Radviliškio Vaižganto progimnazijos septintokė po kūno kultūros pamokos rimtai susirgo ir atsidūrė ligoninėje. Mergaitei, turinčiai įgimtą širdies ligą ir lankančiai parengiamąją kūno kultūros grupę, sustreikavo širdies ritmas, svaigo galva.
Mama įtaria, jog dukrai buvo duotas per didelis fizinis krūvis, tačiau mokyklos vadovai tai neigia.
Per pamoką mergaitė pasijuto blogai
Radviliškio Vaižganto progimnazijos septintokė per kūno kultūros pamoką pasijuto blogai – pradėjo jausti dūrimą širdies plote, dusinimą, ėmė skaudėti galvą. Mergaitė nustojo daryti pratimus (šokinėti su šokdyne) ir prisėdo ant suoliuko.
Po pamokos paauglė nuėjo pas bendruomenės slaugytoją, kad ši suteiktų pirminę pagalbą, tačiau tuo metu slaugytojos kabinete nebuvo. Pralaukusi beveik pusvalandį, moksleivė pasijuto dar blogiau ir paskambino mamai.
„Dukra sakė, kad jai prasidėjo širdies priepuolis, ji vos bepastovi ant kojų ir bijo, jog gali nualpti. Išgirdusi apie dukros ligą, puoliau skambinti auklėtojai ir prašyti, kad ši išleistų mergaitę iš pamokų namo išgerti kardiologės skirtų vaistų priepuolio atveju. Auklėtoja sutiko“, – pasakojo mama.
Pasak radviliškietės, dukra ne kartą yra sakiusi kūno kultūros mokytojai, kad negali atlikti pratimų, bėgti kroso pagal nustatytas normas, nes po to jaučia skausmus širdies plote. Mama minėjo, jog ne kartą yra pati rašiusi mokytojai, kad dukra būtų atleista nuo kūno kultūros pamokų, nes ši blogai jaučiasi – turi įgimtą širdies ligą.
Po kelių dienų mergaitės būklė smarkiai pablogėjo, priepuoliai ėmė kartotis vis dažniau, ją apžiūrėjo kardiologė. Atlikus širdies kardiogramą, buvo pastebėta smarki tachikardija.
Savaitgalį mergaitei į namus buvo kviesta greitoji medicinos pagalba, paauglė pusdienį buvo stebima Radviliškio ligoninės Vaikų ligų skyriuje, o šiuo metu gydoma Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikose.
Mamos nuomonė
Pasakodama apie dukros ligą, radviliškietė sakė esanti pasipiktinusi kūno kultūros mokytojos Ilmos Pipirienės abejingumu, nes mokytojai fizinio krūvio normų lentelės svarbiau negu mokinio savijauta ir sveikata.
Mama klausė, kam reikalinga mokykloje bendruomenės slaugytoja, jeigu ją sunku rasti darbo vietoje ir neįmanoma prisišaukti nelaimės atveju, nes ant kabineto durų nėra nei nurodyto darbo laiko, nei telefono numerio, kuriuo būtų galima ją pasikviesti.
Radviliškietė sakė, jog dėl incidento mokykloje bandė aiškintis su progimnazijos vadovais.
„Su direktore tądien pasikalbėti nepavyko, nes ji buvo pamokose. Mane priėmusios direktorės pavaduotojos ugdymui Giedrė Krivickienė ir Rita Juškevičienė į kabinetą buvo pasikvietusios ir mokytoją I. Pipirienę, kuri tvirtino, jog mergaitė lanko kūno kultūros parengiamąją grupę ir tądien atliko pratimus pagal savo galimybes.
Į mano klausimą, kodėl nebuvo atkreiptas dėmesys į ligos kodą, nurodytą ant rekomendacijos lankyti parengiamąją grupę, mokytoja pareiškė, jog šifruoti kodus ir aiškintis, ką kiekvienas reiškia – ne jos darbas“, – apie savo apsilankymą mokykloje sakė mama.
Aplinkybes aiškinsis
Vėliau Vaižganto progimnazijos direktorė Nijolė Krušienė „Šiaulių kraštą“ informavo, jog savo paaiškinime mokytoja I. Pipirienė rašė, kad mergaitė parengiamojoje grupėje dirbo pagal savo galimybes. Apie tai, jog ji pasijuto blogai, paauglė mokytojai nieko nesakiusi.
„Kaip aiškino mokytoja, mergaitė pradžioje šokinėjusi su šokdyne. Vėliau atsisėdusi ant suoliuko. Kaip teigė kitos pamokoje buvusios mergaitės, kurį laiką ji maigė telefoną. Vėliau persirengusi, kurį laiką sėdėjusi ant palangės prie slaugytojos kabineto, o vėliau, per auklėtojos pamoką, išėjusi“, – sakė direktorė.
Direktorė nesutiko su mamos nuomone, kad bendrosios praktikos slaugytojos dažnai nebūna darbo vietoje.
„Tądien vyko pasiruošimas medicininių žinių konkursui, todėl ji buvo išėjusi į kitą kabinetą, kur vyko užsiėmimai“, – teigė direktorė. N. Krušienė abejojo, ar negalavimo priežastis galėjo būti tik fiziniai pratimai.
„Gal mergaitei per didelis ir mokslų krūvis, nes, be progimnazijos, ji dar lanko Dailės mokyklą“, – samprotavo direktorė.
Progimnazijos vadovė sakė, kad į mamos skundą reaguos ir visas aplinkybes bandys išsiaiškinti.
Nesusipratimų gausa
Bet kokius įtarimus, kad vaikams, lankantiems parengiamąją kūno kultūros grupę, skiriami per dideli krūviai, „Šiaulių kraštui“ neigė ir mokytoja I. Pipirienė.
Ji puse lūpų užsiminė, jog užsiėmimai tokiose grupėse turėtų vykti atskirai, tačiau mokykloje nėra tokių galimybių.
„Mergaitei aš visada leidžiu dirbti tiek, kiek ji gali. Nėra jokios prievartos. Vaikui dozuojamas krūvis“, – tvirtino mokytoja.
Pedagogė aiškino, jog kiekvienų mokslo metų pradžioje ji pas bendruomenės slaugytoją susirašo vaikus, lankysiančius parengiamąją ar specialiąją kūno kultūros grupes.
Tačiau mokytoja nei patvirtino, nei paneigė mamai ir mokyklos administracijos atstovams išsakytus žodžius apie kodų šifravimą.
Progimnazijos bendruomenės slaugytoja Ieva Bliznikienė redakcijai tvirtino, jog kūno kultūros mokytojams suteikianti visą informaciją apie parengiamąsias ir specialiąsias grupes lankančius vaikus.
„Jeigu mokytojai nori sužinoti, ką reiškia vienas ar kitas kodas, jie visada tai gali padaryti“, – teigė ji.
I. Bliznikienė priekaištų turėjo ir Pirminės sveikatos priežiūros centro vaikų gydytojams, kurie nevienodai užpildo atleidimų nuo kūno kultūros pamokų ar siuntimų į parengiamąsias bei specialiąsias kūno kultūros grupes lapus.
'Vieni medikai nurodo tik kodą, kiti – kokių pratimų vaikui reikia vengti. Apie tai jau buvo kalbėta su medikais, tačiau viskas liko taip, kaip ir buvę“, – teigė ji.
Kad apie pažymų ir siuntimų pildymą buvo kalbėta su medikais ir rekomenduota suvienodinti jų pildymą, patvirtino ir Savivaldybės gydytoja Vitalija Kungienė. Ji pažadėjo, jog apie šią problemą dar kartą primins Pirminės sveikatos priežiūros centro vadovams.
Po to, kai „Šiaulių kraštas“ susidomėjo šiuo įvykiu, progimnazijoje, ant bendruomenės slaugytojos kabineto durų, atsirado lapelis su nurodytu jos darbo laiku.
Saulius JUŠKEVIČIUS