poplūdžio metu užteršti aplinką (įvairūs chemikalai, tepalai, pesticidai ir kt.).

Orų prognozė savaitei

Lietingi, vietomis ir audringi, orai laikysis maždaug iki kitos savaitės vidurio. Vėliau turėtume sulaukti šiltų ir sausesnių orų. Kitos savaitės pabaigoje pasitaikys ir karštų dienų.

REKLAMA

Penktadienį, liepos 18 d., dieną protarpiais lietus, vietomis gausokos liūtys su perkūnija, su smarkesne perkūnija gali ir krušos ledėkai iškristi. Vėjas šiaurės, šiaurės rytų 5–10 m/s, per perkūniją gūsiai iki 15 m/s. Dieną 22–27°C, vėsiausia pietiniuose, pietrytiniuose rajonuose ir Kuršių nerijoje.

Šeštadienį, liepos 19-osios, naktį šiek tiek su perkūnija palis, rūkai jau tik kai kur nusidrieks, dieną su perkūnija lis, kai kur liūtys su smarkesne perkūnija. Vėjas šiaurinių krypčių 5–10 m/s. Naktį 14–18°C, dieną 21–26°C.

REKLAMA

Sekmadienį, liepos 20-osios, naktį trumpai, su perkūnija palis, daugiausia rytinėje Lietuvos pusėje, vis dar rūkai daug kur nusidrieks, rytą ir dieną jau lis daug kur ir vėl su perkūnija. Naktį vis dar rūkai vietomis nusidrieks. Vėjas šiaurės, šiaurės vakarų 5–10 m/s. Naktį 15–17°C, dieną 20–24°C.

Pirmadienį, liepos 21-osios, naktį be ženklesnio lietaus, vėl rūkai gali nusidriekti, dieną dieną protarpiais šiek tiek palis. Vėjas vakarų, šiaurės vakarų 5–10 m/s. Naktį 15–17°C, dieną 23–25°C, vėsiausia pajūryje 19–22°C.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Antradienį, liepos 22-osios, naktį be ženklesnio lietaus, vėl turėtų rūkai nusidriekti, dieną protarpiais nedidelis lietus nulis. Vėjas nepastovus 3–7 m/s. Oro temperatūra naktį 13–16°C, dieną 24–29°C, pajūryje 21–23°C.

Trečiadienį, liepos 23-osios, naktį turėtų gausokai lyti, dieną tik trumpai nedidelis lietus nulis. Vėjas vakarinių krypčių naktį 5–10 m/s, dieną 7–12 m/s. Oro temperatūra naktį 16–18°C, dieną 21–26°C.

REKLAMA

Ketvirtadienį, liepos 24 d., be ženklesnio lietaus. Vėjas vakarų, šiaurės vakarų 4–8 m/s. Oro temperatūra naktį 13–15°C, dieną 23–28°C.

Penktadienį, liepos 25-osios, naktį be ženklesnio lietaus, dieną vėl turėtų trumpai, su perkūnija palyti. Vėjas naktį rytų, dieną pietryčių, pietų 5–10 m/s. Oro temperatūra naktį 13–18°C, dieną 20–24°C, rytiniuose, pietrytiniuose rajonuose 25–28°C.

REKLAMA

Pavilnyje po lietaus susidarė išplova

Pavilnio gyventojai dalijasi, kad prieš kelias dienas Pavilnyje prie naujai įrengtos autobusų stotelės ir dar tik tvarkomos gatvės po lietaus atsivėrė išplova.

Feisbuko grupėje „Pavilnio bendruomenės forumas“ vilnietis Giedrius dalijasi vaizdo įrašu, kuriame matyti, kaip lietus išplovė dirvožemį.

Kaip nurodo grupės nariai, išplova atsirado važiuojant Žemąja gatve link Markučių link. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Duobė atsivėrė prie pat autobusų stotelės „Žemoji“, netoli pervažos. Gyventojų teigimu, šiuo metu ten tvarkoma gatvė, ją rengiamasi asfaltuoti.

Pasak grupės narių, stotelė, prie kurios susidarė išplova, įrengta neseniai.

Apie išplovą perspėja ir Vilniaus miesto savivaldybė: „Šiuo metu vykdomų darbų zonoje įvykusi išplova, darbai dar nebaigti. Žemiausiose vietose bus siekiama sutvirtinti išplovų vietas.“

Primename, kad antradienį, liepos 15 d., Vilniuje buvo liūtis, kai kurios gatvės tapo nepravažiuojamos. 

REKLAMA
Eilinis savivaldybes klerku aplaidumas
Eilinis savivaldybes klerku aplaidumas
Jei duodate leidimus gyvenvietei vystyti, tai padarykite bent kelis kelius ivaziuoti i tolimiausius namus. Dabar vienas ivaziavimas ir kur tik zemumos ten apsemta, nes ko gero ir kanalizacijoms pataupe.
ką reiškia pasakymas "pasirūpintiu savo turtu"? Kaip tu juom pasirūpinsi jeigu leidžiama keisti žemės ūkio žemės kurioje dar prieš 60 - 70 metų buvo pakloti melioraciniai vamzdžiai, paskirtį į namų valdą ir neįrengiant jokių lietaus nuotėkų sistemų. Tai yra visur. Taip yra apie VISĄ Vilnių. Visur buvo melioruotos žemės. Tie vamzdeliai žinoma, kad beveik pilnai susidėvėję tačiau kol nejudino tol ten tas vanduo nuotekėdavo. Žmonės, perkantiems namus, atrodo, kad normalūs dirvonai čia virstantys kvartalais, statytojai žinoma žino, kad čia bomba pakasta. Ir viskas ten subyra vos pradedama polius gręžti ir žemes kasti bei stumdyti. Tuomet statytojai aiškina čia ne jų bėda. Ir STR tai leidžia. Taip, tai leidžiama pakišti tokią miną žmogui perkančiam viso gyvenimo pirkinį. Bet net ir tuom neapsiribojama. Gerai - pastatė ant ŽŪ žemės ir pradėjo tvindyti. Gerai, gudresni ir vėliau stantieji kaimynai išsikėlė sklypus - nesgi vėlgi STR leidžia, kad ir Pučkorių atodangą pas save susiręsti - sverbu sienelę pastatyti, o tai, kad kaimynas žiūrės į 1, 2, ar net 3 metrų aukščio sieną - čia jau viskas teisėta, ir žinoma vanduo tai ten kur žemiausia. Bet ir tuom nesibaigia cinizmas. Tuomet kai tie apsemiami pradeda aiškintis kaip jie galėtų UŽ SAVO pinigus įrengi lietaus pralajas iki tvenkinių, upelių ar ežerų - tai miestų/rajonų savivaldybės to daryti NELEIDŽIA. Sako - jūsų vanduo tai darykite ką tik norite bet jis TURI LIKTI JŪSŲ SKLYPE. Tai sakome - čia juk ne mūsų, mūsų tai susigeria, čia atitekantis nuo kelių ir pakeltų KVARTALŲ. O į tai jau nusispjauti valdžiai - sako tai jūs į teismą civiline tvarka kiekvieną iš kurio keliuko ir nuo trinkelių kur nuteka paduokite. Reziumė - nieko valdžios atstovai nedaro, kad nebūtų tvindoma ir neleidžia netgi patiems už savo pinigus daryti ilgalaikių sprendimų.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų