• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Visuomenininkai pradėjo rinkti lėšas naujam paminklui, kuriuo būtų įamžintas poetas Justinas Marcinkevičius. Tačiau Visuomenėje atsinaujino diskusijos dėl J. Marcinkevičiaus asmenybės, iškeliant aspektą dėl jo prisitaikymo prie sovietinės sistemos. Tuo metu Širvintų merė skelbia, kad yra ieškomas kūrybininkas, kuris padėtų įamžinti poeto atminimą.

Visuomenininkai pradėjo rinkti lėšas naujam paminklui, kuriuo būtų įamžintas poetas Justinas Marcinkevičius. Tačiau Visuomenėje atsinaujino diskusijos dėl J. Marcinkevičiaus asmenybės, iškeliant aspektą dėl jo prisitaikymo prie sovietinės sistemos. Tuo metu Širvintų merė skelbia, kad yra ieškomas kūrybininkas, kuris padėtų įamžinti poeto atminimą.

REKLAMA

Socialiniame tinkle „Facebook“ Širvintų merė Živilė Pinskuvienė teigė, kad šiuo metu skelbiama kūrybininko paieška.

„Ieškome kūrybininkų: skulptorių, projektuotojų, architektų ir kt. meno sričių specialistų, turinčių idėjų bei vizijų dėl poeto Justino Marcinkevičiaus, jo kūrybos bei vienijančio jos poveikio Lietuvos žmonėms atminimo ir įprasminimo Širvintose“, – teigė jis.

Pasak Ž. Pinskuvienės, šiuo metu siūlomos dvi vietos, kur galėtų atsirasti poeto paminklas.

„Pasibaigus gyventojų vietos Justino Marcinkevičiaus paminklo siūlymų teikimo laikui, apibendrinus rezultatus, numatomos dvi galimos erdvės meno kūriniui:

REKLAMA
REKLAMA
  • parkas priešais bažnyčią („Jaunimo sodas“);
  • centrinė aikštė (priešais savivaldybės administracijos pastatą)“, – rašė merė.

REKLAMA

Vilnius lauks visuomenės sutarimo

Visuomenininkai pradėjo rinkti lėšas naujam paminklui, kuriuo būtų įamžintas poetas, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Justinas Marcinkevičius.

Lėšų rinkimą organizuojančios viešosios įstaigos „Basos mamos“ atstovė, buvusi „valstietė“ Vitalija Jankauskaitė-Milčiuvienė sako, kad per šešias iniciatyvos dienas jau surinkta 8 tūkst. eurų, lygiagrečiai ieškoma vietos, kuriame galėtų būti pastatytas paminklas. Ją parinkus ir sutarus su vietos valdžia, būtų skelbiamas konkursas paminklui sukurti.

REKLAMA
REKLAMA

„Ta iniciatyva kilo, nes buvo labai daug batalijų, nesutarimų, ar apskritai reikia paminklo rašytojui, ar toks tenkintų, koks pristatytas, ir kai Vilniaus meras pasakė, kad kol visuomenėj nebus sutarimo, apskritai nebus svarstoma iniciatyva, pačioje visuomenėje kilo noras pasakyti, kad paminklo reikia. Kaunietis gydytojas Vytautas Abraitis iškėlė mintį, kad galbūt mes galėtumėm surinkt lėšų ir pastatyti tautos paminklą rašytojui“, – BNS sakė V. Jankauskaitė-Milčiuvienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Visuomenininkė pabrėžė, kad lėšos renkamos ne Lietuvos rašytojų sąjungos pradėtai iniciatyvai, kuri įstrigo visuomenėje kilus diskusijai dėl J. Marcinkevičiaus įamžinimo, o visiškai naujam projektui, kuriam vieta dar neparinkta.

Pasak jos, paminklo vieta turėtų paaiškėti per vasarą, tuomet bus skelbiamas konkursas paminklui sukurti.

„Kviečiame žmones siūlyti vietą, kur Lietuvoje tokį paminklą galėtume pastatyt, kol kas viešai esame pamatę, kad dviejų miestų merai paskelbė, kad jie mano, kad jų mieste turi būti pastatytas toks paminklas, Širvintų ir Druskininkų, ir turbūt mes išgirsime ne vieną savivaldybę, kuri norėtų, kad paminklas atsirastų būtent pas juos“, – kalbėjo visuomenininkė.

REKLAMA

Ji pažymėjo, kad tokie projektai visada kuriami atsižvelgiant į konkrečią vietą, kurioje stovės paminklas, kadangi jis turi derėti aplinkoje, tad iniciatyva skirta pirmiausiai surinkti lėšoms, o tuomet bus sprendžiama dėl paties paminklo bei jo vietos.

„Tikrai žinome, kad ne vienas skulptorius jau ir turi tų projektų sukūrę, dalyvavę konkursuose, galbūt kažką adaptuos, ir kartu su miesto, kuriame bus nuspręsta statyti paminklą, valdžia, ir tautos balso klausime, išrinksime patį geriausią projektą“, – sakė V. Jankauskaitė-Milčiuvienė.

REKLAMA

Iniciatyvos statyti paminklą J. Marcinkevičiui ėmėsi Lietuvos rašytojų sąjunga, paskelbusi konkursą paminklui rašytojo vardo skvere prie savo būstinės Vilniaus senamiestyje. Konkursą laimėjo „Architektūros linijos“ architektų projektas „Trilogija“, tačiau visuomenėje atsinaujino diskusija dėl J. Marcinkevičiaus asmenybės, iškeliant aspektą dėl jo prisitaikymo prie sovietinės sistemos.

Vilniaus meras Valdas Benkunskas tvirtino, kad savivaldybė prieš uždegdama žalią šviesą tokiam menininko įamžinimui lauks visuomenės sutarimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kritiką J. Marcinkevičiaus atžvilgiu atmetė prezidentas Gitanas Nausėda, pareiškęs, kad tai yra vienas garsiausių šalies poetų, o diskusijos apie jo atminimą skaudina rašytojo artimuosius.

Poetas, dramaturgas, vertėjas, akademikas bei visuomenės veikėjas J. Marcinkevičius (1930–2011) per kūrybos metus išleido apie 50 eilėraščių, vaikų poezijos, dramaturgijos, esė, publicistinių knygų, tarp žymiausių jo kūrinių – draminė trilogija „Mindaugas“, „Mažvydas“, „Katedra“.

REKLAMA

Rašytojas buvo aktyvus Lietuvai atkuriant nepriklausomybę, dalyvavo Sąjūdžio veikloje, tačiau dalis literatūrologų ir istorikų nevienareikšmiai vertina jo vaidmenį ir kai kuriuos kūrinius sovietmečiu.

Jis 1957 ir 1969 metais yra pelnęs LSSR valstybinę premiją, 2001-aisiais – Lietuvos nacionalinę kultūros ir meno premiją.

Labiausiai Marcinkevičių pasmerkė šiuolaikiniai prisitaikėliai, dabartinio režimo vykdytojai ir jaunieji neapsiplunksnavę, net nematę sovietmečio, akli liansbergio ir jo pakalikų sekėjai.
Pagarba p.Živilei ir panieka pedopartijos ir Co chunbeibinams.
Neatsitiktinai sovietiniai skeltanagiai Vilniaus savivaldybėje, dangstydamiesi visokiausiais išgalvotais pretekstais trukdo kurti atminimo ženklus ir paminklus lietuvių mylimiems menininkams ir iškiliausiems valstybės veikėjams, nes tikisi atkurti savo čiuguninius leninus, na, dar marksizmo propesorių pastatys, nes jo tautybė tinkama
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų