Buvęs Kriminalinės policijos biuro viršininkas teigia, kad sovietmečiu, kaip ir dabar kalbėta, jog milicininkas turi būti alkanas ir piktas.

Panevėžyje triuškinęs nusikalstamus susivienijimus Kęstutis Tubis tikina, jog geriausiai policija gyveno dešimtame dešimtmetyje, kai finansavimas buvo pakankamas, kad pareigūnai nebūtų alkani, basi ir pikti.

Buvęs Generalinio komisaro Vytauto Grigaravičiaus pavaduotojas Kęstutis Tubis  portalui Balsas.lt sakė, kad jam pradėjus policinę karjerą Panevėžyje sovietmečio miesto Vykdomojo komiteto pirmininkas kalbėjo, jog milicininkas turi būti alkanas, basas ir piktas: „Tokie ir buvome su menku uždarbiu, tarnybinio buto laukėme po keliasdešimt metų. Tačiau butą kada nors gaudavome, tačiau prieš tai gyvenome bendrabutyje“.

Kaip tik sovietmečiu, anot K. Tubio, pradėjo kurtis pirmieji kooperatyvai: „Atsiradus pinigams ėmė formuotis nusikalstamos gaujos, suklestėjo reketas. Tačiau tuo metu baudžiamajame kodekse nebuvo tokio straipsnio, kaip turto prievartavimas, todėl nusikaltėliai buvo nebaudžiami“.

Ginklų ir sprogmenų gaujos nariai gaudavo pas kariškius.

Mainė alkoholį į trotilą

„Panevėžyje veikiančiame kariniame dalinyje gaujų nariai pirkdavo granatų, automatų. Sprogmenį įmesdavo į patalpas norint įbauginti kooperatyvo šeimininką“, - prisiminė K.Tubis.

REKLAMA

Pasak jo, kariškiai nurašydavo sprogmenis ir ginkluotę ir parduodavo nusikaltėliams už alkoholinius gėrimus.

„Kai sužinojome, kad karo komendantas tiekia ginkluotę nusikaltėliams, padarėme pas jį kratą. Jau tada gyvenome revoliuciniu periodu, kai Rusijoje kilo pučas ir pasikeitė valdžia. Todėl išdrįsome tai padaryti“, - pasakojo K. Tubis.

Anot jo, pareigūnai atliko kratą komendanto namuose ir rado penkias granatas: „Tada kratos procesą filmavome milžiniška kamera, kokia buvo vienintelė mieste. Komendantą sulaikėme ir uždarėme į areštinę. Po kurio laiko atėjo jo pavaduotojas su kariškiais ir pareikalavo paleisti komendantą, kitaip teigė šturmuosią komisariatą“.

Paskambinau, sako K. Tubis,  tuometiniam generaliniam komisarui Petrui Liubertui, o šis kreipėsi į valdžios atstovus, kurie susisiekė su Rusija. Tada komendantą perkėlėme į kitą miestą.

Kariškai nuvertė medį ir užtvėrė patalpas, užėmė paštą. Teko imtis ryžtingų veiksmų – stojome beginkliai prieš ginkluotą kariuomenę.

Vietoje aštuonerių metų kalėjimo – pusantrų

Po šių veiksmų teismas visgi  nuteisė tulpinius kalėti aštuonerius metus už turto prievartavimą, reketą ir grasinimus: „Jie įmesdavo granatą į patalpų vidų ir taip įbaugindavo savininką reikalaudami mokėti duoklę. Per kratą pas gaujos narius radome dėžę trotilo, kelias dėžes granatų, ginklų. Tačiau tuometinės Pataisos reikalų komisijos dėka visi nusikaltėliai po pusantrų metų atsidūrė laisvėje“.

K. Tubis teigia tada per susirinkimą pasakęs Vidaus reikalų ministrui Romasiui Vaitiekūnui: „Kas darosi? Tačiau nusikaltėliai jau buvo laisvėje, nors surinkti prieš juos įrodymų buvo sudėtinga, mat tais laikais  Baudžiamajame kodekse nebuvo tokios sąvokos, kaip turto prievartavimas. Straipsnis buvo sukurtas vėliau“.

Kojomis varstė Ūkio ministerijos duris

Tuo metu, anot K. Tubio, nusikaltėliai darėsi vis įžūlesni – jie ėmė prekiauti nafta ir Ūkio ministerijos kabinetų duris atidarinėjo kojomis: „Tada buvo sunkūs laikai, į Lietuvą brovėsi čečėnų mafija. Visur griaudėjo sprogimai“.

REKLAMA

K. Tubio nuomone, pareigūnai, dirbę posovietiniu periodu, kaip ir kariškiai, turėtų būti pripažinti nukentėjusiais nuo sovietų režimo: „Jau parengtas įstatymo projektas, kuris bus siūlomas jau labai greitai“.

Buvusio policijos pareigūno teigimu, reikėtų pasveikinti kriminalinės policijos pareigūnus, atliko didelį svarbų darbą kovodami su nusikaltėliais: „Tik jų dėka tuo metu į Lietuvą neatėjo Kaukazo mafija“.

Geriausi metai

Anot K. Tubio, geriausi laikai policijai buvę 1996 – 1998 metais, kai pareigūnai gaudavo priedus už naktinį bei darbą savaitgaliais. Gaila, kad dabar pavojingas užduotis atliekantys „Aro“ pareigūnai teuždirba vos 1200 litų, o vietoje priedų jiems siūlomi laisvadieniai“.

Tokie dalykai, anot K. Tubio, nedaro garbės policijai ir valdžios atstovams, kurie prioritetą teikia energetikai, o ne žmonių saugumui.

„Daugelis šalių pasimokė, jog policininkai privalo dirbti visada. Blogai, kai nuovados ir komisariatai yra uždaryti,. Pareigūnai privalo būti pasirengę kasdien ir kiekvieną minutę ginti, saugoti ir padėti žmonėms. Jeigu taip būtų, nekiltų tokios tragedijos, kaip Norvegijoje, Belgijoje ir Vokietijoje, kai nusikaltėliai šaudė į beginklius žmones“,  - mintimis dalijosi K. Tubis.

Ribotas biudžetas žlugdo pareigūnų orumą

Buvęs pareigūnas apgailestavo, jog biudžetas yra pakankamai ribotas, todėl negali suteikti pareigūnams orumo ir pasitikėjimo savimi: „Policininkai privalo būti orūs ir tikri dėl savo ateities“.

Pareigūnai turi jausti atsakomybę. Ir ne tik jie, bet ir prokurorai, sako K. Tubis. Pasak ekskomisaro, dabartiniai prokurorai, kurie atėjo iš studijų suolo, policininkams pateikia nerealius reikalavimus, tačiau patys neretai „grybauja“, kai teisme tereikia palaikyti valstybės kaltinimą.

Žlugdo ir prokurorai

Prokurorai, anot K. Tubio,   neturi praktinio suvokimo, kaip dirbti nesuprasdami, jog policininkai yra pagrindinė grandis atliekant ikiteisminį tyrimą: „Žinoma, prokurorai bijo dėl savo vietos, dažnai nežino svarbių dalykų“.

REKLAMA

K. Tubis prasitarė, jog prieš kelerius metus Generalinės prokuratūros pareigūnas sužlugdė bylą: „Tada pas jį kabinete radome daug įdomaus – nuo alkoholio iki ginklo. Pasirodo, jį papirko nusikaltėliai, kad jis vilkintų bylą. Prokurorui teko atsisveikinti su tarnyba“.

Basas, alkanas, piktas

K. Tubis, vertindamas policininkų būtį teigė pritariantis profesinių sąjungų veiksmams parodyti valdžiai, jog alkanas, piktas ir basas policininkas nedaro garbės valstybei: „Piliečiai privalo būti saugūs ir ramūs, jog jie bus apginti. Policija turi būti ori, pareigūnas kultūringas, jis privalo žinoti esąs reikalingas“.

Negerai, kai policininkai neturi uniformų ir atrodo kas sau: „Kai pareigūnai turi dalytis šventiniu švarku ar kelnėmis, tai nedaro juos oriais“.

Kriminalinė policija, anot ekskomisaro, turi būti stipri, turėti galingą ekspertinę bazę ir normalias darbo sąlygas: „Būkime pagaliau gerbiami policininkai, o ne liaudyje vadinamais „mentais“. Tikiu, jog taip ir bus“.

K. Tubio nuomone, pareigūnai turi gauti normalų atlyginimą sumažinus valstybės tarnautojų skaičių kitose srityse, ilsėtis ir dirbti taip, kad piliečiai jaustųsi saugūs.

Švęs Kriminalinės policijos dieną

Buvęs Kriminalinės policijos biuro vadovas teigia visada švenčia profesinę šventę spalio 27 dieną: „Tai yra diena, kai supranti, kad kriminalinė policija – tyrimo ramstis. Todėl būtina stiprinti ekspertinę bazę, tirti nusikaltimus šiuolaikiškai ir efektyviai, užkirsti kelią bylų vilkinimui“.


Rašyti komentarą...
@
@@@
2012-10-09 09:20:27
Pranešti apie netinkamą komentarą
Sitaip atsisere ir dar verke dikaduoniai ,kad mazai jiems pinigu. Kai nustosit kabinetis prie zmoniu budami su uniformom, nes be uniformu vaikstot kampais, ir visko bijote. Tik kada jusu 240 vienoje kruvoje tai labai jau drasus. Kada busit persikvalifikave , kaip vakaru policininkai tai ,tada ir kazko reikalaukit, o dabar esate milicininkai, ir taip kad.........................
Atsakyti
0

A
AUDRIUS
2012-10-09 09:59:46
Pranešti apie netinkamą komentarą

TOKIA POLICIJA KAIP YRA DABAR LIETUVOJE, NEKELIA JOKIO PASITIKĖJIMO.....TIK SIAUBAS IMA KAI PAMATAI KAIP JIE ELGĖSI PRIEŠ BEGINKLIUS ŽMONĖS GARLIAVOJE....TAI NUSIKALSTAMA VEIKA IR JOKIE PAAIŠKINIMAI ČIA NEPADĖS......JOKIO PAPILDOMO FINANSAVIMO, KOL NEPARODYS, KAD GINA ŽMOGŲ, O NE NUSIKALTELIUS
Atsakyti
0

O
OzkaD
2012-10-09 10:00:38
Pranešti apie netinkamą komentarą
cia tik policininkai isskirtiniai,o pvz.pardavejos dirba po 16val ir gauna min.alga tai jos blogesnes ar ka.
Atsakyti
0

SKAITYTI KOMENTARUS (5)
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
REKOMENDUOJAME
×

Pranešti klaidą

SIŲSTI
Į viršų