Parlamentarai šio projekto turėjo imtis praėjusį ketvirtadienį, tačiau opozicinės Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narė Rita Tamašunienė paprašė klausimą atidėti iki kito posėdžio.
Prašymo motyvų politikė nenurodė, anksčiau ji prašė šį projektą išvis išbraukti iš darbotvarkės.
Kaip skelbė BNS, grupė Seimo narių iš valdančiųjų ir opozicinių frakcijų siūlo nėštumo nutraukimą įteisinti įstatymu. Dabar aborto tvarka apibrėžiama sveikatos apsaugos ministro įsakymu.
Pagal projektą, į įstatymą būtų perkelta dabar ministro nustatyta nėštumo nutraukimo tvarka. Nesant medicininių indikacijų nėštumas gali būti nutrauktas iki 12 nėštumo savaitės, o esant indikacijoms – iki 22 savaitės.
Abortas taip pat gali būti atliekamas iki 22 nėštumo savaitės po išžaginimo arba nėštumui atsiradus dėl kraujomaišos.
Įstatymo projekte siūloma, kad nėštumo nutraukimo paslauga moteriai teikiama nemokamai, išlaidas kompensuojant iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšų.
Anot projekto, abortas gali būti atliekamas chirurginiu arba vaistiniu būdu, o vaistinio nėštumo nutraukimo paslauga nėščiosios prašymu gali būti teikiama nuotoliniu būdu.
Įstatymo projekte taip pat įtvirtinami reprodukcinės sveikatos priežiūros paslaugų teikimo principai, užtikrinantys jų prieinamumą, pasiekiamumą, kokybę, konfidencialumą bei asmens teisę į informuotą ir laisvą apsisprendimą.
Įtvirtinamas ir pagalbos teikimas lytinį smurtą patyrusiems asmenims, įrašant nemokamą medicininę, psichologinę ir socialinę pagalbą, veikiančius specializuotus pagalbos centrus visoje šalyje, skubią kontracepciją bei infekcijų profilaktiką.
Įstatymo projektą teikia Seimo narė socialdemokratė Birutė Vėsaitė, Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Laurynas Šedvydis, kiti socialdemokratai, taip pat liberalai Viktorija Čmilytė-Nielsen, Edita Rudelienė ir kiti, konservatorė Jurgita Sėjonienė.
Anot parlamentarų, palikus reprodukcinės sveikatos problemas spręsti pavieniais teisės aktais, daugelis jų nėra sprendžiama tinkamai.
Premjeras Gintautas Paluckas sako, kad moterų teisė nutraukti nėštumą yra pažangios visuomenės atributas.
Tuo metu Lietuvos vyskupų konferencija parlamentarus ragina nepalaikyti šio projekto, nes mokslas „negali priskirti sau gyvybės kūrėjo vaidmens“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Antra -vėlgi -jei žmogus nesugeba laiku apsispręsti ir padaryti reikalingus žingsnius, kodėl jam turi būti leista žudyti jau susiformavusį gyvą kitą žmogų? Gal laikas ne virkauti apie "aukas" (darosi labai patogi ta "aukos" pozicija -nieko negalvoju, nieko nedarau, tegu visuomenė dėl manęs ant galvos stovi, o aš maloningai leisiu mamimi rūpintis), o skatinti asmeninę atsakomybę bent už kažką. Bent aš nesijaučiu, kad turėčiau bent kokią nors skolą infantilams, egocentrikams ir nenorintiems jokios atsakomybės už nieką.