Tarptautinės antikorupcijos dienos proga specialiųjų tarnybų pareigūnai Seime perspėjo šalies savivaldybių vadovus.
Žinant, kad korupciniai nusikaltimai itin veši savivaldybėse, o kai kurių jų vadovai jau paragavo ir areštantų duonos, į Seimą susirinko stebėtinai daug šios grandies valdžios atstovų.
Kova tik imituojama?
Net apie trečdalis šalies merų atvyko į konferenciją „Korupcijos prevencija – skaidrumo link".
Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininko Kęsto Komskio teigimu, prieš šią konferenciją girdėta priekaištų, kad renginys esą surengtas ne laiku, nes jau baigiasi ši savivaldybių tarybų kadencija.
Tačiau K.Komskis įsitikinęs, kad kova su korupcija savivaldybėse neturi priklausyti nuo tarybų kadencijos pradžios ar pabaigos.
Būtent vietos valdžioje tokių nusikaltimų prevencija yra silpniausia, nes savivaldybėse sukurtos antikorupcijos komisijos dažniausiai tik imituoja veiklą, neturi nei jokių galių, nei tinkamo finansavimo nuveikti ką nors realaus.
Šiandien yra visiškai nenormalu, kad savivaldybių tarybų nariai korupcijos atžvilgiu patys save ir kontroliuoja, – teigė Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas. – Tos vietinės antikorupcijos komisijos dažniausiai sukuriamos tik “dėl paukščiuko", kartais tokiai veiklai net nenumatant etatų. Apie kokią kovą su korupcija tuomet galima kalbėti, jei net nėra kam kovoti?"
Kaip mažinti korupcijos pasireiškimo galimybes savivaldybėse, miestų ir rajonų merus Seime konsultavo Specialiųjų tyrimų tarnybos, Generalinės prokuratūros vadovai, Nacionalinės teismų administracijos, Valstybinės mokesčių inspekcijos atstovai.
Palikti likimo valiai
„Konferencijoje priėmėme siūlymą kreiptis į Seimo valdybą, kad ji sukurtų darbo grupę, kuri rengtų įstatymą, apsaugantį asmenis, pranešančius apie korupcinius nusikaltimus, – „Respublikai" sakė K.Komskis. – Būtent šie žmonės šiandien yra visiškai neapsaugoti, o dažnai jie ir suteikia daugiausia informacijos. Per dvejus metus, be įstatymo, reglamentuojančio išplėstinį turto konfiskavimą, Seimas taip ir nepriėmė jokių kitų antikorupcinių įstatymų. Beveik visiškai neskiriamos lėšos ir kovai su korupcija valstybės mastu, o tokiai žinybai kaip Specialiųjų tyrimų tarnyba jos jau dvejus metus net sistemingai mažinamos".
K.Komskis teigė, kad daugiau nei prieš pusmetį Seimo valdybai jis pateikė teisės aktą, numatantį, kad už kontrabandą grėstų iki 15 metų nelaisvės. Tačiau šis dokumentas dėl nepaaiškinamų priežasčių iki šiol neįtrauktas į parlamentarų, nuolat raginančių kovoti su korupcija, darbotvarkę.
Seimo Antikorupcijos komisijos vadovas skeptiškai vertina ir Lietuvoje veikiančius, bet iš užsienio finansuojamus korupcijos indekso skaičiuotojus.