• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Internete plinta naujas gandas apie Vladimiro Putino būklę. Šįkart socialiniame tinkle „Telegram“ pasirodė žinia neva Rusijos prezidentą ištiko širdies smūgis. Informacinių karų ekspertas Nerijus Maliukevičius pakomentavo, kodėl tokio tipo žinios yra nepatikimos ir ko galima tikėtis informacinėje erdvėje, kai V. Putinui iš tiesų sutriks sveikata.

Internete plinta naujas gandas apie Vladimiro Putino būklę. Šįkart socialiniame tinkle „Telegram“ pasirodė žinia neva Rusijos prezidentą ištiko širdies smūgis. Informacinių karų ekspertas Nerijus Maliukevičius pakomentavo, kodėl tokio tipo žinios yra nepatikimos ir ko galima tikėtis informacinėje erdvėje, kai V. Putinui iš tiesų sutriks sveikata.

REKLAMA

Nuo karo Ukrainoje pradžios ne kartą pasirodė gandai apie įvairias V. Putino ligas ir net mirtį. Iki tol nė vienas iš šių pranešimų neišsipildė ir, panašu, kad tai buvo tik priemonė sukelti skandalą. Taip nutiko ir šį kartą.

Paskelbė, kad Putinui sustojo širdis

Susirašinėjimo platformoje „Telegram“ pasitikėjimo nekeliantis kanalas „General SVR“ paskelbė, neva V. Putinui buvo sustojusi širdis. Teigiama, esą prezidentą rado apsaugos darbuotojai.

„Vakar apie 21.05 val. Maskvos laiku Rusijos prezidento Vladimiro Putino rezidencijoje budėję apsaugos darbuotojai išgirdo triukšmą ir kritimo garsus, sklindančius iš prezidento miegamojo. Du apsaugos darbuotojai nedelsdami nuėjo į prezidento miegamąjį ir pamatė ant grindų šalia lovos gulintį V. Putiną bei apverstą stalą su maistu ir gėrimais.

REKLAMA
REKLAMA

Prezidentas krisdamas tikriausiai trenkėsi į stalą ir indus bei juos numetė ant grindų, todėl kilo sąmyšis. Putinas konvulsiškai sukniubo ant grindų vartydamas akis. Nedelsiant buvo iškviesti rezidencijoje ir viename iš gretimų kambarių budėję medikai. Gydytojai atliko gaivinimą, prieš tai nustatę, kad prezidentui sustojo širdis“, – pranešė abejotinos reputacijos kanalas.

REKLAMA

Taip pat rašoma, kad šiuo metu Rusijos prezidentas sąmonę atgavo ir šiuo metu yra prižiūrimas medikų.

„Pagalba buvo suteikta laiku, pradėjo veikti širdis ir Putinas atgavo sąmonę. Prezidentas buvo perkeltas į jo rezidencijoje specialiai įrengtą kambarį, kuriame jau buvo sumontuota reanimacijai reikalinga medicininė įranga, praktiškai naujausiomis technologijomis aprūpinta intensyviosios terapijos palata. Prezidento būklė buvo stabilizuota, jis nuolat prižiūrimas medikų“, – teigiama įraše.

REKLAMA
REKLAMA

Pranešimo autoriai pridūrė, neva prezidentą „gydantys gydytojai jau įspėjo, jog V. Putino būklė yra labai bloga ir vargu ar jis gyvens iki rudens pabaigos“. 

„Po žinios apie vakaro incidentą keli V. Putinui artimi žmonės susisiekė vienas su kitu telefonu ir susitarė pirmadienį surengti konsultacijas, ką daryti, jei prezidentas artimiausiomis dienomis mirtų“, – skelbė nepatikimas šaltinis.

Nepaisant to, kai kurie žiniasklaidos kanalai šį pranešimą publikavo kaip naujieną. Ukrainoje įrašą paviešino naujienų portalas „Unian“, pagal jo informaciją tekstą parengė Lietuvos naujienų portalas „Lrytas“. Vėliau apie šią situaciją naujienų portalui „15min“ pakomentavo ir ekspertai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ekspertas paaiškina, kaip vertinti tokius pranešimus 

„Telegram“ platformoje pasirodžiusi žinia greičiausiai tėra dar vienas tikrais faktais neparemtas gandas. Informacinius karus tyrinėjantis N. Maliukevičius paaiškina, kaip tokias naujienas reikėtų vertinti.

„Visų pirma, reikia tikrinti šaltinius. Žinia, kuri pristatoma, yra paimta iš kažkokio „Telegram“ kanalo, kuris patikimumo neturi. Čia apskritai yra pamoka, kad šaltinio patikimumas yra visada svarbus“, – pažymi N. Maliukevičius.

REKLAMA

Anot eksperto, žinia atrodytų kiek kitaip, jeigu ją paskelbtų ilgalaikę darbo patirtį turinti žiniasklaidos priemonė ar kitas patikimas šaltinis.

Antras požymis, į kurį verta atkreipti dėmesį, – pranešime minimi „šaltiniai“, kurių patikimumą dažnai yra sunku patikrinti.

„Kyla klausimas, jeigu prie žinios sakoma, kad „slapti šaltiniai“ arba „Putinui artimi žmonės“ kažką teigia. Tarsi bandoma suteikti žiniai patikimumo, nurodant kažkokį autoritetinį tos žinios patvirtinimą. Galiausiai supranti, kad pats skaitytojas to patikrinti negali“, – sako ekspertas.

REKLAMA

Dar vienas svarbus aspektas yra temos kontroversija, arba kokį skandalą gali sukelti žinia. Pranešimas apie sustojusią V. Putino širdį šiuos kriterijus atitinka – tai yra skandalinga, tam tikrą sąmyšį kelianti naujiena. 

„Putino širdies smūgis yra kontroversija ir savotiškas skandalas. Ir apskritai Putino sveikatos tema yra dažna: tai antrininkai veikia vietoj jo, tai nuovargis ar vėžys, tai jis pas daktarus lankosi. Tai yra tam tikras saviapgaulės fenomenas, kai įsivaizduojama, kad, Putinui dingus, dings Kremliaus agresija, Kremliaus keliama problema ir panašiai“, – komentuoja N. Maliukevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pranešimus gali platinti dvi pusės

Pasak N. Maliukevičiaus, panašių pranešimų apie V. Putino sveikatą pasirodydavo ir anksčiau. Vis dėlto, tęsiantis Rusijos karui Ukrainoje, šią temą aktyviai plėtoja abi kariaujančios pusės.

„Kovojant informacinio karo fronte, tiek Rusijos opozicijos veikėjai prezidento sveikatos temą dažnai išnaudoja, tiek Ukraina bando šią temą panaudoti“, – teigia N. Maliukevičius.

Anot eksperto, žvelgiant iš Ukrainos pusės, pranešimais apie prastą V. Putino sveikatą siekiama paskleisti nepasitikėjimą oponento vado gebėjimu valdyti ir kontroliuoti situaciją. Neatmetama, sukelti susiskaldymą tarp vidinių grupių Rusijoje ir sukurti tokią atmosferą, kad kitos grupuotės pradėtų pretenduoti į valdžią.

REKLAMA

„Tai yra dalis informacinio karo, kai bandoma diskredituoti oponento vadovybę“, – komentuoja N. Malikevičius.

„Aš nenoriu kelti abejonių Ukrainos šaltiniais, bet kartais informaciniame kare imamasi įvairių priemonių“, – priduria jis.

Savo ruožtu Rusijoje panašias žinias dažnai skelbia opozicionieriai. 

„Iki tol (iki karo – aut. past.) ir Rusijos opozicijos veikėjai, ekspertai Putino sveikatos temą suko „YouTube“ transliacijose, nes iš dalies galima tokią temą monetizuoti, surinkti auditorijas ir panašiai“, – primena N. Maliukevičius.

REKLAMA

O kas jeigu?

Nepaisant melagingų pranešimų, vis tiek ateis diena, kai V. Putinas iš tiesų mirs. Ko tada galime tikėtis viešojoje erdvėje?

„Jau matysime vidinį sujudimą ir „Gulbių ežerą“ per Rusijos televizijas. Vakarų žvalgyba, jų šaltiniai tuos dalykus tikrai matys ir galės patvirtinti“, – paaiškina N. Maliukevičius.

Kol tai neįvyko, ekspertas ragina nepasiduoti internete plintantiems gandams ir būti tam tikroje parengtyje. Kitaip tariant, galvoti apie V. Putiną kaip apie sveiką žmogų, kuris gali bet kada įgyvendinti savo kėslus.

„Reikia iš savo pozicijos saugumo politiką šalia Rusijos formuoti principu, kad Putinas dar yra puikios sveikatos, dar ilgai gyvens ir dar daugelį kadencijų dirbs. Tuomet supranti, kad turi atitinkamai ruoštis, daryti namų darbus tiek gynybos, tiek ekonominio nepriklausomumo prasme. Tada bus žymiai paprasčiau“, – teigia N. Maliukevičius.

††† KAPINIŲ SARGAS †††
††† KAPINIŲ SARGAS †††
matyt reikia būti labai dideliu optimistu tikint, kad putinui nudvėsus į ji vietą ateis geras pūkuotas ir demokratiškas personažas, o ne kitas saugumietis iš jo aplinkos....
Sumontuota analogų neturinti rusiška medicininė įranga, palaikanti šio zombio gyvybę
Jis gyvens per amzius,kaip tas Leninas.O is tiesu as jo nebematau foto,ten vis antrininkai,paziurekite kokios jo lupos. Originalo Putkino lupis truputi storokos,o visur tos lupytes laaabai siaurutes.Nors skaiciau,kad jis senokai mires.Bet,gal kitus uzleidzia,o jis "atostogauja "..na,gal ir serga. Jei ir mirtu tiesos nepasakytu,as manau. Testu kara kol laimetu.Ne duog Dieve ,kad tik ruskiai nelaimetu.Sita salis nelaiminga,tik karai.Antrininkas turi didesnes kojas,batai dideli,eisesa skiriasi. Bet ir tikro Putkino atseit nera tokia gera sveikata. Ateis tikras laikas ir numirs,.. neraudosiu tikrai..
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų